Mucegai In Masina. De La Ce? Help!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mucegai In Masina. De La Ce? Help!

    Azi cand sa spal masina si scot covorasele din masina am vazut la scaunul din dreapta mult mucegai . de la ce sa fie ? a mai patit cineva asa ceva?
    Attached Files
    Mecanica pentru Dacia si Renault doar in Bucuresti

  • #2
    aer conditionat - filtru de polen - scurgerile infundate - se scurge apa in habitaclu => mucegai ...
    B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

    Comment


    • #3
      umezeala in masina deacolo este mucegai poate folosesti recirculare aer foarte mult desi nu este indicat decit pentru cazurile in care stai in spatele la vreo gioagla de autobuz ce te rupe cu fumu si cam atit.Nasol oricum, nu stiu ce sa zic incearca sa scapi de el ca te rupe la plamini iar pentru copii este si mai rau.Daca ai aer conditioant foloseste-l ca mai usuca aerul mie cel de la reprezentanta mi-a spus sa il folosesc chiar si iarna la incalzire sau daca nu il folosesc sa ii dau drumu macar de citeva ori pe luna chiar si iarna

      Comment


      • #4
        Cand ai spalat masina probabil bagi presurile ude imediat in masina.
        Presurile sunt de cauciuc sau mocheta?

        Comment


        • #5
          am descoperit problema am luat ceva tare in caroserie jos si am pierdut un dop de plastic si a intrat apa in habitaclu asta e acum stau cu masina 2-3 zile pe bara pana cand cumpar mocheta noua ca de ...
          @canto: nu am montat filtru polen desi masina este dotata cu AC si scurgerile le verific periodic
          @ronard: reciclarea aer o folosesc doar cand merge aerul conditionat
          @Ivan Marian : covoarele sunt de cauciuc si cand le spal le las la scurs la soare sa se usuce bine
          Last edited by bomb; 25 June 2010, 19:54.
          Mecanica pentru Dacia si Renault doar in Bucuresti

          Comment


          • #6
            Originally posted by bomb View Post
            .................
            @ronard: reciclarea aer o folosesc doar cand merge aerul conditionat
            ..........................
            Deci foarte rau faci. Nu te mai intreba de unde ai mucegai

            Comment


            • #7
              Corect. Recircularea se foloseste numai in cazuri cu noxe exagerate afara sau mirosuri, in rest se foloseste aer din afara...basca iti creste si concentratia de CO2 in habitaclu daca folosesti mult timp recircularea.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                Originally posted by bomb View Post
                am descoperit problema am luat ceva tare in caroserie jos si am pierdut un dop de plastic si a intrat apa in habitaclu asta e acum stau cu masina 2-3 zile pe bara pana cand cumpar mocheta noua ca de ...
                @canto: nu am montat filtru polen desi masina este dotata cu AC si scurgerile le verific periodic
                @ronard: reciclarea aer o folosesc doar cand merge aerul conditionat
                @Ivan Marian : covoarele sunt de cauciuc si cand le spal le las la scurs la soare sa se usuce bine
                Ti-ai dat raspuns singur......SI ca idee, mai cauta sub bancheta spate....eu am gasit mucegai pe unele capace din plastic ce se afla acolo...chiar si pe metal. Asta se face de la condens...nu neaparat de afara.
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #9
                  O mocheta noua e cam scumpa.Eu zic sa o scoti pe asta si sa o speli cu presiune si apoi cu ceva solutii de covoare.iese ca noua.Eu am spart un borcan de muraturi si a trebuit sa spal mocheta.Putina munca de convingere si a iesit ca noua.(si 2 zile de aerisire in care am circulat cu masina racing stile doar cu scaunul soferului )Poate gasesti un coleg care sta la casa pentru mai mult confort.
                  MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                  Comment


                  • #10
                    azi am dat jos mocheta de pe masina si am observat ca aveam niste dopuri din caroserie lipsa in partea dreapata unde aveam mucegai si cred ca de la ploi si astea s-a infiltrat prin acele spatii de gresare a sasiului unde nu mai aveam dopurile dar am rezolvat
                    si am gasit mochetala 150 lei la un prieten care are masina lovita cu dauna totala
                    Mecanica pentru Dacia si Renault doar in Bucuresti

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google