Suiera Turbina Peste 3000 Rpm

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suiera Turbina Peste 3000 Rpm

    salut,am un logan dci 85 cp si am umblat la wastgate,desi si inainte fluiera dupa 3000 rpm in orice treapta de viteza mai putin treapta 1 sa zic acolo nu prea se aude,insa in celelalte trepte cel putin a treia se aude un suierat nu tare,dar se aude parca ar avea cine stie ce turbina am mai auzit si la alte loganuri dci tot asa....este vreo problema? va multumesc
    Last edited by LOGANUTZU; 10 June 2011, 11:18.

  • #2
    Daca merge bine nu e nici o problema,ai modificat putin presiunea la care lucreaza turbina si cred ca este normal sa sune diferit. Daca ai noroc sa nu crape nici un furtun atunci totul ar trebui sa fie in regula.Este posibil sa uzezi anumite componente prematur pentru ca le fortezi dar nu este obligatoriu.

    -A meritat sa umblii pe acolo?se simte vreo diferenta?(putere,consum)

    Comment


    • #3
      posibil sa ai niste paleti rupti in turbina..un coleg cu o bora se intampla la fel ..
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • #4
        suieratul turbinei daca nu e un sunet normal ci mai degraba un sunet metalic ,inseamna ca e axul gripat sau are joc si paletii freaca de carcasa .
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          nu este metalic suiera gen fluiera ,nu tare dar fluiera,consum a ramas cam la fel si parca se duce mai bine,smuceste mai frumos

          Comment


          • #6
            atata timp cat nu ai probleme si esti multumit e bine

            Comment


            • #7
              da dar sunt un pic nedumerit de ce a inceput sa fluiere acum sper sa fie totul bine,sa aveti grija de masinute.

              Comment


              • #8
                cati km are masina? am fost cu un logan dci avea vreo 120000 km si la ala suiera si o zis ca ii pe duca turbina

                Comment


                • #9
                  nu stiu cum se poate duce turbina asa repede...eu am acum 240.000km si inca merge brici

                  Originally posted by lenard View Post
                  nu stiu cum se poate duce turbina asa repede...eu am acum 240.000km si inca merge brici
                  Eu cred ca este normal sa sune diferit acum, din moment ce ai modificat parametrii de functionare
                  Last edited by lenard; 14 June 2011, 12:05. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    masina are 27 mii,nu se aude urat suna frumos dar totusi inainte nu facea asa

                    Comment


                    • #11
                      Nu facea dar daca ai umblat la westgate atunci ai marit presiunea in el de aceea se aude mai bine.
                      I HAVE A !sigpic
                      fara linkuri externe in semnatura

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by LOGANUTZU View Post
                        masina are 27 mii,nu se aude urat suna frumos dar totusi inainte nu facea asa
                        poi la 27000 nu cred ca ar' avea cum sa pice turbina...dupa cum zic colegi probabil ca se aude de la cum ai marit presiunea in turbo

                        Comment


                        • #13
                          sper sa fie asa si sa nu aiba nicio problema masina tin doar sa spun ca masina trage ceva mai bine nu au fost facute teste dar se simte ceva,o sa se mai faca teste sa se vada ce si cum.....

                          Comment


                          • #14
                            Daca ai umblat la wastegate e normal sa suiere putin mai puternic.

                            In rest, simplu, n-ai nicio problema, la 27.000 e noua). A lui taicamiu are aproape 110.000, dci de 85, schimb de viteze la 2800-3000, unele forje in 4000-4500, asa frumos se aude turbina de cand era noua. E un suierat specific.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • #15
                              si mie imi suiere cam la 2500 de ture,de vreo 20,000-30,000 km si nu am avut problema pana acuma si merg cam sportiv,nu cade ea asa usor,stai linistit.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google