Tuning 1.5 dci 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si in rest, zgomote..., trepidatii..., fum ..... ? Se modifica ceva in sunetul motorului ?

    Comment


    • Remapata la 3000 km. Acum am 16500.
      O sa vezi ceva fum cand dai tare in ea, remaparea duce la injectarea de mai multa motorina, si marirea presiunii in turbo, dar raportul optim pe acest motor nu il poti obtine la 105 CP decat printr-un turbo cu geometrie variabila, asa cum a facut Renault pe motorul sau dci 105.
      Probleme de fiabilitate nu sunt in principiu, sunetul motorului nu se schimba (oricum este mai zgomotos decat cel de 70)
      Din punctul meu de vedere merita.

      Comment


      • fum scoate oricum mai ales daca o calci iar zgomot ... sincer a mea mi se pare mai silentioasa.

        Comment


        • Detail 1. eu nu cred (de fapt sunt convins ca nu) ca un dci 85 e mai zgomotos decat unul de 70.
          2. Eu cred ca remapat masina e o bestie, dar nici stock n-ai probleme cu nimeni mai ales la urcarea pe serpentine. La drum drept te pot depasi pt ca viteza maxima nu e foarte mare la Logan. Eu unul n-as face remaparea pentru ca si asa acest motor este arhisuficient pentru mine.
          1.5 dci 2008; 1.2 16V GPL 2014

          Comment


          • Nu fii convins de zgomot decat daca te dai cu mai multe din fiecare. Eu am 2 dci70, un dci 85 si nepotul meu are un dci 85 cu care m-am dat inainte sa-l iau pe al meu. Daca la patru masini pe care le am sub cur asta este raportul de zgomot, inclin sa cred ca am dreptate.
            Aia cu viteza maxima si depasirea "n-am prins-o".....
            Last edited by detail; 8 April 2009, 18:55.

            Comment


            • Motorul este mai zgomotos dupa remapare. Fum scoate daca o calci puternic la turatii sub 2000 U/min. Nu e chiar o bestie, dar nu ti-e rusine cu ea, face de ras multe masini de fite de la care te-ai astepta la mai mult. Motorul parca merge mai usor, mai lejer, percuteaza mai bine. Aerul conditionat nu-l mai simte deloc(asta e senzatia mea). Consumul ramane acelasi, dar stilul de condus se schimba(o sa ai o medie orara mai mare ) ajunge foarte usor la 140 km/h, cat despre viteza maxima 190km/h pe bord, am incercat odata(nu recomand asemenea viteze la Logan, pluteste!!)

              P.S. Merita remaparea, sa vedem peste 100.000km daca se vede ceva uzura avansata.
              Last edited by Seba; 9 April 2009, 10:44. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Confirm si eu ca e mai zgomotos dupa remapare si ca scoate mai mult fum...astea ar fi minusurile remaparii.
                Ca plusuri sau avantaje sunt meritul celor 20cp castigati(masina trage excelent chiar si incarcata,avand si cuplul crescut la 250nm):
                -timp 0-100km/h cu 2 secunde mai repede
                -reprize excelente in cazul depasirilor treapte II-III si IV(pana la 140km/h trage super bine).
                -consumul ramane acelasi
                Last edited by SUPERCAR; 8 April 2009, 21:34.

                Comment


                • Am 13000km si remaparea de la 8000 si vreau sa spun ca nu scoate pic de fum...iniderent cum as accelera...sa zic foarte putin cand bag talpa la maxim la 1500 ture dar nu sa se vada excesiv.In legatira cu zgomotul nu este ceva concret...daca mergi frumos cu ea nici nu se aude...daca ii dai tare se aude clar mult mai rau motoru...e dupa cum o inveti.Consumul e cam acelasi depinde de cum fugi si cata greutate pui pe ea.
                  In concluzie merita remaparea.

                  Comment


                  • Hai ca ma pregatesc si eu de remapare, ca vad ca lumea e cam multumita de ce a iesit...
                    sunt curios sa vad cum se simte, masina trage bestial si acum la 85 cp
                    nimeni nu moare virgin, viata ne .... pe toti
                    mazda 3 / logan 1.5 dc

                    Comment


                    • Originally posted by cattalin81 View Post
                      Dar de ce sa o urci al 105? Incearca o crestere mai mica de cai si cuplu astfel incat sa se inregistreze o scadere a riscurilor. Daca nu a facut nimeni inca, frumos ar fi din partea celor ce fac remapari sa introduca o oferta mai atractiva sau macar niste bonusuri la inceput cum ar fi o oarece garantie, desi e destul de subiectiva chestia asta. Motorul e destul de vioi cand se incalzeste, asta e motivul pentru care nimeni nu se incumeta, ne e tutror teama sa nu cumva sa ii stricam echilibrul
                      Am un dci de 85 kai si lam urcat cu 10 kai si merge beton fara nici o problema am ales varianta de tuning din 10 an 10 cu probe de cate 500 km antre ele pana acum totul este super ok...

                      Comment


                      • nu inteleg de ce????atatea metode de inhamare a cailor la masina.cip tuning,repanare.....cel mai simplu e sa umblati la TIJA WESTGATE ,nu iti da multa putere da e mai sigura ,la versiunea de 85 cp se da 2 spire,la cel de 70 6 spire iar la cel de 65 3 spire.daca dai mai multe spire sar putea sa-ti spargi conducte sau sa iti intre protectia care iti taie alimentarea.

                        Comment


                        • De ce umbli la TIJA WESTGATE daca debitul de motorina aruncat in injectoare e la aceeasi presiune?
                          Umbli la TIJA WESTGATE doar daca ai remapare facuta si in felul asta imbunatatesti amestecul de aer-motorina,practic chestia asta doar iti elimina fumul excesiv care rezulta dupa remapare,in rest nu iti da nici un CP in plus...sau poate 2 sau 3cp.

                          Comment


                          • cati cai poti castiga printr-un chip agresiv la cel de 85 cp si ce la ce riscuri te poti astepta??

                            Comment


                            • citeste cu 1-2 pagini in urma si afli ;)

                              nu mai da "quote" cand raspunzi la ultimul post!
                              Last edited by Seba; 20 August 2009, 18:51.

                              Comment


                              • da am facut si eu remaparea la dimsport..ce pot spune ca se merita..si mie mi se pare un pic pic mai zgomotoasa..in privinta fumului nu cred ca scoate mai mult ca inainte..merita remaparea
                                http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google