Merita sa cumperi un dCi 85 CP decat un 1.6 16v?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gionik@ Interesant calcul pe care nu-l contest.
    Un ultim aspect: daca vrei sa vinzi un diesel la hai sa zicem 70000km fata de un benzinar, care-i raportul pret cumparare/pret vanzare in cele 2 situatii?

    Comment


    • Teoretic il vinzi mai bine, dar avand in vedere ca motorina se va scumpi in continuare, s-ar putea sa se schimbe un pic situatia, si avand in vedere ca majoritatea oamenilor fac cam 10.000km/an (asta un caz fericit.....numai aici pe forum am obs fff multe persoane care dupa un an au 8-9000Km...eu fac cam 15-16000km/an), inseamna ca acea masina la 70000Km, vine vanduta dupa 7 ani? O Cine este nebun sa tina un logan 7 ani?

      sigpic

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        Stiti ce-am dedus eu pana acum din tot thread-ul asta?Nu care ar fi avantajele sau dezavantajele dintre DCI si MPI 1.6 16v, ci care este diferenta dintre un sofer si un pilot!Din pacate la capitolul Teoretica foarte putini stiu!...in rest numai aberatii!Eu tot nu inteleg si nu voi intelege niciodata cum o masina pe fisa careia scrie CLAR ca prinde 100km/h in aproximativ 10 secunde sa fie mai puturoasa decat una care prinde aceeasi viteza in 13 secunde!Unii habar n-au ce inseamna grafice, curbe cuplu-putere in raport cu turatia intr-o ANUMITA treapta!Cu tot respectul dar Thread-ul asta a fost pur si simplu macelarit!

        Bine zis .

        Red Alin , de 1.6 am sa verific , de 16v eram sigur .
        Last edited by FLORIN77; 9 May 2008, 17:06.
        B -X X - DDF x 2

        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

        Comment


        • Eu ma gandeam dupa trecerea a 4 ani (iesi din garantie si mai tragi un an de ea). Am pus 70000km in viteza, dar ideea a plecat de la anii de folosire...

          Comment


          • La revanzarea masinii, conteaza mult mai mult numarul de km, in comparatie cu vechimea....altfel cumperi o masina care are 3 ani, si 30000 de km, si altfel cumperi una care are 2 ani, si 60000Km ;)

            sigpic

            Comment


            • Km nu mai conteaza, ei se dau inapoi
              Last edited by Seba; 9 May 2008, 22:49.
              http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

              Comment


              • Si nici nu-ti cere nimeni foile de revizii ale masinii cand vrei sa vinzi o masina de 6 ani cu 40000km
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • @felixb faza cu datu inapoi e irelevant...in ziua de astazi daca nu ai carte de service pierzi cel putin 1000 E la masina daca nu mai mult...stiu toti ca se dau km inapoi si daca nu ai reviziile la ea e clar ca ai ceva smecherii facute

                  Comment


                  • Asa este, aveti dreptate
                    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                    Comment


                    • Pe 5 iunie fac un an si jumatate cu Prestige-ul 16V si ies din garantie.

                      Am 31000 km, dintre care cam 20000 facuti pe consum mixt. Nu mi s-a cojit volanul, nu mi s-a blocat mp3-ul. Acum la gropi imi clantane cate un pastic in usa stg fata.

                      Cel putin in Cluj, am observat in ultimele 4-5 luni o crestere brusca a numarului de Loganuri 16V.

                      De un an de zile alimentez numai Petrom 99+ alternat cu SuperLuk 98. Am facut revizie de 7500, pentru ca am umblat atunci mai mult in oras. La toate reviziile (7500, 15000, 30000) am pus numai ulei de cea mai buna calitate: Mobil sau Castrol, depinde ce aveau la Dacia Feleac.

                      Am mers la cea mai mare economie Cluj-Bucuresti si am scos 5,4 % consum. Am mers la blana permanenta (de ex., pe A1 am tinut cat de constant 180-195 kmh) si, pe acelasi traseu, am scos 6,6. Din noiembrie 2007 nu am mai resetat CB-ul si imi arata consum mixt (urban-extraurban si, in acelasi timp, iarna-vara) 7,1.

                      Desi are pneuri Michelin Energy (iarna am incaltat-o cu Interstate - facute de Bridgestone), trebuie trecut cu mare precautie de 140 kmh. Dupa performanta cauciucurilor, franelor si dupa sunetul motorului, raman la concluzia ca masina asta e facuta sa iti garanteze siguranta si un consum rezonabil pana la 120-130 kmh. Cand treci de 160-170, nu mai ai stabilitatea necesara.

                      Am condus multe masini de multe feluri. Dar, tinand cont de starea drumurilor noastre, de traficul din orasele mari, de costurile de cumparare si intretinere, in acest an si jumatate mi s-a risipit orice indoiala asupra faptului daca am facut sau nu o alegere buna cand am luat Prestige-ul de 16v. Va rog sa remarcati: am scris "o alegere buna", nicidecum "alegerea buna".

                      Numai bine!
                      Martinel rules!

                      Comment


                      • Deci tu ai 6.6 consum cand mergi in blana ....

                        Comment


                        • La 180-195 km/h iti ia minim 10- 11 L...hai sa fim seriosi

                          Comment


                          • Chiar daca pe autostrada ia luat 10-11....autostrada are doar o suta si ceva de km, din tot traseul pe care l-a parcurs, iar daca pe restul traseului omul a mers mai incet, din cauza conditiilor de trafic, si a drumului (curbe, serpentine, localitati, etc), consumul mediu i-a scazut drastic, si este normal sa ajunga la consumul ala, atata timp cat peste tot a incercat sa ruleze cu o viteza constanta. Un mare cuvand mai are de spus si experienta soferului

                            sigpic

                            Comment


                            • La viteze de peste 170 kmh consumul sare de 15%
                              Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                              Comment


                              • Degeaba isi da fiecare cu parerea...problema este urmatoarea: Cati km/an faci cu masina?Ce faci cu masina?Ce gen de sofer esti?Ce stil de condus ai?In functie de asta iti alegi si motorizarea si disponibilitatea de a da sau a nu da diferenta de bani pe o eventuala motorizare diesel!Incarcam thread-ul cu informatii inutile!...a mai spus cineva aici, acum pe bune, astea nu-s motoare de tinuta sport!Tot ce inseamna sport trebuie sa aibe minim 200 de cai putere...in rest sunt doar niste senzatii!Multi nu iau in calcul faptul ca o masina care "alearga" are si un anumit tip de suspensii, frane, tip de directie, aerodinamica si multe altele! Dci are cuplu mai bun...deci fuge mai bine (fals oricum)!A da?....si un TIR are 500 de cai si cuplu de cuplu si n-ar fugi chiar daca ar avea cutie de viteze de Porsche!1.6 16v are 105 cai ...dar nu-i are la roata, nu are turbo si nici cutie de viteze steptronic..e doar o motorizare cu un raport foarte bun putere/greutate!Ce e asa greu de inteles?Ne contram pe 2 lucruri care din start nu au fost facute pt. viteza, acceleratie si alte calitati sportive!Luati in calcul PT. CE a fost conceput Logan-ul si haideti sa lasam vitezomanii din noi "acasa" ca deja nici copacii nu mai stau linistiti dincauza noastra!Cu tot respectul pt. cei care se simt ofensati...din potriva, ar trebui sa se gandeasca mai bine!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google