Carait Accelerare Motor 1.5 Dci 75cp Euro5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Carait Accelerare Motor 1.5 Dci 75cp Euro5

    Buna ziua.
    Detin un logan 1.5 dci 75cp euro 5 din decembrie 2012 cu 70000km. Atunci cand accelerez usor pentru mentinerea vitezei constante se aude un carait la motor. Cei care au aceasta motorizare stiu despre ce vorbesc si cum suna.
    Va rog sa imi spuneti care este problema si cum s-ar putea rezolva.
    Multumesc.

  • #2
    Zgomotul vine de la injectoare. Apare atunci când accelerezi ușor, dar ferm, adică la urcarea unei rampe sau tot timpul? După ce accelerezi, zgomotul persistă sau dispare, după ce crește puțin turația?

    Comment


    • #3
      Apare tot timpul si persista pe toata perioada accelerarii. Daca accelerez mai brutal nu se aude pentru ca zgomotul este acoperit de turatia motorului. Am citit pe forum la Duster ca aceasta problema se datoreaza calitatii proaste a motorinei(motorizarea e cea de pe duster numai ca e de 75cp).

      Comment


      • #4
        Ai dreptate cu Dusterul. Avem unul la serviciu din prima generatie, cu motor de 110 CP si tot asa a facut de nou.
        Dupa un timp nu iti mai pasa „asa face toate”
        Daca e doar motorina incearca cu cea mai bună de pe piata noastră, cel putin din auzite, Efix de la Rompetrol.

        Comment


        • #5
          De cand am luat masina(65000km) am bagat numai Efix. Am luat un aditiv pentru cresterea cifrei cetanice, o sa incerc cu el sa vad daca mai persista zgomotul. Multumesc de raspuns.

          Comment


          • #6
            Fraţilor, nu mai daţi banii aiurea pe tot felul de prostii. Cârâitul ăla e normal , am 133000 km cu dci-ul pe care l-am scos la vânzare şi fuge de mănâncă pamântul, întotdeuna am pus cea mai ieftina motorină(petrom sau rompetrol)

            De fapt am scris greşit, în loc de rompetrol trebuia Lukoil
            Last edited by Luciano2; 25 May 2017, 14:39. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Caraitul nu e normal, e de la calitatea motorinei. Daca tu crezi ca asa au fost facute motoarele ca sa caraie..nu stiu ce sa cred..

              Comment


              • #8
                La acest tip de motor nu e o problemă acel cârâit, alea sunt de fapt injectoarele care la acceleraţie sunt în sarcina mai mare, bagă mai multă motorină în cilindri. Este o particularitate a tipului de injector de la logan + insonorizarea mai slabă în habitaclu. Poţi să pui tu motorină şi de 10 lei /litru, tot aşa vor face. Îţi arat alte 4-5 forumuri de la renault la care tot aşa se vaită unii de problema asta. Dacă ar fi probleme cu motorina ai avea alte simptome, nu mai e ca acum 20 de ani..ăştia nu-şi permit să mai facă motorină proastă.

                Comment


                • #9
                  Multumesc!

                  Comment


                  • #10
                    sall!
                    de la injectoare se aude acel zgomot,calculatorul aduce corectii in sistemul de injectie si atunci modifica cumva mersul normal al injectoarelor,se aude si la modele mai vechi dar poate nu asa deranjant.

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google