Garantie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    sieu am probleme cu tampoanele la motor si cutie stie cineva le pot schimba la garantie

    am luat teapa si la reprezentanta,a trebuit sa ma duc de trei ori pana mi-au schimbat fulia de la pompa de servo,se vedea cu ochiu liber ca e stramba
    Last edited by muresan ioan; 21 November 2010, 13:42. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #32
      Se pare ca voi depasi ziua de 12.09.2013, pt revizia nr.2. Din mai multe motive. Am sunat la Apan Centura Galati, sa intreb daca depasesc 2-3 zile imi pierd garantia. Imi spun ca 2-3 zile nu e prbl insa sa nu depasesc o saptamana. Sunt la Apan Galati Cosbuc, baiatul imi zice ca pot depasi cca 2-3 saptamani si nu pierd garantia. Sun la Iatsa Galati, ma pot incadra pana intr-o luna. Bun zic eu, buimac.....
      Hai sa dau mail VeCeu. Primesc raspuns:

      "Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca revizia se efectueaza la 20 000 km sau la 1 an de la data efectuarii ultimei revizii. Astfel, urmatoarea revizie se va efectua pana la data de 12.09.2013."

      Pacat ca in caietul de revizie nu se prevede nimic in acest sens. O mica marja. 2-3 zile sau 2-300 km. Pe cine sa cred? Tind sa dau crezare mailului, ca pana la urma aia iti schimba piesa daca se intampla ceva, insa reprezentantele chiar asa de tolomace sunt?

      Comment


      • #33
        Obligatiile clientului pentru a beneficia de garantia comerciala a vehiculului nou;
        Neefectuarea reviziilor periodice conform Carnetului de Intretinere conduce la pierderea garantiei comerciale a vehiculului.
        Termenele sunt clare; 1 an sau 20.000km.
        Eu nu m-as risca si nici n-as avea incredere in amabilitatea lor in felul acesta le oferi o portita, pe care o pot sau nu exploata. E posibil ca ei sa se foloseasca de aceasta mica problema, pentru a te santaja la un moment dat, cand vei cere raspicat respectarea conditiilor garantiei; raspunsul de la. VC, e fara echivoc
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Asa este. Ce zice uzina ramane. Chestia e ca trebuie sa mai iasa si ei din comunism. La toti producatorii exista marje intre revizii fara sa afecteze garantia.

          Comment


          • #35
            Eu, pentru a evita o situatie neprevazuta, mi-am facut programare din timp, iar reviziile le-am efectuat cu ~4-5 zile inainte de termen.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              @ Archangel: am avut o problema identica la revizia 3: depaseam termenul cu o saptamana (diverse motive FIX FINANCIARE )...Ca sa fiu sigur ca nu am comentarii in caz de apelarea la Garantie, am suntat la VC si am expus problema. Am nimerit o doamna/domnisoara...extrem de isteata care a renuntat un pic la replicile standard si la textele invatate si mi-a zis direct ca termenele sunt CLARE, eu pot sa fac ce vreau dar...dar in caz de probleme o sa am discutii si belele inutile pentru faptul ca nu am respectat ce scria la hartie.
              Am facut cumva si am efectuat revizia fix in ziua in care s-a facut UN AN de la precedenta.
              p.s. Am avut cateva mici interventii pe garantie, fara nici un comentariu din partea uzinei.

              Comment


              • #37
                La mine era vb ca sunt plecat plus niste cheltuieli destuli de mari extra. Incepe scoala baiatul, ziua sotiei, 10 ani de casatorie etc....toate in septembrie....
                In fine. Deci: pe carnetul de intretinere scrie data efectuarii reviziei: 13.09.2012. Data urmatoarei revizii 12.09.2013. Ma intorc joi, o sa incerc sa vin mai repede. M-am programat la ora 3 joi 12.09.2013.
                Uleiul mi l-am luat 4l Castrol 5w40 - 120 lei. Mai am 600 ml de anul trecut.
                Restul la reprezentanta: Filtru ulei+filtru aer+garnitura filtru ulei+manopera - 230 lei. Am un voucher de reducere Dacia de 60 lei. 170 lei la reprezentanta.
                Total 290 lei revizie. Alte probleme nu am deoarece in iulie masina mi-a fost verificata gratuit de Dacia, primind si acel voucher de 60 lei, negasind probleme nicaieri.
                Ies destul de ok. I-am rugat sa imi fac si o estimare cu totul de la ei, acum vreo saptamana, si iesea la 500 lei. Fix pt aceleasi lucruri. Interesant cum am economisit 200 lei.
                Last edited by Archangel80; 10 September 2013, 11:41.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google