Problema: Logan Laureate Si Ambition

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema: Logan Laureate Si Ambition

    Am si eu cateva dubii asupra unui Logan.
    Am un prieten care se tot contrazicea cu mine ca are logan laureate si eu i-am spus ca are ambition; am pus si pariu pe chestia asta. In fine omul a castigat pariul pana la urma (intr-un fel) pentru ca am mers si mi-a aratat pe usa din dreapta pe latimea ei unde scria Laureate. Toate bune si frumoase eu am tinut-o una si buna ca stiu despre ce vorbesc pentru ca am avut si eu logan si stiu care-i treaba. Dotarile pe care le are el pe acel logan laureate mi s-au parut ca sunt de ambition, dotari ca jante aliaj, geamuri spate, radio cd, abs sau altele daca mai are. Mai tin sa precizez ca masina este an de fabricatie 2005, 1.6mpi si din cate stiu eu laureate nu are dotarile pe care le-am mentionat eu mai sus. Acum omu mi-a aratat si am ramas masca. Eu m-am gandit ca troaca aia a lui e lovita si usa din dreapta fata unde scrie laureate a fost schimbata dupa vre-un accident si daia scrie asa. Acum ma tot gandesc unde ar mai putea scrie ambition pentru ca eu sunt 100% comvins ca aia e ambition si nu e laureate... eventual ii fac si niste poze sa o vedeti... si ma gandesc oare cum sa ii demonstrez ca e ambition si nu stiu cum... unde mai scrie nivelul de echipare? in carte pe alte usi pe la capota pe undeva sau m-am gandit sa ma uit la usa din dreapta fata la geam sa vad ce an de fabricatie scrie pe geamul de la acea usa si ce an de fabicatie scrie pe celelalte... sau mai exista si varianta care o sustine el ca e laureate, dar nu cred la acele dotari sa fie.
    Deci in concluzie pe unde mai scrie pe la masina sau pe la actele ei unde scrie nivelul de echipare?
    Dacia Logan - 1.4 MPI 75cp 8v
    Mitshubishi Colt - 1.1 i 75cp 12v

  • #2
    In 2005 - 2006 a existat o serie numita Laureate Plus. Care are ca dotari standard geamuri electrice spate, abs, ac, radiocd, iar optional jante aluminiu.
    La inceput pe usa aparea Laureate, apoi in 2006 au pus ambition.
    GL-22-TOF

    Comment


    • #3
      S-ar putera sa aiba dreptate. Eu am Laureate Plus ,2005, ABS, AC, geamuri fata/spate si oglinzi electrice, servo, CB, proiectoare, airbag pasager,4 boxe, radio CD si erau obtionale jante aliaj plus mp3-player parca
      Last edited by vishuveve; 23 June 2011, 06:43.

      Comment


      • #4
        Eu am Laureate Plus si pe usa scrie Ambition, fata de ambition lipsesc jentile de aluminiu si motorul de 1,6 cc.

        Comment


        • #5
          Laureate Plus a avut numai motorizarea de 1,4. Strict. Nu au fost 1,6 sau 1,5 Laureate Plus.
          Daca e cu motor de 1,6(nu 16 v), e din 2005 (6) si are ABS (jantele se mai pun si dupa) este Ambition. Daca nu, este Laureate. Geamuri electrice au avut ambele modele mi se pare.

          Nu ce scrie pe usa conteaza, conteaza ce scrie pe factura.
          Last edited by Cristi_LCD; 23 June 2011, 08:36.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            pai si bun sa zicem ca poate e laureate plus desi nu cred... dar de ce scrie laureate... scrie frate si "plus"... dar nu ii inteleg rostul dotarilor de pe laureate plus... daca sunt aceleasi cu cele de pe ambition de ce nu o lasa frate ambition ma rog cu exceptia jantelor din cate am inteles eu din posturile voastre
            dar totusi... unde mai poate scrie nivelul de echipare pe undeva pe caroserie sau in cartile masinii pe undeva ca asta ma intreseaza in principiu... sa ii demonstrez la prost ca ragalia aia a lui e ambition stiu sigur asta pot sa bag mana in foc
            Dacia Logan - 1.4 MPI 75cp 8v
            Mitshubishi Colt - 1.1 i 75cp 12v

            Comment


            • #7
              Pana in 2006 dotarile de Ambition (cu exceptia ABS) se puteau lua ca optionale la Laureate. Pentru Ambition se folosea o caroserie echipata Laureate la care se montau din fabrica toate optionalele ca dotare standard. Singurul mod in care poti demonstra ca masina a fost Laureate sau Ambition este sa ai acces la baza de date ce face corelatia dintre codurile VIN si dotarile de fabrica (fara optionale).
              PS inclusiv in 2007 s-au vandut 1.5 dci E3 care in factura si in baza de date apar ca Ambition iar pe usa scrie Laureate (de asta sunt sigur ca am avut 3 bucati la serviciu)
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #8
                Ai aici dotari pentru ambition.
                Iar aici dorarile pentru laureate.

                Arata-i prietenului tau data cand au fost postate aceste dotari.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Pe ce ati pus pariu?
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • #10
                    eu cred ca masina prietenului tau e laureate plus pentru ca si eu am aceleasi dotari pe a mea si pe usa scrie ambition

                    Comment


                    • #11
                      a mea este Dacia Logan Laureate 1.6 MPI din 2005

                      Dotari :

                      * airbag şofer, nu are airbag pasager
                      * 3 tetiere spate
                      * direcţie asistată
                      * geamuri electrice faţă
                      * închidere centralizată cu telecomandă.
                      * protecţii laterale
                      * bare în culoarea caroseriei
                      * capace de roţi
                      * geamuri colorate
                      * oglinzi electrice
                      * iluminare portbagaj, indicatoare digitale, reglarea pe înălţime a centurilor de siguranţă faţă.
                      * computer de bord complect ( 8 functii )
                      * proiectoare de ceaţă calandrul în culoarea caroseriei
                      * contur cromat al calandrului
                      * scaun cu reglare lombară şi pe înălţime
                      deviza Logan Club - Aici toti suntem prieteni !

                      Comment


                      • #12
                        pariu am pus pe 100ron...
                        eu sincer nu stiu ce sa mai zic pentru ca sunt sigur ca e ambition... troaca aia a lui de logan cred ca a fost lovita si eventual s-a schimbat usa cu una de laureate si asa troncane ca dracu din toate incheieturile
                        dotari are: proiectoare, masca fata in culoarea caroseriei cu banca cromata, reglaj faruri din interior (cred ca electric), calculator de bord, 2x airbag frontale, aer conditionat, radio-cd (fara mp3), scaun sofer reglabil pe inaltime si lombar, 4x geamuri electrice, 3 tetiere spate, centuri de siguranta in toate punctele, jante aliaj, abs, roata de rezerva, etc si motorul e 1.6 mpi de 90 cp
                        in fine daca nu scrie pe nicaieri in altaparte asta e :P o sa mai ma uit in carte la a mea poate scrie pe acolo ca am si eu un logan laureate 1.4 mpi care asta e pur laureate... nu vrajeli
                        Dacia Logan - 1.4 MPI 75cp 8v
                        Mitshubishi Colt - 1.1 i 75cp 12v

                        Comment


                        • #13
                          1. Ce e aia "banca cromata"?
                          2. Reglajul farurilor nu este electric.
                          3. Aveti Eurocar Service la doi pasi de voi. Mergeti pana acolo, spuneti'le seria de sasiu si intrebati carei variante de echipare ii apartine. E chiar simplu, poate o dati la "pace".
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • #14
                            am gresit eu... vroiam sa spun banda cromata... ma refeream la acea banda care inconjuara airisirea aceea unde este si sigla masinii
                            Dacia Logan - 1.4 MPI 75cp 8v
                            Mitshubishi Colt - 1.1 i 75cp 12v

                            Comment


                            • #15
                              laureate plus avea stickere pe aripile fata, LAUREATE PLUS.

                              p.s. uite ce am gasit pe net.
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google