Ulei De Servodirectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei De Servodirectie

    Dupa cum reiese si din titlu, uleiul de servo se schimba? Eu il verific periodic si e in parametri, l-am completat recent (cam 100ml) ca sa se apropie de nivelul maxim. Mentionez ca nu mi-a scazut, am vrut sa fiu eu sigur, pt ca am luat-o sh. Nu face figuri servo, chiar merge bine, dar am auzit pe unii care zic ca, ba se schimba la 3 ani, ba la 30000km. Vreun sfat? Ms anticipat. Mentionez ca sunt loganist de aprox 7 luni, inainte am avut un Fiesta, iar masina se comporta peste asteptari, sunt chiar multumit de ea! E 1,6, din 2004, varianta full a momentului respectiv (4 geamuri electrice, abs, ac, proiectoare, jante aluminiu, etc...)

  • #2
    vad ca esti nou pe forum, fooseste functia search, se discuta cam tot ce se poate discuta pe topicuri deja existente

    se schimba odata la 4 ani, verifica carnetul de intretinere

    ps. citeste si reguulamentul

    bine ai venit printre noi
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      Ms frumos, am sa verific.

      Problema e cat de sincer e carnetul de intretinere. Am facut revizia la 78000 cand am cumparat-o, am schimbat uleiul de motor(aral), filtrul de aer, de ulei, cureaua de distributie, si pe cea de alternator, pompa de apa, un rulment pe spate care facea figuri, iar uleiul din servo l-am completat pt ca era in parametri, dar spre minim. Urm revizie o fac la 90000, are ceva daca schimb atunci uleiul din servo? Acum am 82000 km, deci am facut 4000 in 7 luni, dar vine vara si mg mai mult ca vin concediile...Deci, prb revizia o fac pe la iarna, say cel mai tarziu primavara viitoare. E greu de schimbat?
      Last edited by alexxxl; 15 April 2010, 17:15. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Nu e greu de schimbat si nici scump, ulei + manopera, maxim 50 de lei. Si e indicat sa il schimbi, o sa auzi povesti la service ca doar se completeaza, dar un ulei nou iti protejeaza pompa servo. Daca n-ai preferinte pt alte marci, ia Dacia Powersteering, parca.

        Comment


        • #5
          Ms frumos, chiar am sa il schimb zilele astea sa stau linistit.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google