Uruit De Fier Pe Fier In Zona Roti Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uruit De Fier Pe Fier In Zona Roti Fata

    salutare,de vreo 2 saptamani am un uruit ingrozitor cand spre roata stanga cand spre dreapta cand concomitent.marturisesc ca acest uruit apare de la plecarea de pe loc cu ridicarea ambreiajului trepta intai a doua maxim cand schimb a treia deja aici nu se mai aude.cand calc frana iar nu se mai aude.si cand iau viraj stanga sau dreapta ,dar numai la turatii micii.ce poate fi?in service mam lamurit..e greu .am fost si miau schimbat cap bieleta stanga dar uruitul a ramas..k..nush ce sa fac..

  • #2
    rulmentul de presiune ar putea fi... pe loc face? daca calci ambreiajul si dispare(pe loc vorbind) atunci e rulmentul de presiune de la ambreiaj.
    daca face in mers ma gandesc la rulmentii de la roata...

    Comment


    • #3
      sau la culisele etrierelor. daca-s ruginite...
      fa o proba simpla. pui frana , opresti motorul , dai pe liber si o impingi un metru sa vezi daca scartaie.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • #4
        nu face pe loc dupa ce plec de la semafor exemplu..plec normal schimb 1, a 2 deci nu pe loc

        si rulmenti de la rotii cum pot sai verific aveti idee?..

        la culisele etrierilor o sa incerc ..nu mam gandit
        Last edited by alew2020; 16 October 2013, 20:31. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          placute de frana facute pe vapor+discuri ruginite(sau inrosite de rugina care se formeza de seara pana dimineata,din cauza cetii sau ploii)= zgomot la rulare
          daca erau rulmentii de la roti zgomotu se accentua cu cresterea vitezei,nu dupa cateva sute de metrii sa dispara
          Last edited by nikuniku; 16 October 2013, 20:33.

          Comment


          • #6
            nu cred pt ca merg 100 km in fiecare zi iar placutele leam schimbat la 45 k ..acum am 62 k si sunt de origine dacia pt abs a mea e prestige..

            plus ca nu face tot timpul ..uruitul si cand calc frana dispare...

            si in plus cand dau in marsalier cu rotile bracate stanga sau dreapta si calc frana trosneste ceva tare...
            Last edited by alew2020; 16 October 2013, 20:48. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Ar putea fi si planetarele mici, sa fie bulite articulatiile. De obicei trosnetul ala de care zici de acolo e. Verifica-le si pe alea!

              Comment


              • #8
                planetarele micii cares alea si cum sa le verific?

                faza e am uitat sa mentionez...ca am fost si in srvice la auto marcus acum 3 zile si au ridicate pe rampa au verificat articulatii joc rotii tot zic ei raspunsul fiind ca sar putea rulmentul de ambreiaj..da acum cine stie..deci nu cred ca planetare..

                inclin totusi spre placute sper sa nu fie grav altceva...
                Last edited by alew2020; 16 October 2013, 21:33. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Originally posted by stefan ion View Post
                  Ar putea fi si planetarele mici, sa fie bulite articulatiile. De obicei trosnetul ala de care zici de acolo e. Verifica-le si pe alea!
                  Unde se afla ...planetarele alea mici? Sunt mai multe?
                  Eu stiam doar de una; cea de pe stanga.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    sunt mai multe,ca si piticii din capu unor forumisti
                    pe masina sunt doar 2(doua) bucati
                    1(una)bucata scurta pe partea stanga si 1(una) bucata lunga pe partea dreapta

                    Comment


                    • #11
                      Ma refeream la capetele de planetara, sau cum dracu se numesc alea, cu articulatii in dreptul rotilor. Stiti despre ce vorbesc, dar radeti de mine, ca e mai la indemana.

                      Comment


                      • #12
                        Da scutul jos si vezi daca se mai aude.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          sunt placutele,discurile,si s-ar putea ca un pistonas de la etrieri sa nu mai revina la pozitia initiala dupa ce franezi aceleasi simptome le-am avut si eu cu bataia aceea cand dau cu spatele imi batea ceva,curand o sa vezi ca si atunci cand vei frana se va auzi acel uruit,eu am schimbat discuri si placute si acum nu mai are nicio problema acum eu stiu ce poti avea tu dar eu ti-am aceleasi simptome le-am avut si eu,stima

                          Comment


                          • #14
                            mersi frumos de sfat zici sa schimb si discurile...cam mult o sa verific sfatul oricum ms mult...da is cam piperate discurile..nasol..

                            da discurile tre sa fie tocite drept ca astea au o denivelare sus la marginea discului sunt mai tocite si spre interior mai putin..?
                            Last edited by alew2020; 17 October 2013, 16:14. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              toate fac buza aia de uzura.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google