What is that???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salutare. Intruct am mai avut o dilema cu una din componentele masinii si am fost lamurit in cel mai scurt timp si la obiect, imi permit sa imi incerc norocul si a2a oara. As vrea sa stiu ce reprezinta "piesa" care am inconjurat-o si daca are vreun efect negativ asupra ei faptul ca "trepideaza" (pt ca face oarecum contact cu capacul motorului) atunci cand acesta e la relanti.
    Attached Files
    I don't drive fast...I fly low !!!

    Comment


    • #47
      Pe la furtunasul respectiv se pune ulei in cutia de viteze.

      Comment


      • #48
        Cel mai prost raspuns!
        Pe acolo se "aeriseste" cutia de viteze, nu se pune ulei! E cel mai gresit asa ceva.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #49
          Originally posted by petroman View Post
          Cred ca despre asta se intreaba in primul topic

          Am vazuto si la reno clio dar nustiu ce e
          Chestia aia este o electrovalva vacumatica ce gestioneaza deschiderea supapei de By-Pass. Pe logan Dci nu existe turbine cu geometrie variabila

          Comment


          • #50
            Mai exact vana EGR, care este actionata electro-pneumatic.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #51
              Originally posted by andrei View Post
              Mai exact vana EGR, care este actionata electro-pneumatic.
              Nu este vana EGR. Motorul 1.5 dci, are comanda EGR electrica. Practic are un servomotor cuplat direct la clapeta EGR. Acest motoras este gestionat direct de calculatorul de motor. Servomotorul de la clapeta EGR, o sa-l gasesti in spatele filtrului de aer, deasupra turbinei. Are o mufa gri (mufa stil VW). Cealalta electrovalva are 2 furtune. Unul cu alimentare cu vacum si unul ca duce spre capsula vacumatica a by-pass-ului turbinei. Acea electrovalva nu are nicio legatura cu EGR. Este pt gestionarea deschiderii by-pass-ului turbinei. EGR-ul la 1.5 dci nu este comandat prin vacum.
              Last edited by adicata2003; 26 August 2008, 13:38.

              Comment


              • #52
                Adicata mai bagat in ceata si cred ca sunt si altii de aceeasi parere.
                1.5 dc

                Comment


                • #53
                  Spuneti-mi ce nu ati inteles si o sa va explic mai pe indelete. OK?
                  Last edited by adicata2003; 26 August 2008, 15:08.

                  Comment


                  • #54
                    Am citit de mai multe ori si am luat cuvant cu cuvant si am reusit sa inteleg (sunt dupa vacanta ce sa fac inteleg mai greu) . Dar tot nu elucideaza misterul. Tu zici ca e ceva pt bypass. Dar ce este???
                    1.5 dc

                    Comment


                    • #55
                      @adicata2003: Mergi te rog intr-un service Dacia (sau Renault) si intreaba ce e piesa in cauza. O sa vedem atunci cine are dreptate.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #56
                        Raspuns pt andrei: Credeti ce doriti voi. Credeti-ma stau toata ziua cu nasul in ele. Cu de astea ma ocup eu. Dca tu zici ca e de la egr, atunci cel de 70 CP, de ce nu are asa ceva. Vad ca tu nu ai DCI. Du-te te rog la un dci 85 CP, ridica capota si urmareste te rog unde merg cele doua furtune. Chiar te rog sa faci asta. Pe urma vi pe forul si-mi dai raspunsul.

                        Raspuns pt mae: La cele de 70 CP Capsula de la turbo functioneaza pe presiune. Cu cat presiunea creste cu atat se deschide mai mult by-passul si scade presiunea debitata. De retinut, Calculatorul nu poate intervenii la ridicarea sau scaderea presiunii. Aceasta reglare se face o singura data manual pe banc cand se regleaza turbina. Se face din piulita de pe tija supapei de by bass. Nu se recomanda sa se umble la acel reglaj. La motoarele de 85 CP, by-pass-ul, fata de cele de 70 cp, este comandat de calculator, prin acea electrovalva. Astfel se poate intervenii in functie de necesitate la cresterea sau scaderea presiunii. Calculatorul are control la deschiderea supapei de by-pass.
                        Last edited by adicata2003; 26 August 2008, 22:32.

                        Comment


                        • #57
                          Bun. Si tot nu inteleg ala tine de egr uni ziceau pe undeva pe aici ca e de la directie. Am intes care e ideea cu egr comandat de calculator si cel mecanic dar ala ce e?? Electrovalva care da drumu la aerul din admisie daca creste presiunea prea mult??
                          1.5 dc

                          Comment


                          • #58
                            Tu faci confuzii mari intre sistemul de supreaalimentare (turbina) si sistemul EGR( Exaust Gas Recirculated). Sunt sisteme total diferite. Turbina face ca presiunea de alimentare cu aer in cilindrii sa se faca pe undeva pe la 2 bari, iar EGR-ul face ca o parte din gazele de evacuare sa se reaintoarca in camera de ardere (asta pentru a reduce emisiile de oxizi de azot la temperaturi mari - este una dintre cauze)

                            Comment


                            • #59
                              Stiu ce face fiecare. Dar atunci bypasul asta de care zici tu pt ce este. Pentru admisia de aer pentru a regla presiunea din admisie pentru a regla presiunea motorinei. Sau este pentru esapament in cazul pentru ca o anumita cantitate sa nu treaca prin turbina pentru a nu o forta si pentru a nu obtura evacuarea si a creste presiunea la iesirea din cilindru peste o anumita limita reglata.

                              tu la care bypass te gandesti. Din cate stiu eu bypassul este un sistem de redirectionare a esapamentului "ocolind " turbina si pentru a facilita evacuare gazelor. Iar acest bypass functioneaza (cred eu) tot ca un fel de regulator de presiune (suspapa de presiune) care se deschide la o anumita valoare a presiunii esapamentului.
                              1.5 dc

                              Comment


                              • #60
                                Referitor la vana EGR sau "chestia" pentru gestionarea by-pass-ului turbinei pentru ca acum nu sunt lamurit exact pentru ce este...Dar vroiam sa spun ca la mine bazaie si dupa ce opresc morotul vre-o 5-6 sec si vroiam sa va intreb daca credeti ca ar putea fi vre-o problema :-?? (1.5 dci 85 cp) ms!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google