Vreau Sa Imi Iau Un Dci De 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Cei care vor sa-si ia diesel. Mare atentie la ce spun cei care au aspiratoare! Ei sunt singurii indreptatiti sa va dea sfaturi in a va achizitiona un diesel, mai ales ca sunt atat de vehementi incat nu accepta alta parere (ti-ai luat diesel, esti idiot, ti-ai luat polizor si nu-i 16v esti cretin! samd)! Nu conteaza parerea ta! parerea lor e sfanta! Orice altceva e blasfemie!

    Comment


    • Originally posted by Eu4yas View Post
      Si cu ce am gresit eu in ce am spus ? Am spus ca nu cred pentru ca baiatul s-a exprimat ceva de genul "nu mi-a stat nimeni in fata pe serpentine" sau ce-a zis el acolo, si-un pic de 170 ....
      Chiar am specificat in postul precedent 100-110 si mers cinstit cu el .... E scris si e ramas acolo.
      Scuze nu am citit bine,in cazul asta iti dau dreptate...daca conduci in blana nu scoti niciodata consum asa mic cu orice diesel ar fi el.

      Originally posted by max2009 View Post
      daca pui pe consum instantaneu si lasi acceleratia iti arata???? o da zero, intra in frana de motor nu consuma nimic, asa ca sa nu luam consumul instantaneu ca o referinta
      In filmuletul care l-am pus,daca te uiti si la turometru ai sa vezi ca e la turatia normala pentru viteza aia la un dci....deci acceleratie e apasata,drumul e perfect drept(am si filmat special pentru carcotasi care nu cred)..deci nu e nici nu e la vale.
      Daca nu crezi mergi cu un dci oricand pe linie dreapta la viteza aia de 100km/h si vei vedea ca consumul instant e la fel ca cel din filmuletul meu.
      Probabil ca pe un drum national si alte conditii meteo nu voi scoate 4% ci poate un 4,2%.

      Comment


      • @yo.steph My friend, nu te oftica si nu te ataca. O faci degeaba. Este o discutie libera, un forum. Multi din astia de-aici "aspirati" sau "expirati" sau "ingamfati", au avut motorul asta in mana pentru ceva timp, au mers cu diesel km buni unii din ei, asa ca nu-ti inteleg amaraciunea.
        O intrebare am la tine, eu, ei sau alti "aspirati" acum de ce nu au reusit sa faca acest lucru, cu diesel-ul, pe care lai adus in discutie tu ? Pentru mine sincer este clar ce-ai spus tu .... Nu ti-a stat nimeni in fata pe serpentine, i-ai dat 170, dar apoi cred ca o bucata buna de drum ai mers cu a 5-a la ralanti.
        P.S. Te-am mai intrebat si mai devreme, cate ore zici ca ai facut pana la Baia-Mare ?

        Ca sa nu fim off, eu recomand acest motor. Chiar e bun, trage ca lumea, sunt unele cu probleme, altele ba, (depinde foarte mult de calitatea motorinei, de modul de mers, ma refer aici la subturare), consum pe masura, daca-i mai faceti si-o remapare, zburda ... Singura chestie este sa puneti pe foaie lucrurile: cati km fac pe an ? cat ma costa revizia ? sunt amortizat, da sau nu ? Cantariti bine aceste lucruri.

        @supercar Nu-i bai. Oricum frumos din partea ta.
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • una peste alta motorul diesel de 85 de cai este foarte ok,daca este folosit normal.Trage foarte bine,consum bun,nu am zis niciodata ca este un motor slab dar daca te dai la el si dieselul consuma pentru ca e normal.

          Comment


          • Originally posted by Eu4yas View Post
            @yo.steph My friend, nu te oftica si nu te ataca. O faci degeaba. Este o discutie libera, un forum. Multi din astia de-aici "aspirati" sau "expirati" sau "ingamfati", au avut motorul asta in mana pentru ceva timp, au mers cu diesel km buni unii din ei, asa ca nu-ti inteleg amaraciunea.
            O intrebare am la tine, eu, ei sau alti "aspirati" acum de ce nu au reusit sa faca acest lucru, cu diesel-ul, pe care lai adus in discutie tu ? Pentru mine sincer este clar ce-ai spus tu .... Nu ti-a stat nimeni in fata pe serpentine, i-ai dat 170, dar apoi cred ca o bucata buna de drum ai mers cu a 5-a la ralanti.
            P.S. Te-am mai intrebat si mai devreme, cate ore zici ca ai facut pana la Baia-Mare ?

            ............
            "My friend", nu ma oftic pentru ca nu am motiv, dar ma scot din sarite ideologii care nu au mers niciodata cu un diesel si care se dau mari cunoscatori in domeniu, sau care vor cu tot dinadinsul sa-i faca tampiti pe cei care si-au luat diesel, doar pentru simplu fapt ca ei au benzinar. Nu spun ca eu sunt vre-un expert (la varsta mea, nici n-as avea cum!), dar eu am vazut REALITATEA CU OCHII MEI, si sunt surprins de vehementa cu care sunt atacat! Am spus clar ca eu NU AM CONDUS DECAT ~150km! restul au fost consumati de colegul meu (care are vre-o 20 de ani de soferie mai multi ca mine) care are masina in primire (in cei 150km, a dormit, altfel nu vedea tractorul 170!), cand am spus ca nu i-a stat nimic in fata pe serpentine, n-am mancat dejectii! omul pur si simplu zburda pe serpentine, in treptele 3-4 fara sa chinuie motorul prea mult (2200-2700rpm). Cand am spus ca s-au consumat 50L de motorina dus-intors, n-am spus ca sa ma aflu-n treaba ci am spus realitatea, s-a facut plinul la plecare si s-a facut plinul la sosire, care-i problema?!? Si ca sa-ti raspund la intrebarea referitoare la durata calatoriei: 9 ore dus, 8 ore la intoarcere (a fost ceva mai liber pentru ca era weekend). Multumit?

            BTW... si eu sunt posesor de aspirator.

            Comment


            • Mai poveste-ne despre costurile pe 10000 km ale dieselului. Asta a fost afirmatia combatuta cu vehementa, nu un drum de 1000 km.

              Comment


              • Si ce anume te-ar interesa? Intrebari punctuale nu vrajeli!

                Comment


                • Costurile totale, vazute cu "ochii tai", pe 10 000 km, inclusiv reviziile.

                  Comment


                  • Achizitioneaza un dci 85 sau gaseste pe cineva care e dispus sa ti-l imprumute pentru 10000km si discutam dupa ce traiesti pe pielea/cheltuiala ta experienta asta.

                    Comment


                    • Omule probabil stie despre ce vorbeste, altfel nu mai statea la taclale atat. In sfarsit pana si posesori de diesel au spus mai sus ca ei n-au reusit decat la viteze constante de 100, ceea ce cred si eu.
                      Succes!
                      9! 9! 9!
                      sigpic

                      Comment


                      • @yo.steph: Atunci lasa-ne sa ne convingem (unii deja ne-am convins) si cred ca puteam lasa thread-ul asta liber pentru subiectul initial.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • ok... convingeti-va. Numai ca pumnul in gura nu e un argument... domnule darkside!

                          Comment


                          • Argument nu e nici cand spui ca faci si dregi si apoi sa ne convingem singuri. Scuza-ma dar pana acum am avut vre-o 4 diesel-uri si al 5-lea e pe drum asa ca stiu ce-i poate pielea...De cand ai carnet?
                            Hai cel mai corect, sa lasam thread-ul asta linistit.
                            Zi inseninata si consum de scooter iti doresc.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Ieri am mers cu un MCV de 85 cp vreo 30 km am vazut ca in cb consumul mediu este de 5.5 l /100km in conditiile in care este folosit cam 80% in oras (buzau).Am observat o diferenta foarte mare intre al meu care are 70 cp si acesta de 85 cp,asta consta in faptul ca accelereaza laser in depesiri.

                              Comment


                              • Cu remapare o sa ai aceeasi acceleratie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google