Noul motor 1.5 dci 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    250 de euro + inca 10 sigla DCI :p
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #77
      nu ma intereseaza I ala rosu.... prefer sa fiu mai anonim asa sa creada ei ca am eu numai 70 sub capota )

      Comment


      • #78
        Glumeam, iti dai seama. Chiar nu inteleg pe astia care au 1,4 MPI si pun sigla de 1,6 MPI, au TDI si pun TDI, DCI si pun DCI, sau au HDI si pun HDI
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #79
          Eu zic ca nu conteaza ca I e rosu sau nu ..conteaza ce poate motorul si daca se merita sau nu sa dai 500E in plus ...fata de cel de 70CP..(personal cred ca merita doar daca dupa poti sa-i mai faci si o remapare ulterioara) eu am fost ieri la reprezentanta din Constanta sa intreb cand se poate face un drive test cu acest motor si mi sa precizat ca intre data de 13-17 septembrie"ar fi posibil" ... de mentionat ca masini cu acest motor erau dar binenteles doar sub forma de bibelouri

          Comment


          • #80
            Originally posted by Octavian___28
            Pai la motoru' 1.5 dci nu se poate discuta de uzura morala.
            uzura morala se refera la utilizarea tehnologie de generatie atunci cand sunt disponibile tehnologii noi. Daca nu ma crezi te rog sa ma contrazici cu argumente.
            @Floryn, nu are nici o legatura cu timpul de exploatare, normal ca motorasul tau merge bine si esti multumit de el, fiecare a ales ce a dorit si ce si-a permis la timpul respectiv si cea mai buna masina e cea pe care ti-o permiti.
            @mareom, multumesc pentru informatiile despre Megane-ul 1.5 al amicului tau. Si mie mi se pare foarte atractiva aceasta motorizare mai ales ca masina e foarte usoara, va fi foarte sprintena, nici nu va fi nevoie de remapare. Voi face mai mult ca sigur schimbarea in cursul anului viitor, deocamdata am alte prioritati
            @andrei, am vazut un matiz pe care scria "touareg", iar sambata la CT un Logan rosu cu sigla de Ferrari (scarbos la cote maxime). Ce poti sa faci unii sufera rau de tot.
            Last edited by cattalin81; 6 September 2007, 09:33.
            Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

            Comment


            • #81
              Originally posted by cattalin81
              E simplu, cine isi ia un second de 4-5 ani, garantie ciuciu si pe langa faptul ca motorul ala are uzura morala mai are si uzura fizica. Concluzia, iesi in castig la un Logan care are doar uzura morala. Cam asta e cu garantia la motoarele noastre uzate moral, atat si nimic mai mult.
              Stiu foarte bine ce insemna uzura morala, dar exprimarea ta ma indus in eroare crezand ca ai vrut sa spui ca cei de la Dacia mai acorda si garantie dupa ce ca sunt uzate moral. Acum m-am lamurit ce ai vrut sa spui si e bine.
              Ca sa-ti dau dreptate (desi nu sunt de acord 100% cu tot ce ai spus) ce motoare de "ultima generatie" din ograda lor ar trebui sa puna Renault pe Logan (sa nu-mi spui de motoare mai mari de 2.0 l ca o luam peste aratura)?
              Intrebarea nu este la misto, doar ca nu prea stiu ce minunatii tehnologice au frantujii si le tin doar pentru ei.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #82
                Simplu, pentru benzina motoare pe 16v(exista doar unul, pe Prestige, si ala e de pe Megane I) nu pe 8v, iar la motorina fiind cunoscuta capacitatea romanului de a incarca o masina cand se muta, se duce la peste sau pleaca in concediu, motoare 1900cmc. Cati ani crezi ca vor mai trece pana va apare asa ceva pe Logan.
                Am mai spus odata, nu motorul e totul, ar trebui sa regandeasca mai multe aspecte ale acestei masini ca sa suporte motoare mai puternice. Pun pariu ca fiecare dintre noi are o idee pentru a imbunatati masina asta si a observat cu usurinta ce plusuri si ce minusuri are.
                De ce sa nu puna si motoare 2.0 benzina . Vreau sa iti aduc aminte ca asa ceva exista pe Renault Laguna de prin 1995. Ti se pare asa revultionar un motor vechi de peste 10 ani? Puteau sa bage si asa ceva pentru pasionatii de scarturi de pe loc si acopereau mai multe segmente de piata. Dar cine ar mai fi cumparat Prestige? )
                Se vede clar ca ei au target sa scape de un anumit tip de motoare.
                Last edited by cattalin81; 6 September 2007, 10:05.
                Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                Comment


                • #83
                  de ieri am un nou calculator cu chip tuning pe dci-ul meu.
                  pot sa zic ca am un nou motor de 85cp ). dumnezeule ce rupe
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • #84
                    P3ntru greutatea loganului ..motorul de 1,5DCI cu 85 de cai eu zic ca are cel mai bun raport din toate punctele de vedere..un motor de 1,9 nu s-ar justifica nici ca pret de achizitionare cei de la Dacia tin cont si de cerinta majoritati ...

                    Comment


                    • #85
                      Adica motor de 1.9 DCI exista pana si pe Clio bicorp dar pe Logan nu se justifica. Acolo cum s-a justificat?
                      Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                      Comment


                      • #86
                        @cattalin81: cei care au proiectat Loganul au trebuit sa ia in considerare un factor foarte important: PRETUL. Ca urmare au aplicat reducerea costurilor chiar si in cele mai mici detalii. S-a considerat ca nu este necesara introducerea motorizarii 1.9 dCi, deoarece s-ar fi apropiat mult de pretul lui Renault Megane. Ai zis bine ca fiecare din noi avem o idee de a imbunatati masina asta si o sa vezi ca peste 3 ani noul Logan o sa fie mult imbunatatit fata de acesta
                        sigpic

                        Comment


                        • #87
                          cattalin81 u iti dai seama ce vorbesti la bautura ??? ... tu compari Reno cu Dacia e exact cum ai compara WV cu Skoda ....e mai mult decat clar ...pretul a fost esential in toate alegerile ...sa-ti spun ce mi-as fi dorit eu pe logan ? pai un motor disel cu 24 de cilindri in W care sa detina vreo 300 de cai si o caroserie gen R8 hai..sa fim seriosi totusi..

                          Mai usor cu jignirile. Pentru ca e prima abatere si esti incepator, nu iti dau warn, dar data viitoare nu se stie.
                          Last edited by andrei; 6 September 2007, 12:22.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by crististreulea
                            de ieri am un nou calculator cu chip tuning pe dci-ul meu.
                            pot sa zic ca am un nou motor de 85cp ). dumnezeule ce rupe
                            Gata , cred ca l-ai bagat in boala pe "supercar", )

                            L.E.- cum arata Clio bicorp??
                            Last edited by FLORYN; 6 September 2007, 12:19.
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Jonivip
                              cattalin81 u iti dai seama ce vorbesti la bautura ??? ... tu compari Reno cu Dacia e exact cum ai compara WV cu Skoda ....e mai mult decat clar ...pretul a fost esential in toate alegerile ...sa-ti spun ce mi-as fi dorit eu pe logan ? pai un motor disel cu 24 de cilindri in W care sa detina vreo 300 de cai si o caroserie gen R8 hai..sa fim seriosi totusi..
                              Poti sa te uiti in ograda Skoda & VW si o sa vezi ca incep sa se apropie. Cu jignirile te rog frumos sa te abtii si bautura sa o tii pentru tine daca iti vine asa repede in minte. Eu nu te-am facut in nici un fel asa ca am pretentia sa tii unele ganduri de-ale tale fix numai pentru tine. Mi-am spus parerea si atat tot. Nu era cazul sa sari asa de sus de parca Dacia ar fi fabrica ta sau Loganul ar fi conceput/proiectat de tine. Aici doar se impart pareri ca sa mai afle fiecare cate ceva nou si constructiv.
                              PS: oricum majoritatea post-urilor de vreo cateva pagini incoace sunt off-topic, whatever.
                              Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                              Comment


                              • #90
                                Gata cu off-topicul, cine mai continua isi ia warn.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google