Reglare Ceas CB Logan 10 Ani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reglare Ceas CB Logan 10 Ani

    Salut. Dupa o gramada de timp (in care ne-am batut cu AFM in programul RABLA pentru persoane juridice care e o bataie de joc, etc), am reusit sa luam un Logan pe firma, varianta aniversara 10 ani, cu motorul de 1.2 16V. Acum as avea urmatoarele intrebari:

    1. Este ft puturoasa acum, dupa ce se mai lasa motorul va merge mai bine ? Teoretic da, insa acum e putoare de tot.
    2. Cum se regleaza ceasul la aceasta varianta de CB ? Am incercat din butonul ala al CB-ului dar degeaba, si in manual nu am gasit sau poate nu am gasit eu bine.
    3. Consumul este de 11% acum, banuiesc ca la fel, se va mai diminua sau asta e consumul normal al acestui motor, desi mi se pare enorm ?
    4. Nu stiu, cel putin nu am auzit de la vanzator, dar mai trebuie rodaj sau nu ?
    5. Se pot pune si roti mai mici de 195/65/R16 cat are ea stock ? Ma refer la cauciucuri de iarna.....ca ar trebui sa le schimbam.
    6. Temperatura motorului nu mai este afisata nicaieri ? Eu vad cand se incalzeste motorul doar cand baga caldura ? Cam idiotenie treaba, avand in vedere ca multe Loganuri sufera de sindromul termostatului care nu mai inchide cum trebuie

    Multumesc anticipat !
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    Motorul se mai lasa dar asta e puterea lui , era bine sa faci un drive-test inainte sa fi luat masina , daca pana acum ai condus diesel-uri este si normal sa ti se para cel de 1.2 o gluma de motor ; ca sa obtii ceva de la el trebuie sa-l urci in ture serios.(De la 3500 de ture in sus vei scoate ceva din motor).


    Consumul este oarceum normal pentru perioada in care suntem , e totusi un motor nou.

    La capitolul rodaj incearca sa nu depasesti 3500 de ture in treapta a V- a pe un interval de vreo cateva mi de km.
    Last edited by prometheus; 2 December 2014, 21:36.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      1. Are doar 107Nm, e normal.
      2. Selectezi Ceas din butonul de pe maneta ștergătoarelor apoi lung ca la generația veche.
      3. Mai ales cu AC pe auto va creste consumul.
      4. Citeste manualul.
      5. Are 195/55R16, pui ce scrie în CIV dacă nu vrei probleme legale.
      6. Trebuia să știi acest lucru încă înainte de a cumpara mașina sau în cel mai rău caz, să vezi la test drive.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Nu le consider defecte. Le consider oarecum niste minusuri. Ok, multumesc pentru ceasuri. Desi am incercat si nu mi-a iesit. La generatia veche aveam butonul din bord.
        Acum doar clipeste si nu face nimic indoferent ce i-as face. Ciudat. Testez maine.
        Ok, deci are 195/55R16 nu 65R16 cum credeam eu. Or fi poate mai ieftine asa, desi nu cred ca mult.
        Multumesc.
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment


        • #5
          Dupa cite necunoscute si nemultumiri,ai,nici obligat nu ar fi trebuit sa cumperi masina aceasta...

          Comment


          • #6
            Auch. Cred ca m-am exprimat prost. NU am spus ca sunt nemultumit, erau doar niste intrebari. Singura nemultumire ca sa zic asa, e lipsa de putere a motorului.
            Dar chiar si asa, e ft okey masina, dar nu o pot compara cu Loganul meu de 1.6 MPi.
            Si oricum, este masina de FIRMA, deci nu va face nimeni raliuri cu ea, si oricum nu aveam eu nicio putere de decizie in alegerea masinii
            Logan Ambition 1.6 8V

            Comment


            • #7
              Stop si de la capat.
              Sa inteleg ca loganul 2 nu are indicator de temperatura a lichidului de racire???
              Daca ii vreo problema cu temperatura motorului iti dai seama doar cand ies aburi de sub capota.....

              Scuze de off topic.

              Comment


              • #8
                Da casper20 . Ai inteles bine. Nu are din pacate, un minus zic eu, pentru siguranta ta si a masinii.
                Logan Ambition 1.6 8V

                Comment


                • #9
                  Anvelopele 195/55R16 91H sunt mai scumpe și atenție ca ai TPMS.

                  După 2 ani de la lansare a aflat și Casper că x52 nu are indicator de temperatură lichid de răcire, lucru care se știa de atunci, partea bună e că te avertizează și sonor la creșterea temperaturii
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #10
                    E bine atunci. Ce reprezinta TPMS ?
                    Logan Ambition 1.6 8V

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by casper20 View Post
                      Stop si de la capat.
                      Sa inteleg ca loganul 2 nu are indicator de temperatura a lichidului de racire???
                      Daca ii vreo problema cu temperatura motorului iti dai seama doar cand ies aburi de sub capota.....

                      Scuze de off topic.
                      da, nu are nici temperatura uleiului, nici presiunea uleiului, nici presiunea in turbina, nici voltmetru sau ampermetru pe baterie sau alte indicatii pretioase.
                      Iti dai seama de o problemna cand se aprinde in bord martorul de supra-temperatura motor. S-a mai discutat "problema".

                      Comment


                      • #12
                        TPMS=SSPP= senzori de presiune în pneuri, atenție la vulcanizare e 39euro/bucata

                        Caută pe secțiunea Logan II s-a mai discutat.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google