uzura prematura a cauciucurilor spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am avut si eu o dilema asemanatoare, eu avea toate 4 cauciucurile cu un grad de uzura la exterior, (mentionez ca masina nu a suferit nici un imcident) si am ajuns la concluzia ca s-au uzat din cauza la viraje(cauciucurile sunt Barum Brilantis). Le-am intors pe janta pe la 28.000km si am rezolvat problema. Acum am 40.000 si e ok. Si am mai intalmit la prieteni care au aceleasi cauciucuri ca aveau aceeaci uzura. Nu te impancienta, masina nu are nimic, e de la viraje si in timp se cunoaste

    Comment


    • #17
      Ai luat vreo bordura int-un derapaj posibil pe timpul iernii si ai uitat

      Comment


      • #18
        Instuctorul meu a avut puntea spate stramba de cand a cumparat masina. Sa dus la garantie la 9000 de KM si aia radeau de el, spuneau "lasa ca stim noi ce ai facut tu cu cauciucurile" a facut contestatie cu 3 sticle de whisky si dupa 5 luni ia schimbat puntea.
        sigpic

        Comment


        • #19
          DA DA drumu-i lung de la fabrica cine stie ce peripetii a avut pana ai luato tu

          Comment


          • #20
            si eu la dci pref la 50000 km s-a uzat mai mult cauciucul parte dr spate ...

            Comment


            • #21
              Inverseaza-le pe cele pe spate intre ele, asa aveam si eu pe dreapta spate si le-am inversat sa se uzeze uniform (nici eu nu am avut accidente sau lovituri in borduri).
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • #22
                Oricum...n-are voie sa aibe diferente de uzura mari intre punti fata-spate...cel mai corect ar fi sa dea o fuga la un service care regleaza unghiuri de fuga, cadere.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #23
                  eu am 65000 de km si nu am avut probleme cu uzura cauciucurilor spate . s-au uzat uniform

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by mark View Post
                    si eu la dci pref la 50000 km s-a uzat mai mult cauciucul parte dr spate ...
                    Putea stramba din fabrica.

                    Comment


                    • #25
                      daca zici ca au si umblat acolo ultima data sigur nu au facut ce trebuie...reverifica la alt service unghiul apoi mai vb si asa de curiozitate fa si presiunea da doar pe exterior nu are cum sa fie de la asta decat daca ...tragi frana de mana si volan stanga tot timpul

                      Comment


                      • #26
                        Si eu am aceasta problema ce am putut faca a fost sa schimb rotile intre ele sa toceasca cauciucurile uniform

                        Comment


                        • #27
                          60000 ? uzura ? cat ai vrea sa tina frate? mai ales daca mai faci si oarece manevre...

                          Comment


                          • #28
                            Parerea mea cu uzura. Am cu barum brilliants cam 60.000km, intre timp au mai fost inversate... dar acum au 2 cam 4mm adancime si 2 aproape 5 mm( fata si spate), deci mai merg si la anul.
                            Dar socrul meu are aproape 25.000km si le are aproape la fel de uzate ca mine. Partea dreapta era cam la fel pe cand stanga ar avea cam +1 mm. Aceste valori sunt obtinute prin masurare.

                            Si acum partea interesanta :
                            Socrul meu are garaj, in fata garajului a reparat unul o dacie 1300 si a lasa acolo sa curga uleiul. Socrul meu calcand de fiecare data cu partea dreapta in ea cand baga/scotea masina din garaj. Uleiul a inmuiat anvelopa si astfel s-a produs uzura. Mai rar o baga si cu spatele si astfel calca si cu partea stanga... dar fiind mai rar, uzura e si ea mai mica. Stilul de condus este normal si pot spune ca el circula cu viteza ceva mai redusa decat mine.
                            Concluzie : aveti grija pe unde calcati, ca la 50.000 km 1-2mm nu mi se par critici in asa fel incat sa te legi de constructor... si mai ales ca in toti acesti km se pot intampla multe, roata aia tot sa ia gropi, borduri si alte nebunii.

                            Numai cand ma gandesc ca vara asta am fost prin muntii orientali si am mers pe unele drumuri vai de ele, dar unii mergeau parca era astfaltat proaspat (pe unul l-am vazut cu partea stanga pe janta... acum daca scrie si ala....).
                            Drum bun si cati mai multi km fara probleme

                            Comment


                            • #29
                              Cauciuc uzat dreapta spate diesel 65cp - 2006

                              Si eu am constatat ca mi-a uzat aproape jumatate din inaltimea profilului pe exterior pe dreapta spate. Toate cauciucurile au fost cumparate in aprilie, noi noute. Trei s-au uzat uniform dar cam repede, in comparatie cu Michelin-urile vechi care dupa 3 ani si cca 80.000 km aratau ca astea (Tigar Sigura) dupa 20.000 Km si rulate o vara. Al patru-lea e aproape distrus, iar din viraje nu cred ca e, ca s-ar fi uzat si cel de pe stanga spate la fel. Exista vre-o posibilitate de a regla convergenta pe spate??????? Nu am luat nici o lovitura, mai ales ca ar fi trebuit sa fie lovita roata din spate ca sa se inchida unghiul de convergenta si sa uzeze astfel exteriorul. Are 176.700km....si 7 ani si jumatate....
                              Last edited by LoganPetre; 3 October 2013, 20:41. Reason: completare

                              Comment


                              • #30
                                aceeasi problema o am si eu .am depistat uzurra cauciucurilor pe exterior pe spate pe la 55000 km.nu am lovit nicio bordura am condus-o numai eu.cand mai iau cate o curba simt ca fuge spatele un mic balans.cine are o explicatie concreta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google