Merita sa cumperi un dCi 85 CP decat un 1.6 16v?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Din punctul meu de vedere, da (dar eu pot fi subiectiv),sunt si foarte multi care prefera 16v...pana la urma e o chestie de preferinte
    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

    Comment


    • #77
      Inainte sa aleg 16v am intrebat 3 persoane posesori dCI (dintre care 1 era chiar mecanic motoare la dealer dacia) si toti au mentionat problema injectoarelor/motorinei la dCi. In rest numai de bine despre aceste motoare. Am ales totusi 16v pentru fiabilitate. In general, este cunoscut faptul ca un motor diesel necesita mai multa "atentie" decat un benzinar.

      PS Un nene a schimbat la dCI pana la 50.000km, 6 injectoare ... lua motorina de la "baetzi". Atentie, TOATE PE GARANTIE (mai sus spunea cineva ca nu s-ar schimba pe garantie injectoare). L-au dibuit cei de la service si i-au anulat garantia la motor (mai avea 8 luni). Aviz amatorilor!

      Comment


      • #78
        Merita mai mult un dci decat un 16V!
        va urez intelepciune in alegere!
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • #79
          @huzzy1981: Ai si ceva de comentat pe subiect sau asta este doar o parere? Ai mers cu 16v vreodata? Eu, recunosc, am mers cu dCI - 85CP si mi-a placut foarte mult cum se simte "la pedala" ... este mai prompta decat 16v ... in rest aceeasi Marie...

          Comment


          • #80
            Depinde ce fel de om esti....daca iti place sa o calci sau nu....daca te intereseaza consumul sau nu....daca te intereseaza top speed sau nu si am zis si o sa mai zic treaba e discutabila!!!
            Last edited by crististreulea; 5 May 2008, 07:20.
            Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

            Comment


            • #81
              Originally posted by gl_mmm View Post
              @huzzy1981: Ai si ceva de comentat pe subiect sau asta este doar o parere? Ai mers cu 16v vreodata?
              nu am mers cu 16V care are 105 cai, am mers cu un dieselar de 123 de cai si nu, nu am nimic de comentat. este doar o parere a unuia care a avut si benzinar. si inca odata, cum ai zis si tu, conteaza foarte mult la ce anume folosesti masina si cum o folosesti.
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • #82
                Am vazut ca am fost si contrazis dar mi s-a dat si dreptate. Am o parere pentru ca am mers cu toate motoarele disponibile de pe Logan si am plecat de la 1.4MPi pe care l-am condus 1 an de zile zi de zi ajungand la actualul 1.5DCI. Am condus si 1.6 16v si Logan si Megane II sedan. Si fara nici un pasager si cu 3 pasageri fiecare. Se simte diferenta in comportamentul masinii nu la drum intins ci la o depasire, o manevra facuta ca sa profiti de o ocazie sa avansezi, apesi pedala si si vezi ca motorul incepe sa tipe si rectia vine mai incet.
                Zicea cineva ca vrea o masina care sa te duca de la A la B cat mai repde. Crezi ca un 1.5DCI e lent? Imi pare rau dar te cam inseli aici si daca reperul tau sunt doar cifrele date de producator iti recomand cu caldura sa iei la condus aceste masini, o sa vezi ca cifrele sunt irelevante cand esti fata in fata cu o masina. De ce sa nu te duca o masina de la A la B si repede si economic? Daca pot sa alimentez foarte rar de ce sa nu o fac?
                Pe autostrada eu nu scad sub 140km/h, viteza la care statea si 1.4-ul comod, dar cand la o asemenea viteza vrei sa faci o depasire cu 1.4 nu faceam iar cu DCI-ul pot sa cresc pana la 170 fara nici un efort si fara sa astept jumatate de minut si sa sper ca bate vantul din spate in momentul ala.
                Repet: fiecare are ce isi doreste, fiecare are dreptul la o parere si fiecare crede cu tarie ca a lui e cea mai buna.
                Nu ma intereseza ce o sa fie peste 3 ani in motor, oricum la mine nu apuca sa se depuna nimic pe turbina sau sa adune injectoarele gunoaie pentru ca vede zilnic mers vioi si in nici un caz subturat
                Legat de zgomot, niciodata nu mi s-a parut deranjant si sa vezi sunete metalice ce obtii cand tragi de un motor benzina fie el 8v sau 16v.
                La capitolul fiabilitate se stie ca motoarele ce papa motorian sunt ceva mai longevive datorita turatiilor mici la care lucreaza evident, daca sunt ingrijite corespunzator. Daca faci cu un schimb de ulei 20.000km pentru ca zici ca "lasa ma ca mai merge", nu ai cum sa te astepti as duca prea mult.


                PS1: Sper sa apara si motorul 1.9DCi pe Logan in 3 ani ca sa am un tel spre care sa tind

                PS2: Cineva a schimbat 6 injectoare in 50.000km taximetrist fiind. Se stie ca ei merg subturat pentru consumuri cat mai mici, se stie ca merg non stop in oras care e aglomerat ca naiba si se stie ca mai baga si motorina de te miri unde pentru economie de bani asa ca...e discutabil ce pateste cate unul. Nu e cazul sa generalizam
                Din partea mea toata lumea sa aiba 1.6.16v si sa mearga potolit in oras ca sa nu ii consume si eu sa fac slalom printre ei fara sa imi pese
                Nu am vazut nici macar un 1.6 16v in oras care sa mearga mai vioi!!! De ce oare?

                Inevitabil sa nu se ajunga la motorina vs benzina pentru ca omu' asta a intrebat.

                Dar omu' care a intrebat ce mai zice? Si-a luat si el ceva, a luat o decizie? A facut vreun test drive?
                Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                Comment


                • #83
                  tine cont si de costurile de intretinere, tine cont si de combustibil (dCi-urile mai pretentioase ... ) tine cont si de cat mult conduci si in ce regim (faci peste 30.000 km pe an atunci merita cat sa amortizezi investitia)...

                  cel mai bine e sa mergi la un drive test sa le vezi, ce pot, si 1.6 16v si dCi85.

                  S.

                  P.S.: sa nu crezi fabulatiile de aici gen "accelerez lejer pana la 170 cu dCi85" ca sunt doar simple aberatii ... de la o anumita viteza 1.6 16v e net superior lui dCi85 ... dar si dCi85 se comporta bine la anumite reprize de viteze ...
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • #84
                    @silviu: Dci-85 cp accelereaza usor pana la 170km/h, nu exagerat deloc cattalin81, probabil tu nu ai mers cu un dci-85cp
                    Last edited by felixb; 4 May 2008, 22:03.
                    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by Silviu View Post

                      P.S.: sa nu crezi fabulatiile de aici gen "accelerez lejer pana la 170 cu dCi85" ca sunt doar simple aberatii ... de la o anumita viteza 1.6 16v e net superior lui dCi85 ... dar si dCi85 se comporta bine la anumite reprize de viteze ...
                      Ce crezi ca imi iese mie daca isi ia el DCI in loc de 16v daca tot zici ca fabulez?
                      Vino si cu niste argumente cand vorbesti de "fabulatii si aberatii" legate de cum merge motorul ala. Dupa parerea ta la ce reprize de viteze se comporta bine DCI85? Pe la 50-80km/h sau la ce te referi? Cati km si pe ce drumuri ai mers cu el ca sa iti dai seama cam ce poate? Ar fi util cui citeste sa vada pareri ale unor oameni care au condus si una si alta in situatii cat mai diverse.
                      Offtopic: Distractie placuta la turatii ridicate cu motorul insetat si "net superior" dar ai grija sa nu faci vreo nazbatie incercand sa prinzi viteze la care un DCI nu ajunge doar ca sa demonstrezi ceva.
                      Drive safe!

                      Si totusi omu' cu topicu' ce mai zice, se contureaza ceva?
                      Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                      Comment


                      • #86
                        @felixb: accelereaza usorrrrr ... vaiiiiiiiiii . Am mai spus : singurul avantaj al motorului 1.5dci 85cp e consumul . In rest nu se compara cu 1.6 16v .
                        Last edited by crististreulea; 5 May 2008, 07:24.

                        Comment


                        • #87
                          ai mers cu 16v?, nu cred...eu am mers(mancator de benzina si atat pana in 5000 de ture)
                          Last edited by crististreulea; 5 May 2008, 07:25.
                          http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                          Comment


                          • #88
                            Cred ca ai inteles gresit tu ...

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by felixb View Post
                              @silviu: Dci-85 cp accelereaza usor pana la 170km/h, nu exagerat deloc cattalin81, probabil tu nu ai mers cu un dci-85cp
                              l-am condus ... si sincer de la 120-130 ... e lent ... intr-adevar 1.6MPI accelereaza usor pana la 160 ... sa nu vorbim de 1.6 16V care se duce lejer la 170-175...

                              chiar nu stiu ce motoare de 85CP aveti voi ... dar nu se duce ... dar in fine ... fiecare cu parerea lui...

                              S.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Razzvan View Post
                                Cred ca ai inteles gresit tu ...
                                posibil, zi-mi si mie te rog ce am inteles gresit?
                                http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google