Supraveghere Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut.

    Bine ca s-a rezolvat. E camera de filmat o solutie, nu si daca omul e mascat intr-un fel sau altul, dar daca este montat de o firma autorizata (de paza si protectie) se accepta in instanta.
    Stiu asta sigur, fiindca am "castigat" un caz: tot intram la o statie petrom din satu mare de pe o straduta pe unde nu era voie, dar era mai comod decat sa ocolesc si omu care sta pe straduta aia (si-a pus deja pata de mult pe cei care intrau acolo la petrom) m-a chemat in instanta...am aflat ca omul avea montat mai multe camere de luat vederi pe casa, ca sa filmeze pe cei care intra pe acolo...Ideea este, ca nu erau montate de o firma autorizata asa ca am scapat chiar fara sa ma prezint in fata instantei (am primit doar o instiintare)
    De atunci in schimb nu mai intru pe acolo, fiindca banui ca omul a omologat camerele (daca a avut putina minte) ca nu se stie nici o data cand le vor fi de folos...

    Comment


    • #17
      recomand gard electificat cel mai eficient (glumesc) eu am pus alarma la masina si am dat senzoru la f sensibil dac te atingi de ea incepe sa faca scandal alta solutie nu vad vb celor de sus camerele nu o sa te ajute prea mult
      ala cu ned 4 sped ... sigpic

      Comment


      • #18
        Camera video e buna sa afli cine e faptasul si sa ii rupi capatina.La un proces mai multe probleme iti face o camera video neomologata pentru ,,procesarea datelor personale,,

        Camerele video ce inregistreaza pe domeniul public se supun unor regimuri speciale,sunt foarte putine si greu de omologat.Nu e suficient sa ai proiect avizat(se avizeaza pentru a filma in curte si e treaba ta ca iei si pe strada)si sa fie montate de firme autorizate.

        Daca respectivul are un avocat bun nu o sa fie acceptata proba si o sa pierzi cu dreptatea in mina.
        sigpicPasionat de MCV si natura

        Comment


        • #19
          Originally posted by radu cornel View Post
          masina nezgariata si femeie ne... vorba veche nu va mai stresati atat dac noaptea este o.k. in propria curte sau in alta parcare pazita cand mergi in concediu sau la hipermark tot la acelasi rezultat ajungi
          ai mare dreptate aici.. am avut un skoda octavia , si stau la casa, m-am dus in ungaria la balaton , si probabil unu nervos ca nu o mai gasit loc de parcare mi-a tras un pumn in usa de la portbagaj (haion) de mi-a lasat o gaura de sta apa in ea ... de unde deduc ca e pumn , sau oricum ceva moale , ca nu sunt urme de zgarieturi

          Comment


          • #20
            in sfarsit l-am prins

            totul a inceput prin aprilie anul curent, astfel:

            -cauciuc taiat
            -oglinzi date peste cap de 3 ori
            -portbagaj lovit
            -usa lovita
            -proiector spart
            -ceara pe plafon, capota si usi
            -smoala pe plafon, capota, portbagaj si usi
            -geam oglinda scos din lacas (atarna in fire)
            -omleta cu untura pe plafon
            -etc

            Nu mai aveam somn noaptea!

            Deci, pana la urma, am strans din fund si am achizitionat un sistem video de supraveghere ( camera video cu IR si un DVR).

            Rezultatele nu au intarziat sa apara.

            IN SFARSIT, L-AM PRINS!
            Un vecin pe care nici macar nu stiu cum il cheama.

            Astept sfaturi de la voi cu ce va trebui sa fac in continuare.
            Daca ma duc la politie, proba video va fi acceptata?
            Individul va plati pagubele?
            Atasez foto cu niste capturi, facute in timp ce da cu piciorul in usa fata stg.
            Attached Files
            fost 1.4 MPI / GPL
            actual 1.0 SCE

            Comment


            • #21
              de prins l-ai prins de aici incolo e mai greu
              succes!!!

              Comment


              • #22
                doamne ce zdreanta de om..bataie grupa mare scrie pe el!!
                Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                sigpic

                Comment


                • #23
                  sa te duci si sa ii infunzi vreo doua. alta solutie nu cred ca ai...
                  MY CLA

                  Comment


                  • #24
                    Dar totusi ce avea cu masina???
                    Ai parcat pe locul lui sau ce???
                    Are probleme la mansarda???
                    Nu pot sa-i inteleg pe care distrug lucrurile asa in mod gratuit...
                    Nu cred ca trebuie mers pana la instanta ii faci simplu o reclamatie la politie arati si pozele si nenea militianu o sa-l traga nitel de urechi sa se potoleasca
                    Last edited by Nytro; 13 June 2013, 19:35.

                    Comment


                    • #25
                      Daca nu ai omologare pe camere nu ai sanse in instanta,iar fara decizie judecatoreasca, nu cred ca doar cu politia scoti un ban din vecinul ala.
                      Poate ii da doar o amenda pt distrugere si perturbarea linistii publice.

                      Cel mai bine il prinzi dimineata pe afara langa masina, sau noaptea la ingramadeala si ii dai de ii intorci ochii in cap.

                      Cand are gura ca curu il lasi in pace si l-ai invatat minte

                      Comment


                      • #26
                        Prinde-l noaptea la intuneric si arde-i mufarina. Alta solutie nu ai. Se va dovedi greu prin instante. Daca are masina fa-i si tu felul, dar asa zdravan. Nu incurajez violenta, insa astia altceva nu merita, decat ciomega pe spinare.

                        Comment


                        • #27
                          Nici eu nu incurajez violenta dar am un prieten care mereu ma intreaba.....''Daca te supa cineva spune-mi si rezolvam......un dintisor? un picior?''
                          real power..... diesel power by

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by vali2706 View Post
                            Daca nu ai omologare pe camere nu ai sanse in instanta,iar fara decizie judecatoreasca, nu cred ca doar cu politia scoti un ban din vecinul ala.
                            Nu ai nevoie de omologare pt camere, decat de un proiect aprobat de catre politie si asta doar in cazul in care e montata instalatia de supraveghere in localuri gen cazino, sali de jocuri de noroc, case de pariuri si alte chestii de genul asta. Pentru acasa nu ai nevoie.

                            Comment


                            • #29
                              pentru acasa(in casa) nu ai nevoie de aprobare,dar pentru restu iti trebuie omologare,sau sa fie montata de firma de paza care bineinteles are omologare.
                              altfel nu se admite ca proba in instanta,plus ca iti mai iei si amenda. stiu asta pentru ca si-a montat seful meu la el in bloc(este administrator) si a trebuit sa le monteze cu firma de paza autorizata. si pentru afara este acelasi lucru(domeniu public)

                              Comment


                              • #30
                                Ca sa le montezi pe domeniul public da, ai nevoie de aprobare, dar nu de omologare sau montaj de catre firma autorizata. Pe langa faptul ca vand sisteme de supraveghere, ma mai ocup si de montaj, si crede-ma ca nu e nevoie
                                Unul din clienti chiar a avut probleme, i s-a furat din magazin si de afara de pe stand-uri, si nu a avut nevoie de absolut nimic in afara de declaratiile de conformitate ale camerelor si ale DVR-ului.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google