Masina Care Curenteaza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina Care Curenteaza

    Salutare, nu stiu ce sa mai fac sa nu ma mai curenteze masina , stiu ca are influienta si hainele care le port(sa nu fie sintetice) in afara de a-mi schimba garderoba se mai poate face ceva ?
    Multumesc.

  • #2
    Depinde de om nu de masina. Asa mi se intampla si mie. Daca vrei sa nu te mai piste, nu mai pune mana pe fierul de la usa. Eu inchid usa cand ma dau jos tragand de manerul din interior. Faza cu corentatul la mine nu se intampla mereu.

    Comment


    • #3
      nu stiu daca ai vazut la dacile noastre , alea vechi ,avea prinsa de fusta spate o banda sau mai multe ,de cauciuc ,care facea legatura cu solul ,prin care se descarca energia asta ,statica ,parca as-i spune ,care dupa cate am inteles se produce la frecarea cu aerul ......... sunt pe anumite site-uri specializate in accesorii auto si benzi de descarcare a energiei statice,......... monteaza o banda din aceia care face legatura cu asfaltul si nu te mai curenteaza , apropo nu doar ambiance are strom ,cam toate.....
      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

      Comment


      • #4
        da, are dreptate blackufo cu acea banda.......mie nu mi s-a intamplat sa ma "piste" masina;))............banuiesc ca la drumuri lungi se manifesta acea descarcare acumulata prin frecarea aerului cu masina.Oare ar putea fi altceva la tine???daca zici ca se intampla mai des:-??
        Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
        -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
        Silent Coat.

        Comment


        • #5
          Si eu pateam in toamna de fiecare data, dar de la o vreme chiar nu mi s-a mai intamplat. Incearca sa montezi colante la stalpi de Prestige si nu vei mai avea probleme.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • #6
            stiam ca e valabil la toate masinile, am observat ca nu intodeauna curenteaza ci in functi de imbracaminte si incaltaminte, stiam si de chestia aia care atarna pe jos dar unii spun ca nu face mare treaba, o sa incerc totusi sa pun sa vad.
            Cum adica sa montez colante la stalpi ?
            Multumesc.

            Comment


            • #7
              mai asteapta sa faca ceva vechime masina si n o sa mai curenteze
              http://www.youtube.com/watch?v=ymiF-okrdMg

              Don't Drink and Drive

              Comment


              • #8
                pai Golfu meu de 20ani tot curenta, cati ani crezi ca trebuie sa astept cu dacia ????

                Comment


                • #9
                  Si eu pateam la fel.Cum a spus si cineva mai sus colanteza stalpi si ai sa scapi de probleme.

                  Comment


                  • #10
                    nu stiu ce inseamna sa colantez stalpii, lamuriti-ma.

                    Comment


                    • #11

                      uite aici iti explica cristi cum se face.
                      Acea colantare a stalpilor nu va descarca masina de electiritate statica ci te va proteja pe tine cand te dai jos din masina si inchizi usa,astfel nu mai ai contact direct cu tabla.
                      Last edited by crull; 31 March 2010, 13:42.

                      Comment


                      • #12
                        nu o sa scape de piscatura electrica, ........am stalpii colantati dar nu am banda de descarcare si tot o iau in freza in fiecare zi , deci cred in continuare ca acea banda ne va scapa de curentare ........
                        http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                        Comment


                        • #13
                          Eu de exemplu daca imping usa din zona stalpilor nu patec nimic dar daca imediat cum ma dau jos pun mana pe tabla direct o iau in freza,acum nu pot sa garantez ca si la el se va comporta la fel.

                          Comment


                          • #14
                            tare ! eu patesc asta numai la carucioarele din hipermarketuri ) rar la masina...

                            Comment


                            • #15
                              eu nu am mai auzit asa ceva prea tare faza!intr-adevar,la caruciorele de hypermarchet da,dar la masina??!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google