Dci 90 Cp Din Fabrica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dci 90 Cp Din Fabrica

    Salutare la toata lumea.
    Am intrat din greseala pe dacia si am vazut ca dci-ul are euro 5 si 90cp . Stie cineva ce modificari au fost facute de fabrica pentru acest lucru? Am vazut si ca doar la mcv este trecut si filtru de particule. Sa fie de la asta?
    sigpicPasionat de MCV si natura

  • #2
    Au inlocuit motorul... K9K 796 cu K9K 892

    Comment


    • #3
      si atunci filtrul de particule de e doar la mcv?
      Sunt modificari majore intre cele 2 motoare?
      sigpicPasionat de MCV si natura

      Comment


      • #4
        Toate au filtru de particule... cred ca am fost destul de explicit cu "inlocuit"

        Comment


        • #5
          Ca sa indeplineasca normele Euro 5 au bagat filtre de particule(cu asta mai "sugrumi" putin evacuarea si cred ca se pierdea cativa caluti si cred ca au mai marit putin presiunea in pompa de injectie ca sa ajunga la 90CP).

          Comment


          • #6
            noul motor K9 are alt raport de comprimare (s-au schimbat: chiulasa, pistoane, pompa de injectie, rampa comuna este liniara, injectoare, turbo, soft mult mai evoluat, etc) este motorul K9 de generatia a-III-a

            Comment


            • #7
              Da acum este alt tip de motor ...
              Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

              Comment


              • #8
                ce cutie au pus pt motorul asta de 90 cp tot jr5? ce cuplu maxim are.
                1.5 dc

                Comment


                • #9
                  e un motor nou, l-am vazut la un coleg din bucuresti. motor care vine si pe duster. cand deschizi capota chiar zici ca e motor
                  Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai-dracu si n-au nici o boala...

                  Comment


                  • #10
                    Specificatiile sunt cam aceleasi ca si la dci de 85, cutia este tot JR5, cel putin cuplul maxim si puterea maxima sunt la fel (mi-e greu a crede), bine ca au modificat astia de la Dacia viteza maxima, macar aia 5 cai sa fie acolo, ca in rest sunt cam la fel. Asa arata motorul...
                    Attached Files
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • #11
                      inseamna ca e ce trebuie!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by 17PnF View Post
                        e un motor nou, l-am vazut la un coleg din bucuresti. motor care vine si pe duster. cand deschizi capota chiar zici ca e motor
                        asa arata si cel de pe duster, DAR

                        cumva vine cu injectoare siemens, ca cel de pe duster, sa fie o varianta low power al aceluia.

                        Comment


                        • #13
                          nu cred ca se complica astia asa de mult....cred ca este acelasi motor!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by vllad View Post
                            asa arata si cel de pe duster, DAR

                            cumva vine cu injectoare siemens, ca cel de pe duster, sa fie o varianta low power al aceluia.
                            Putin probabil, cred ca o sa aibe tot injectie delphi. Ramane de vazut

                            Comment


                            • #15
                              Interesanta treaba. Parca arata mult mai bine, cu o remapare si credca o sa fie perfect pentru logan.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google