CB - Probleme !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CB - Probleme !!!

    Sal. Am un Laureat PH2 cu 9000 km la bord. Am observat de la o vreme ca CB nu imi mai indica bine consumul de benzina. Ma duc sa bag benzina, mentionez ca eram pe rezerva, si bag in jur de 15 l , dar surpriza, nu imi apare nici o liniuta. Plec cu ea si dupa cativa km dau sa vad cam cati km pot sa mai merg cu ea(aproximativ) si culmea imi arata bine(fara sa imi creasca liniutele). In alta zi aveam 2 liniute la carburant si imi arat km disponibili parcursi 50 km. Am resetat de 3 ori pana acum CB. Care este problema ???
    House is in the house

  • #2
    Nimeni nimic??? Nu s-a mai confruntat nimeni cu problema asta ??
    House is in the house

    Comment


    • #3
      De cand ai postat prima data si pana acum ai mai alimentata si nu s-a ridicat nici o liniuta la bord?
      Daca da vezi ca e posibil sa se fi blocat plutitorul de la sonda din rezervor.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Originally posted by valeriuciprian View Post
        De cand ai postat prima data si pana acum ai mai alimentata si nu s-a ridicat nici o liniuta la bord?
        Daca da vezi ca e posibil sa se fi blocat plutitorul de la sonda din rezervor.
        Aceeasi problema. Este posibil. Mc penru sfat. O sa incerc si revin.
        House is in the house

        Comment


        • #5
          @DOMINUM- Incearca sa nu mai mergi pe 'rezerva'. Eu fac tot ce pot sa am macar o liniuta..Posibil cum a spus valeriuciprian.
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • #6
            Faza asta mi s-a intamplat si mie,solutia a venit cu primul plin facut.Sfatul e bun,incearca sa nu mai mergi pe rezerva.

            Comment


            • #7
              tot un ph 1 am si eu laureate
              si de vreo luna cam aceleasi simptome are,
              aveam vreo 2 liniute la motorina cind am oprit seara in parcare la selgros,si dupa vreo 2 ore am plecat din magazin,dau cheie si se aprinde rezerva,mai aveam autonomie cam 200 km cu cele 2 lini in oras.sau alta faza e seara bag masina in garaj am o distanta de parcurs ceva km,iar dimineata cind plec autonomia o scazut cu citiva zeci de km,iar cind sint in mers revine autonomia
              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by valeriuciprian View Post
                De cand ai postat prima data si pana acum ai mai alimentata si nu s-a ridicat nici o liniuta la bord?
                Daca da vezi ca e posibil sa se fi blocat plutitorul de la sonda din rezervor.
                Exact asta a fost. Chiar se blocase. Mc inca o data pentru sfat. Acum indica bine.
                House is in the house

                Comment


                • #9
                  fost azi la service si au schimbat pe garantie ansamblu joja pompa si nu mai face figuri acum nivelu de carburant
                  Last edited by boris; 5 January 2010, 23:40.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    eu evit sa fac plinul la peste 50 de litri,adica sa merg cu ea in 65 si nu raman cu ea pe rezerva niciodata.

                    Comment


                    • #11
                      Am un prieten care face plinul la DCi-uri "pana in gura" si nu a avut niciodata probleme cu ele(cu afisarea carburantului), si are 3 Dacii DCI!

                      Comment


                      • #12
                        inainte de criza si eu faceam plin la masina de servici(logan van 1.5 dci) tot pana in buza,65 de litri si nu am avut problema...cine stie,oricum cu a mea nu vreau sa ies din tipare

                        Comment


                        • #13
                          Faza cu afisajul nivelului de carburant, e o eroare cunoscuta la Logan. Mie mi se intampla des in ultimul timp. Dar dupa 6 ani de functionare ce pretentii sa mai am de la ea. Ca sa vedeti cata benzina aveti cu adevarat in rezervor, tineti 5 secunde apasat butonul de pe panoul cu afisaj vitezometru, turometru, apoi puneti contactul si o sa va apara ceva de genul 6001,6002, apoi apasati tot pe acelasi buton pana va apare cati litri aveti in rezervor. De obicei afiseaza pe bune (cel putin la mine asa e). Cu o diagnoza se rezolva si erorile la CB.

                          Comment


                          • #14
                            Am un Laureate 1,6 din 2005 și de când îl am tot timpul îi fac plinul. Cum scade 2 - 3 liniuțe îi fac plinul și nu am avut niciodată probleme cu nivelul de carburant

                            Comment


                            • #15
                              eu alimentez cand mai am benzina de ~50 km

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google