Rulment Spate La 32000 Km Schimbat,huruia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rulment Spate La 32000 Km Schimbat,huruia

    Salut Dacilor,sunt un pic suparat pe service-ul Dacoserv din Bucuresti. Sa va povestesc ce am patit ,de vreo trei luni nevasta-mea imi tot zicea ca se aude un huruit pe la roti(ea conduce mai des ,eu lucrez aproape de casa).Eu ca un barbat atotstiutor zic"nevasta ai luat-o razna,masina are 31de mii" si nu am luat-o in serios,mai ales ca nu se auzea zgomotul decat de la 50 km in sus si invartindu-ma printre stradute nu am sesizat problema.Intr-o zi zice "gata maine te duci cu masina la mecanic".Ok si ma apuc si intru pe forum sa caut ceva asemanator, cum nu gasesc zic sa intru si pe la DACIA sa vad ce mai e nou, si gasesc o oferta super tare in perioada 1 mai-30 iunie 2010\Revizie gratuita la autoturismele DACIA\RENAULT si10% reducere la piesele schimbate(masina nu mai are garantie).La ora 9 dim ma prezint la DACOSERV si solicit acea revizie.Se constata ca rulmentul dreapta spate este bulit.Cer schimbarea lui , vine mecanicul la mine si zice ca nu au in depozit si sa ma duc la magazinul din cartier ca aia au sigur.Am fost si am luat rulment cu pretul de 67lei de origine si de curiozitate am intrebat la receptie cat e rulmentul la DACOSERV-199lei.UAU tot raul spre bine.Vine vremea sa platesc ma duc la receptie ,acolo o tanti baga in calc niste date si zice 110lei.UAU din ce in ce mai bine,am scapat ieftin.Ii dau un card iar ea se uita la mine duios si zice 'imi pare rau dar nu merge cardu'".Hm,asta e lasa ca fac eu un drum pana la bancomat,sar in masina si demarez in tromba cam 20 de metri unde raman blocat in trafic.Ma intorc dupa 45 de minute plin de draci dar fericit ca masina nu mai facea huruitul ala si cu banii in dinti,platesc iau factura si plec.Pe drum imi arunc ochi pe hartie si ce sa vezi ca baieti imi facturasera si o constatare de 60lei,ma duc la receptie si zic,daca in timpul reviziei gratuite a fost constatata defectiunea ,de ce ma mai taxezi pe mine.Au incercat sa ma convinga ca defapt doar clienti care au card beneficiaza si ca iarna nu-i ca vara.....Dupa o ora timp in care 3 ingineri au citit pe rand si impreuna oferta DACIA,au ajuns la concluzia ca eu am dreptate dar nu mai pot sa anuleze factura si ca mi ofera la schimb pt cei 60lei o diagnosticare completa computerizata care costa de fapt 110 lei(cata marinimie)Am acceptat si in sfarsit am reusit sa plec de acolo dupa 4 ore ,din care munca efectiva a mecanicilor a fost 45-50 min. Multumim DACIA pt oferte,dar nu poti sa ni le dai in alte tari. APROPOS Dacilor profitati de oferta poate aveti mai mult noroc. Va rog sa nu luati in considerare eventualele greseli.Va multumesc si va rog sa raspundeti.

  • #2
    Originally posted by GHOST RIDER View Post
    .................................................. .Va multumesc si va rog sa raspundeti.
    Bine, bine, dar totusi care e intrebarea?
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Intrebarea cred ca e: Ce parere aveti de ce mi s-a intamplat?
      Raspunsul meu e ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.

      Comment


      • #4
        Originally posted by vitriol View Post
        Bine, bine, dar totusi care e intrebarea?
        Prietene ,nu era o intrebare ...era asa un fel de dialog pe marginea unui subiect oarecare.Eu iti multumesc totusi ca ai citit postul,si astept si de la voi intamplari haioase(pentru alti).

        Comment


        • #5
          Interesant dar ... sunt curios acel rulment cat te-a tinut?;))

          Comment


          • #6
            Inca o data service-ul Dacia imi confirma ceea ce vad zilnic, ingineri si personal plictisit gata sa te faca la un moment de neatentie. De asta nici nu-l mai trimit pe taica-miu cu Dacia la revizii ca el e prea bland si se lasa jumulit de astia!

            Comment


            • #7
              Eu unul nu am fost de acord si nici nu -am dus vr-odata la reprezentante .. este de 2 ori mai scump decat la orice service auto si calitatea se dovedeste a fi aceasi sau kiar mai proasta fata de serviceurile "Private"... mise pare o jecmaneala pe fata... exceptant calitatea piesei;)

              Comment


              • #8
                Rulment spate dreapta schimbat

                Am un ambition din 2006, diesel, 127.000 km, cu ABS, la care, pe langa altele, trebuie sa-i schimb rulmentul spate dreapta, pt ca urla mai tare decat motorul la viteze peste 80 Km/h. Pret rulment: 82 RON, rulment SNR in cutie de RENAULT cu timbru. Erau rulmenti si mai ieftini si mai scumpi, dar loganul se echipeaza in fabrica cu rulmenti SNR, asa ca am ales SNR. Presupun ca alte tipuri de rulmenti sunt facuti sa reziste la viteze mari (sau mici), la gropi mai mari (sau mai mici), sau sa fie mai ieftini.
                Mi-au dat si un certificat de garantie, un an, fara limita de Km, cu conditia sa il montez intr-un service autorizat. Cum intr-o reprezentanta DACIA mi-au schimbat rulmentii cu ciocanul, la un alt logan, mi-au recomandat cei de la magazinul de piese auto un service care fac aceasta operatiune cu presa de rulmenti....O sa va zic cat va costa...
                Precizez ca intr-un an parcurg in jur de 30.000Km, deci nu e prea mare garantia, dar tot e mai mult decat 9000 Km cat m-a tinut rulmentul inlocuit cu ciocanul, iar la reprezentanta mi-au spus ca au doar rulmenti de origine si a costat si mai mult......

                Comment


                • #9
                  Revin cu rezolvarea: manopera 25 RON.

                  Comment


                  • #10
                    petre:la ce service ai fost? am si eu un Logan 1.4 mpi din 2004 cu 60k km. huruie pe fata rau tarreeeeeee de la 15-20 km/ora.
                    Multumesc.
                    Last edited by 77sky; 12 August 2011, 07:17.

                    Comment


                    • #11
                      Aici in Sfantu Gheorghe, judetul Covasna. Vad ca esti din Bucuresti, dar daca vrei, iti pot da nr. de tel de la service, nu stiu daca se merita...Manopera era pentru rulment spate.
                      Scuze de intarziere....concediile astea!

                      Comment


                      • #12
                        nu mai da-ti prin gropi si o sa va tina rulmentii sute de mii de km

                        Comment


                        • #13
                          Multumim foarte mult de sfat! De fapt nici nu sunt gropi pe drumurile noastre, doar unii pusi pe rupt rulmenti care le cauta foarte atent...

                          Comment


                          • #14
                            fratilor dati-mi si mie o solutie ca nu mai stiu ce sa fac.
                            e a treia oara cand schimb rulmentul dreapta spate si tot se crapa pe la 2000-3000Km indiferent de marca(skf,snr).precizez faptul ca de fiecare data l-am schimbat la service cu presa etc...
                            (

                            Comment


                            • #15
                              Pentru mig 21 verifica fuzeta spate ,de fapt demonteazo si uitate la ea

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google