Merita sa cumperi un dCi 85 CP decat un 1.6 16v?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Octavian ... pana acum am vazut ca postezi coerent si "corect".

    Zi'mi si mie alt avantaj in afara de consum pentru DIESEL ? ... simplu si la obiect.

    Comment


    • ca o concluzie pe langa multe altele care s-au mai facut pe aici:
      1.6-16v si dci85 sunt amandoua bune, amandoua proaste, cu plusuri si minusuri, mai multe sau mai putine pentru fiecare in parte.
      cred ca totul tine pana la urma de stilul de condus dar mai ales scopul pentru care iti o motorizare in detrimentul celeilalte.
      am 1.4mpi si imi place sa-l fugaresc si sa-l aud la 3000-3500 rpm ('polizor') dar conduc ocazional si dci85 care imi place cum trage incepand cu 1700-1800rpm.

      nu ne putem asuma vreun merit pentru ce va alege initiatorul topicului, daca nu a facut-o cumva pana acum...

      stima.
      Last edited by moses; 2 April 2009, 15:49.
      a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

      Comment


      • Bre, iniţiatoru' şi-o fi pus părul pe tastatură când a văzut că nu scoate o departajare clară. Ca şi mine de altfel. Mai am podoabă capilară de vreo două-trei duşuri (dar mai scurte că şi apa caldă este scumpă).
        Iar din 23 Februarie 2008 orele 16:01 când era nedecis, şi-o fi luat ceva, fie 1,6 16v, fie 1,5dCi, fie altceva dacă „dincolo ierea mai 'eftin”.

        Personal am tot citit topicul în speranţa unui factor care să mă determine să o apuc într-o direcţie sau alta(alegerea unei anumite motorizări din cele două)…dar nu e cale de mijloc. Vorba înţeleptului: „O faci sau nu! Nu există încercare!”.
        Dar se pare că dilema va rămâne cu totul alta: Aleg cu inima sau cu portofelul?
        Personal prefer 1,5dCi, dar dacă portofelul va geme, nu voi ezita să aleg un 1,6 16v. Nu am păreri preconcepute, simt că un 1,5dCi s-ar „mula” mai bine stilului meu de condus, însă nici un 1,6 16v nu-mi displace.

        Spor la dezbateri în continuare. Se pare că la momentul final al deciziei(uşa nr. 1 sau uşa nr. 2) voi cere dealer-ului un drive test cu cele două motorizări, iar dacă nu le poate oferi, voi face drive-test-ul şi achiziţia la un alt dealer.

        Comment


        • Pai, in marea gama de la DACIA(vorbesc de trecut), este si motor diesel fara turbina, faceti comparatia intre acel motor si benzinarele aspirate.


          @Myke, corect atata timp cat se face comparatie intre un motor supraalimentat si unul aspirat atunci aceasta nu mai are nici o relevanta.
          dCi-urile, pentru obiectivitate, trebuiesc comparate numai cu TCe-urile.Chiar as vrea sa vad o comparatie 1,4TCe vs 1,5dCi in orice versiune amandoua Renault, amandoua supraalimentate.

          L.E.
          @Squirrel, este cea mai buna decizie.Pe orice forum ai intra acesta va fi raspunsul-fa drive test cu amandoua si vezi care-ti place mai mult.
          Last edited by Cromatic; 2 April 2009, 16:28.

          Comment


          • Eu am consum pe diesel numai in oras acum cu roti de 17" si 215/45/R17 si mers un pic mai sportiv adica schimbat treapta 2500-3500 rpm de 7,3.

            Sincer as vrea un 16V desi consuma mai mult da e mai puternic recunosc.

            La drum intins ultima data am avut consum de 5,2.
            sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

            Comment


            • Originally posted by Razzvan View Post
              Octavian ... pana acum am vazut ca postezi coerent si "corect".

              Zi'mi si mie alt avantaj in afara de consum pentru DIESEL ? ... simplu si la obiect.
              Razvan n-am ce argument sa-ti aduc, pt ca faci parte din categoria sportiva, Schumacher, ''dau a treia si ma duc ca glontu'' si asa am facut destul ''raliu'' care ie mai tare, treaba care n-are nici o legatura cu subiectu.
              Ti-as spune sa bagi cateva zeci de mii de km cu un dizal si ai sa vezi pana la urma singur avantajele (lucruri pe care defapt pe tine nu te deranjeaza: amestecatu in cutie, turatiile mari, consumul mare, cuplul de vai si amar, ai ceva incarcatura devii lesinat ...lucruri de astea marunte).

              Maistoru: foarte posibil la dizalu care il conduci sa scoti un consum mai mare decat la un benzinar 1.6
              Daca e vorba de un dci...nici nu te gandi ca e posibil.

              Comment


              • Originally posted by Squirrel View Post
                .... voi cere dealer-ului un drive test cu cele două motorizări, iar dacă nu le poate oferi, voi face drive-test-ul şi achiziţia la un alt dealer.
                Vezi ca nu prea gasesti un dealer care sa te lase sa alergi masina.
                Cand am facut drive test cu clio3 care era in primele zile de promotie si aveau doar o masina din fiecare motorizare la fiecare punct de lucru, m-a lasat sa fac "o mica plimbare" de 2 km pe un bulevard cu 6 benzi...
                Abia la a patra masina luata de la ei l-am prins pe baiatul de la care am luat si celelate masini ocupat, mi-a dat cheile, si dus am fost... Nevasta-mea care s-a suit in dreapta, era sa moara de inima... Era chiar renumitul dci85 pe care l-am luat.

                Bafta, oferta de drive test ramane valabila!

                Comment


                • octavian este vorba de un transit '85 2,5D
                  asta am acuma dar este posibil cu un logan diesel sa ii scot in oras consum de benzina.
                  vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                  Comment


                  • Amabili sunt cei de la AMG.
                    Am facut un test-drive cu un 16v, 30 km in bord, si am alergat-o bine. Nu a comentat nimeni nimic.

                    Comment


                    • consumul combustibil difera de foate multi factori de la stilul de condus,incarcare,trafic si multe altele .intradevar dizelul consuma mai putin dar diferenta la achizitie si la intretinere sant mai mari
                      sigpic

                      Comment


                      • Deci la diesel avantajul este doar consumul, am s-o zic la nesfarsit. Tehnic vorbind, in dinamica unei masini este mai importanta puterea decat cuplul, adica distributia de putere pe intreaga plaja de turatii, dieselul avand avantajul cuplului, are rapoartele mai bune decat un benzinar cu putere similara sau max 10 % mai puternic. Totul se rezuma la stilul fiecaruia, finante si la ce foloseste o masina

                        LE: Avantaj REAL apare doar in functie de ce imprejurari e folosita masina si pentru ce...restul e subiectivism
                        Last edited by darksid3; 2 April 2009, 22:49.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by maistoru View Post
                          octavian este vorba de un transit '85 2,5D
                          asta am acuma dar este posibil cu un logan diesel sa ii scot in oras consum de benzina.
                          Nu esti atat de capabil, garantez eu care am curul in ambele tabere!

                          Comment


                          • Clar n-ai cum sa scoti acelasi consum in conditii similare. La mers multi km urban te scoti mai repede cu Dci-ul
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • detail am o talpa foooarte grea . daca nu ma crezi te pun in legatura cu taicamiu sa ma "laude". el saracu merge cu camionu la 1500 ture sa faca economie si eu o ard (pe ea pe motorina) aiurea prin bucuresti. 1 litru in plus tot ii scot. incerc sa ma dezvatz dar nu pot. daca am drum liber ma vezi cu 130 la ora (mai mult nu poate saraca) prin centrul orasului.
                              Last edited by maistoru; 2 April 2009, 23:58.
                              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                              Comment


                              • Originally posted by darksid3 View Post
                                Clar n-ai cum sa scoti acelasi consum in conditii similare. La mers multi km urban te scoti mai repede cu Dci-ul
                                pai tocmai in aceleasi conditii ... tinut in 3500-4000 rpm un dCi crezi ca nu consuma 8-9% ? :P

                                S.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google