Joc lateral pedala ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joc lateral pedala ambreiaj

    Salut! Am un Logan 2 dci, 90 cp, luat de nou, 2017. Are un joc lateral marisor la pedala de ambreiaj, ma intreb ce se poate face. La vechiul Cielo am rezolvat relativ usor, am refacut bucsele laterale, am folosit duracril, nu plastic ordinar, asa ca tata socru merge cu ea si acum fara joc absolut deloc la pedala. La lighean, mare tarasenie cu pedala asta de plastic. Nici nu stiu sigur daca se desface pedala de ax, in plus, mi-e teama sa nu raman cu ea in brate daca se rupe urechea aceea de prindere a axului, cea din partea stanga. A incercat cineva sa schimbe bucsele antifrictiune la pedala? Am 124k km cu masina acum. Multumesc!
    Last edited by allexxinno; 1 July 2021, 17:41.

  • #2
    Bun venit pe forum!
    Nu stiu daca trebuia deschis topic nou dar atasez doua capturi cu pedalele (cu cablu si hidraulic) pentru LoganII X52 poate iti sunt de folos, din pacate nu te pot ajuta mai mult pentru ca timp de 30 de ani am condus doar din astea cu doua pedale, dar tin minte ca despre jocul pedalei ambreiaj si schimbarea bucselor s-a mai discutat in diferite sectiuni ale forumului, poate ceilalti colegi te pot ajuta mai bine (si concret).
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Foarte utile, mai ales că dCi-ul a avut numai comandă hidraulică, se referă la pedale metalice nu din plastic (Logan II ph2) iar pedalele din plastic se pot demonta în factori primi doar distructiv.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Capturile sunt extrase din documentatia oficiala, nu stiu daca sunt ”foarte utile” (tocmai de aceea am scris ca poate ceilalti colegi pot ajuta mai bine\concret) si mai ales daca sunt corecte, dar stiu (si s-a mai discutat) ca dCi-ul are comanda hidraulica chiar daca nu m-a interesat pedala de ambreiaj (am scris ca toate masinile conduse nu au avut aceasta pedala, exceptie Dacia 1300 din scoala de soferi) iar cea cu cablu am atasat-o si pentru cei care au acest tip.

        PS: si desigur ca orice alta informatie legata de subiect poate sa fie de folos initiatorului.

        Toate cele bune!
        Last edited by Gil26; 3 July 2021, 20:18.

        Comment


        • #5
          Bună ziua, nu sunt un șofer foarte experimentat. Ar putea fi lichidul de lucru ? Verificați nivelul lichidului de lucru din ambreiaj.
          M-a ajutat )
          Last edited by terci; 9 July 2021, 13:18.

          Comment


          • #6
            Bun venit pe forum!
            Desigur ca si ”lichidul de lucru” poate genera anumite ”necazuri”, insa problema initiatorului este ca: ” Are un joc lateral marisor la pedala de ambreiaj...” (plus titlul topicului) si nu stiu daca doar verificarea nivelului de lichid poate rezolva acest joc lateral existent.

            Comment


            • #7
              Mersi, dar n-are treaba cu ce am eu. Sincer, pana la acest model de Logan, nu am mai intalnit pedala de plastic. Dar asta e lumea in care traim...

              Comment


              • #8
                Am cumpărat un ansamblu pedală ambreiaj nou, original. Postez impresii după ce îl voi schimba. 293 de lei.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Gil26 View Post
                  Bun venit pe forum!
                  Desigur ca si ”lichidul de lucru” poate genera anumite ”necazuri”, insa problema initiatorului este ca: ” Are un joc lateral marisor la pedala de ambreiaj...” (plus titlul topicului) si nu stiu daca doar verificarea nivelului de lichid poate rezolva acest joc lateral existent.
                  +1 foarte corect domnule Gil

                  Comment


                  • #10
                    Revin cu info. Azi am schimbat pedala cu pricina. Am gasit axul cu o uzura absolut insignifianta, in schimb lateralul celor doua bucse de la pedala era bine subtiat. Am schimbat doar cele doua bucse, pe care le-am luat de la ansamblul nou: urmeaza sa imi fac la strung un set de bucse dintr-un material gen teflon, nu se gasesc in comert. Ceea ce se vinde in comert sunt doar bucse pentru pedala de frana, in mod cert la cea de ambreiaj nu se potrivesc. Urmatorul set de bucse le voi face cu una sau doua zecimi mai mari in lateral, pentru a compensa uzura in peretele de plastic pe care freaca.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google