1.5 dci 85 , masina de familie , economica si ieftina sau nu?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by vasile78 View Post
    N-ai inteles nimic, las-o asa cum ai priceputo tu... daca in toti anii matale de soferie ai inteles ca o masina este economica privita doar prin prisma consumului e clar.
    cu cat ai impresia ca e mai scumpa revizia la diesel..?! tot o bagati cu revizia care e una la 15000 sau una pe an (daca vrei sa fii baiat bun) in timp ce la benzinar e una la 20000 sau una pe an.... mare diferenta. am gasit filtru de origine cu 120. de ce trebuie sa faci la dealer?! e greu de schimbat filtrul si uleiul?! iar manopera e la ore..nu la motorizare

    daca ziceai de un merc fata de logan...ca nu ai nevoie sa bagi bani in el, intelegeam. dar intre 2 loganuri nu e asa mare diferenta cum tot sustineti.
    Last edited by B997NDL; 2 November 2011, 14:07. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #92
      de unde stii tu ma ca nu e diferenta intre masini la revizii ? iti spun multi pe aici, ca daca la un benzinar o poti face cu 150 ron ulei si filtre, la un diesel ajungi la dublu.
      si da-mi voie sa am parerea despre tine ca vorbesti numai prostii, minciuni, situatii care s-au petrecut doar in mintea ta.
      ai tu 45 de ai si 25 de soferie ? du-te si rezolva ecuatii de gradu 2 ca maine ai matematica la prima ora, vezi sa nu intarzii ca nu se mai motiveaza absenta ...
      dupa ideile, cuvintele si situatiile in care te bagi, un 15, 16 ani si un cos in frunte nu prea vad la tine ... pui intrebari fara sens, mult prea usoare care la 45 de ai pretinsi sunt de rasul curului, esti foarte penibil

      nu e vorba de intervalul reviziilor , ci de costul fiecareia, care la diesel sunt mult mai scumpe
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #93
        Pe bune ca nu-s asa mari diferente de pret. Ce costa in plus este filtrul de combustibil, in rest ulei si celelalte filtre costa la fel. Care-i buba?

        @ndl: citrorabla o dau la remat, e clar Totusi, cred ca la mers constant cu 120. Sau?

        Comment


        • #94
          Pai da Cezar, dar acel filtru de motorina e aproape cat revizia la o benzinara.

          Am facut eu la a mea mai acu doua luni parca si m-a costat 374 lei cu filtru de habitaclu. Daca scot acest filtru ramane undeva la 314 lei.

          La acesti bani eu am fost foarte multumit pt diesel dar la benzina e mai putin.
          Last edited by Eu4yas; 2 November 2011, 15:08.
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • #95
            Originally posted by Cezar View Post
            Pe bune ca nu-s asa mari diferente de pret. Ce costa in plus este filtrul de combustibil, in rest ulei si celelalte filtre costa la fel. Care-i buba?

            @ndl: citrorabla o dau la remat, e clar Totusi, cred ca la mers constant cu 120. Sau?
            normal ca 120 constant

            Comment


            • #96
              cezar ai rezolvat cu citronelu?
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #97
                bun! si sa zicem ca e diferenta de 400 lei.... cat e difernta de combustibil?! cca 2000 lei pe an...usor... se vehicula ca diesel e bun daca faci 20000 pt a acoperi diferenta de pret la achizitie. dar la un sh nu e cazul.


                @samy credeam ca se poate vbi si civilizat dar cu melteni ca tine e greu nu mai fii asa sigur. daca vrei confirmare ne putem intalni

                Originally posted by Eu4yas View Post
                Pai da Cezar, dar acel filtru de motorina e aproape cat revizia la o benzinara.

                Am facut eu la a mea mai acu doua luni parca si m-a costat 374 lei cu filtru de habitaclu. Daca scot acest filtru ramane undeva la 314 lei.

                La acesti bani eu am fost foarte multumit pt diesel dar la benzina e mai putin.
                si repet intrebarea: cat crezi ca dau ei (benzinarii) ca sa mearga 100 km in bucuresti?! nu prea e asa cum se vehiculeaza..
                Last edited by B997NDL; 2 November 2011, 15:16. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #98
                  cu atat mai rau daca e real si ai 45 de ani, e mai grav !
                  bineinteles ca se poate vorbi civilizat, dar cand vezi atata prostie la propriu, te ia gura pe dinainte, imi retrag toate cuvintele despre tine, insa parerea tot aia e
                  eu am benzinar si dau 33 de lei sa merg 100 km in bucuresti, gandeste-te si intreaba-ma cum fac
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by B997NDL View Post
                    bun! si sa zicem ca e diferenta de 400 lei.... cat e difernta de combustibil?! cca 2000 lei pe an...usor... se vehicula ca diesel e bun daca faci 20000 pt a acoperi diferenta de pret la achizitie. dar la un sh nu e cazul.


                    ......................................
                    Depinde cati km mergi. Din umila mea experienta la mine este in felul urmator la combustibil.

                    Logan 1.6 8V - 100 de lei la 3 zile
                    Megane 1.5 105 - 100 de lei la 6 zile.

                    Nu-nteleg totusi unde vrei sa bati?

                    E foarte simplu, faci km multi, iei diesel. Faci km putini iei benzina si cu asta basta!
                    Diferenta la revizie este intre benzina si diesel.
                    9! 9! 9!
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by samy0388 View Post
                      cu atat mai rau daca e real si ai 45 de ani, e mai grav !
                      bineinteles ca se poate vorbi civilizat, dar cand vezi atata prostie la propriu, te ia gura pe dinainte, imi retrag toate cuvintele despre tine, insa parerea tot aia e
                      eu am benzinar si dau 33 de lei sa merg 100 km in bucuresti, gandeste-te si intreaba-ma cum fac
                      fugi de la benzinarie fara sa platesti

                      Originally posted by Eu4yas View Post
                      Depinde cati km mergi. Din umila mea experienta la mine este in felul urmator la combustibil.

                      Logan 1.6 8V - 100 de lei la 3 zile
                      Megane 1.5 105 - 100 de lei la 6 zile.

                      Nu-nteleg totusi unde vrei sa bati?

                      E foarte simplu, faci km multi, iei diesel. Faci km putini iei benzina si cu asta basta!
                      Diferenta la revizie este intre benzina si diesel.
                      daca bag 100 lei in logan uit sa mai alimentez nu 6 zile
                      Last edited by B997NDL; 2 November 2011, 15:22. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • mai ai 2 incercari, dar e greu sa gandesti, nu ?
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • unde bat?! am tot zis: diferenta de revizie e acoperita de 6-7 ori din economia de carburant

                          Comment


                          • Nu numai costul si intervalul reviziilor trebuie avut in vedere, eventualele probleme mecanice la care se stie ca Loganul DCI este predispus sunt mult mai costisitoare. Strict parerea mea este ca DCI-ul este excelent pentru cei care castiga bani de pe urma masinii (multi kilometri, extraurban). Daca ai de exemplu masina de 4 ani, vreo 60.000 km si-ti pica turbina, deja toata economia de pe urma consumului dispare, or sa sara in sus cei cu DCI-uri si o sa spuna ca-s foarte fiabile si alte cele... eu am exemplele mele.

                            Comment


                            • Hai las-o-ncolo. Inseamna ca sta masina in parcare ori mergi noaptea. In Bucuresti in traficul de rigoare sub 6.5% nu te lasa nici loganul. Nici pe aer nu merge!
                              9! 9! 9!
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by samy0388 View Post
                                mai ai 2 incercari, dar e greu sa gandesti, nu ?
                                probabil ai gpl. si ajung la intrebarea: cat costa o instalatie gpl pt logan?! era 4000 pt berlina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google