Consum Crescut 1.5dci (2007)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum Crescut 1.5dci (2007)

    Am un logan 1.5dci fabricat in dec.2007, luat SH in iulie 2015. Pana in Septembrie consumul nu a crescut mai mult de 5.4%, iar in septembrie am lasat-o 8 zile pe bara, pt. ca am avut o masina de munca. Atunci cand am reinceput sa o folosesc am luat-o cu un consum de 7.5% care in 2 saptamani a scazut doar pana la 5.9-6.3 cu mici variatii. Azi dimineata (29.10.2015) am plecat cu ea cu consum 10.2 in conditiile in care am lasat-o aseara in parcare cu 6.1, iar pana la munca in aprox 14 km am reusit sa ii scad consumul pana la 8 mergand un pic turat. Ati intampinat asa ceva, aveti idee ce ar putea fi in neregula? Multumesc anticipat!

  • #2
    La temperaturile astea destul de scazut si pe distante scurte sa stii ca se da la consum. Asa patesc si eu daca merg mereu distante scurte nu apuca sa se incalzeasca motorul, cam 7.5 in oras. Cand ai plecat cu masina azi, ai resetat cb-ul? Eram odata am resetat cb-ul acasa, am plecat pe o distanta de 10km si am ajuns la destinatie cu 9,9, dar erau -15grade.

    Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk
    Last edited by mariusstf; 29 October 2015, 10:27.

    Comment


    • #3
      Nu am resetat CB-ul, o sa incerc si asta, ceea ce ma intriga este faptul ca o las in parcare cu consum 5.7-7.0 si o iau dimineata cu 9.5-10, o sa incerc sa fac un drum lung cu ea pe autostrada dus si intors sa-i scad consumul si sa vad dupa aia ce se mai intampla. Si ca o sugestie daca aveti, pot pune ceva aditivi in motornia pt. curatare, sau pt frig?

      Comment


      • #4
        Treaba cu aditivii e asa mai mult marketing din punctul meu de vedere. In schimb poti incerca sa faci un calcul de combustibil consumat raportat la numarul de km, am mai auzit la cineva pe aici ca nu-i mai facea masa cum trebuie ceva la calculatorul masini si ii dadea date eronate pompei de injectie si consuma mai mult.

        Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

        Comment


        • #5
          da, astept sa se goleasca rezervorul si ii fac consumul dupa aia cu ce alimentez. Ms frumos pt sfaturi!

          Comment


          • #6
            uite aici postul 1059 http://www.loganclub.ro/forum/consum...09#post1674409

            Comment


            • #7
              Verificare de consum in 14 Km,mi se pare hazliu...,cu cit distanta e mai mare,cu atit verificarea e mai relevanta,vorbim de 4-500Km,cel putin...

              Comment


              • #8
                Corect.

                Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Salut ! Bai fratilor ce dci-uri aveti de va arata asa consumuri ? Mie numai pe autostrada cand merg cu peste 130 consuma 7,5% , in rest consum mediu 4,8 - 5 % iar cand am remorca max. 6 %.
                  Consumul poate creste si din cauza filtrului de aer daca este imbacsit sau a filtrului de motorina. Daca bagati o motorina premium aditivata ... la fel ... creste consumul. Toate acestea le-am constatat pe pielea mea.
                  :popa:

                  Comment


                  • #10
                    Asta cu 7.5% daca e frig afara nu e ceva iesit din comun, si in sfarsit vad pe cineva cu consumuri ca a mele. Ca eu sub 5.5 n-am niciodata real( pe cb 4.7-5). Dar si merg destul de alert. Consumul ala de 7,5% la 130k/h il ai mereu?

                    Comment


                    • #11
                      la 130 nu am 7,5 .... la 120-130 am max 6,9% si mai putin, depinde cum e autostrada (panta , rampa) Eu ma refeream peste 130 km/h (150-170) cat mi-a aratat cb-ul consumul max. atat am reusit sa consum la suta de km. De mentionat ca am mers si cu remorca 110-120 km/h si nu a depasit 6,5%. Deci eu nu am avut pana acum de cand am loganul (03,2007) un consum mai mare de 7,5% si am mers in toate conditiile de trafic, la bord am 180,000 km.
                      Last edited by bagheera; 23 February 2016, 18:46.
                      :popa:

                      Comment


                      • #12
                        Totusi sa stii ca si 6.9% la 130 mi se pare putin ca mult. Ar fi trebuit sa fie ceva pana in 6. Eu ma dau exemplu pe mine , nu stiu ce versiune de putere ai tu, eu la vreme buna fara vant puternic 15grade plus la 140km/h instantul oscileaza intre 5.3-6%, 160km/h 7,2%. Intr-o vreme sa stii ca aveam si eu problema asta cu consumul consuma mult, dar nu stiu s-a lasat de la sine nu cunosc motivul(115k km am cu masina).

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google