Probleme De Suspensie?????

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme De Suspensie?????

    ..problema de suspensie??? observ cu neplacere ca masina e mai lasata intr-o parte de spate ,ca sub ea un arc e mai intins si unul mai comprimat...sunt inca in garantie...unde sa merg.???? LOGAN 1.5 dci ...

  • #2
    In service la Dacia sa iti schimbe ce e stricat . Poate reusesti sa schimbi si amortizoare si arcuri .

    Comment


    • #3
      s-o fi rupt vreun arc...mergi la service
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        sau ti-a iesit gazul din amortizor,si trebuie inlocuit,arcul nu prea se rupe asa usor
        amortizoarele pe dacia logan sunt monroe si sunt pe gaz,mergi la service si zile si vezi ce are si vii si ne zici si noua ce ai rezolvat,succes si sper sa fie primul si ultimul necaz la masinuta ta,ciao ciao
        sigpic
        Poate pentru lume ești o singură personă,dar
        pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

        Comment


        • #5
          m-am programat luni la ADRAS.....multumesc pt rapunsuri!!!!!!!!!!

          Comment


          • #6
            care gaz? ca loganurile au telescoape pe ulei. stiu, e contrar mitului meseriasilor din service, ca 16v si dci ar avea telescoape pe gaz. crede-ma ca sunt aceleasi telescoape si pe 16v si pe mpi (le-am dat jos la ambele si erau identice) si pe dci (cred). iar o masina "cazuta" e cazuta din arc sau bucse cap telescop. greutatea masinii nu sta in telescoape. arcul dicteaza inaltimea masinii, telescopul doar amortizeaza oscilatiile (adica infraneaza doar miscarea arcului, nu-i influenteaza starea de repaos). daca gresesc, rog a fi corectat.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              Nu gresesti . Arcul sustine greutatea masini iar amortizorul are rol de a amortiza(dupa cum ii spune si numele ) socurile care apar in timpul rularii pe carosabil .

              Comment


              • #8
                a inebunit NYT-ul

                Originally posted by Seba View Post
                care gaz? ca loganurile au telescoape pe ulei. stiu, e contrar mitului meseriasilor din service, ca 16v si dci ar avea telescoape pe gaz. crede-ma ca sunt aceleasi telescoape si pe 16v si pe mpi (le-am dat jos la ambele si erau identice) si pe dci (cred). iar o masina "cazuta" e cazuta din arc sau bucse cap telescop. greutatea masinii nu sta in telescoape. arcul dicteaza inaltimea masinii, telescopul doar amortizeaza oscilatiile (adica infraneaza doar miscarea arcului, nu-i influenteaza starea de repaos). daca gresesc, rog a fi corectat.
                sunt pe gaz,cel putin la mine asa sunt si scrie si pe ele,referitor la ce zici tu(cu masina intro parte) ai dreptate,nu stiu unde imi era capul
                sigpic
                Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                Comment


                • #9
                  cum dracu mah, pe gaz? la 16 volti auzi cum suiera uleiul in ele...si mitul dacia zicea ca dizalele si saispevolti au telescoape pe gaz...pe ale mele nu scria nimic, decat seria de fabricatie...oricum, ce-i mai important e ca mitul e distrus. 16v n-are telescoape pe gaz si nu-s tot alea de la dizal
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Confirm si eu ca sunt pe Ulei telescoapele la logan, ce-l putin pe fata stiu ca sunt pe ulei,ca am un telescop oleaca "puscat" si curge oloi din el(trebuie sa le schimb)deci confirm ca sunt pe ulei(chiar azi ma-m uitat la ele)
                    Si acuma un pic de OFF(sper sa nu se supere nimeni)-legat de problema mea,mai merge oleaca telescoapele(2-3sapt max,dupa care le schimb) daca cure un pic de ulei dintrunul?Iar legat de telescoapele Monroe,sunt ok?pot sa-mi pun pe fata asa ceva?
                    mersi si nu dati cu pietre in mine pt OFF :P
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Domnu' NYT, Loganul are amortizoare pe gaz doar daca au ulei lichefiat in ele, nu cunosc foarte bine dar am sa ma interesez, daca ma insel i-mi cer scuze, dar sunt fffoooarte sceptic!

                      Comment


                      • #12
                        mai exact amortizorul are rolul de a prelua energia arcului (cand a fost comprimat) si de a o transforma in caldura cu scopul de a tine cat mai bine roata in contact cu asfaltul. daca nu ar fi amortizoarele masina ar sari prea tare pe la denivalari si ar pierde contactul cu solul.

                        @vasile78 "...doar daca au ulei lichefiat in ele..." nu inteleg cum vine treaaba asta cu uleiul lichefiat
                        Last edited by 1.6_mpi; 19 September 2009, 23:32. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Cred ca am vrut sa spun ulei "gazeifiat"! Nici eu nu stiu , da ulei are sigur, gaz doar daca "trage aer fals" .

                          Comment


                          • #14
                            pe ulei sau pe gaz nu mai conteaza
                            eu am alta problema imi toceste un cauciug pe interior fata dreapta,
                            m-am dus la reprezentanta sa fac directia si mesterul de acolo imi spune ca nu poate sa-mi faca directia..... ,asta dupa ce sa minunat 15min in monitoarele alea pentru ca as fi dat intr-o groapa si sa strambat telescopul 5 milimetri
                            30 ron ca sa nu scrie pe fisa decat verificare,...pa si la revedere
                            este posibil

                            P S : mentionez ca nu am dat cu siguranta in nici o groapa asa puternic, iar daca ar fi fost sa fie ce zice mesterul ala nu trebuia sa fie o geanta straba sau macar usor indoita ,lucru verificat si prin echilibrarea roti ca geanta este ok
                            Last edited by antonica_78; 3 November 2010, 16:20. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              @antonica_78 - schimbal cu alt amortizor sau reparal ... ce intampla sa se indoaie la maxim de cursa

                              Iar pentru cei care nu stiam ca unele versiuni au amortizoare pe gaz le spun eu ca au ..care am desfacut si am vazut pana acum pe un 1.6 16v PH1

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google