Ambreiaj Logan 1.5 dci 85 cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ambreiaj

    si eu am logan dci de 85 cp si are ambreiaj cu cablu nu are comanda hidraulica. a! si inca ceva. poma nu e electrica. masina cumparata anul asta de la dacoserv. inainte am avvut una pe benzina cu 110000 km. cu asta am din primavara abia 21000.

    Comment


    • #62
      ce scrie in cartea de identitate a masinii ca tip motor k9....?
      sigpic
      Ambition 1.5 dc

      Comment


      • #63
        salu

        uite ca nu sunt acasa si nu am cartea de identitate la mine. oricum e motor de 85 din ultimele serii cu i rosu la spate. mi-a spus ca servo directie nu e electrica pt simplu motiv ca e model preference si nu are aer conditionat. cela electrica se pun ;a cele cu aer conditionat din lipsa de spatiu sub capota. iar ambreiajul e comanda pe cablu nu stiu de ce)

        Comment


        • #64
          sal

          pe cartea de identitate scrie motor k9k-87.ciudat ca nu se regaseste in siteul de la dacia.ro

          Comment


          • #65
            aici sunt pozele scuze--------------------------------------------------------------------------------

            Pompa ambreiaj LOGAN hidraulic,si incercare scurtare tija plastic.Cred ca o sa las pedala mai jos.REVIN.
            Imagini atasate (micsorate)

            Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord


            Am rezolvat.Pedala sa lasat mai jos dacat pedala de frana .Nu mai stau cu piciorul la gura.http://www.loganclub.ro/forum/pedala...30p6.html.Poze pompa ambreiaj ,tija modificata,pedala se lasa mai jos se scurteaza cursa ambreiaj,nu mai stau cu piciorul la gura.MULTUMESC.
            Last edited by petronel; 30 October 2010, 13:43. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #66
              Originally posted by petronel View Post
              aici sunt pozele scuze--------------------------------------------------------------------------------

              Pompa ambreiaj LOGAN hidraulic,si incercare scurtare tija plastic.Cred ca o sa las pedala mai jos.REVIN.
              Imagini atasate (micsorate)

              Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord


              Am rezolvat.Pedala sa lasat mai jos dacat pedala de frana .Nu mai stau cu piciorul la gura.http://www.loganclub.ro/forum/pedala...30p6.html.Poze pompa ambreiaj ,tija modificata,pedala se lasa mai jos se scurteaza cursa ambreiaj,nu mai stau cu piciorul la gura.MULTUMESC.
              Poze pedala ambreiaj hidraulic cu tija modificata
              Attached Files

              Comment


              • #67
                Salutare tuturor!! Ma confrunt cu urmatoarea problema de vreo 2 zile: in treapta 4 cand accelerez mai ferm fiind pe la 60, 70km/h, si vreau sa urc spre 100km/h asa, imi creste turatia foarte repede spre 3000 de ture, fara sa creasca si viteza, iar dupa aceea, scade incet spre 2300 de ture si se coreleaza cu viteaza. Ma puteti ajuta cu o sugestie, sfat ceva?

                Comment


                • #68
                  Patineaza ambreiajul. Se pare ca sunt slabite arcurile de la placa de presiune.
                  Alt kit de ambreiaj din pacate. Cati km ai ?

                  Comment


                  • #69
                    Eu am deja 140,000km si nici un semn e oboseala.

                    Comment


                    • #70
                      75000km, ideea este ca au fost atunci vreo 2 zile in care s-a comportat asa, dar in ultima vreme nu am ma avut probleme, si a fost solicitata masina, adica sa mers si cu 6 pers prin oras alergata si nimic, nici o urma de oboseala. Nu inteleg ce s-a intamplat atunci. Sper sa nu reapara.:P

                      Comment


                      • #71
                        Sa nu fi fost condens, apa sau ulei ? si asta sa fi cauzat patinarea.
                        Eu am patit ca nu a mai vrut neam sa intre in nici o viteza in timp ce stateam la semafor.
                        Apasam ambreiajul si de doua ori trei ori (faceam pompe) si "amestecam" ca prostu` in cutie si nu vroia sa intre in nici o viteza.
                        In final a intrat in prima treapta "agatand".
                        Am condus mai "sportiv" pana acasa aproape fara sa decupleze ca lumea ambreiajul, eram nervos si era chiar nebunia de sarbatori.
                        La mecanici am incercat sa aerisesc traseul hidraulic dar fara succes.
                        Acum si-a revenit ....

                        P.S.
                        Lichidul de frana este full in borcan.
                        Last edited by lau; 5 January 2014, 01:39.

                        Comment


                        • #72
                          am 70000km si in ultimii 30000km s-a abuzat de masina,nu am intampinat absolut nici o problema pana acum,sper nici sa nu se intample,stima

                          Comment


                          • #73
                            Bine ca masina nu o am de noua, am luat-o anul trecut in martie avand pe atunci "teoretic" 58.600km. Deci posibil sa fie mai multi kilometri, dar nu stiu, masina nu are urme de uzura nimic, doar dupa volanul se ia pe maini asa putin :??... Acum nu stiu. Momentat vad ca si-a revenit, merge bine, s-o tina asa ...

                            Comment


                            • #74
                              Trebuie sa schimb obligatoriu si rulmentul de preiune , daca schimb ambreiajul? Am luat un kit de luk, e ok? A mai folosit cineva?
                              Last edited by mariusstf; 23 November 2016, 22:40.

                              Comment


                              • #75
                                salut
                                eu am schimbat ambreiajul la 110km,
                                ambreiaj luk+rulment de origine
                                sa fie pt varianta de 50-65kw si nu cea de 48kw
                                Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google