Fluiera Motorul La Preference

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fluiera Motorul La Preference

    Salut detin o dacia Logan model Preference modelul face lift ( ph2 ), merge ok, dar nu stiu de ce azi o inceput sa fluiere pur si simplu ceva la motor, acuma cine nu circula cu masina toata ziua poate nici nu isi da seama dar eu cum o conduc cam 30 km cel putin in fiecare zi mi-am dat seama imediat si e suparator sa auzi ca fluiera. Ideea este ca fluieratul se amplifica odata cu turatia motorului, pana acum nu s-a mai intamplat asa ceva.
    Am ridicat capota m-am uitat pe acolo dar nu pare nimic ciudat, fluieratul parca provine de la injectoare acuma asa se aude cand ridic capota, dar nu e relevant poate provenii si de altundeva. Ceva ideei de unde am colectat acest fluierat la motor??

  • #2
    poate trage aer fals pe undeva...sau vezi la curea sa nu aibe mizerie sau sa fie sarita un canal la stg sau la drp pe una dintre fulii.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      nu cumva e de la servodirectie?

      ....sau e bucuros ca ii merge bineacuma e in gluma dar daca persista da o fuga si intreaba la service poate fi ceva simplu de rezolvata odata identificat
      Last edited by preferance; 30 November 2009, 01:07. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        si eu am preferance ph1 si la mine fluiera dar mergand constant la 1500 de turatii!! fluiera numai in treapta a treia!! daca o accelerez nu mai fluiera! am fost la reprezentanta si se uitau la mine ca baba la ...
        am 82000 km si nu am patit nimik pana acum(doamne ajuta si in continuare)...din cauza acele fluieraturi!
        sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/newthread.php?do=newthread&f=6

        Comment


        • #5
          treaba cu fluieratu e ceva...parca am auzit si eu intr-o seara..ma intorceam acasa...si se amplifica o data cu cresterea in viteza si turatie a motorului...si eram intr-a 5'a...o fi ceva?al meu e nou...are 1500 km modelul facelift
          Keep It Real! Keep It Simple!
          sigpic

          Comment


          • #6
            Eu cred ca nu are nimic.La multe am auzit fluieratul asta,inclusiv la mine.
            Asa face mpi-u )
            sigpic
            !

            Comment


            • #7
              si la mine se aude acel fluierat la motor, tind sa cred si eu ca e un sunet specific acestui tip de motor, am 33000km fara probleme din acest punct de vedere

              Comment


              • #8
                mihai iulian

                sal,am si eu o problema la masina,problema care am vazut k a mai fost pusa in discutie pe forum.am un logan de 1,4 si 15000km rulati cu el.in urma cu ceva timp,mai exact vara trecuta am observat acel fluierat la motor.am mers cu masina la reprezentanta,iar acolo am ramas stupefiat de rezultat:mi-au scos un litru de antigel si mi-a bagat altul "nediluat"in loc,in sotuatia in care eu nu umblasem la antigel!nu mai inteleg nimic,nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar mi se pare incredibil chestia asta,mi-au mai spus sa merg acasa si sa astept k acel zgomot va disparea.acum dupa un an zgomotul se aude mai persistent si mai accentuat.incepe dupa ce rulez o anumita distanta cu masina si dupa ce probabil se incalzeste motorul mai tare.dar vreau sa zic k nu este constat,la turatii mai mari dispare sau si la relanti,pur si simplu!va rog mult,astept si eu un raspuns in sensul asta si care ar fi problema?pompa de apa?ma gandesc k distributia sau cutia de viteza nu aveau de ce sa scoata asa sunete din moment si am 15000 si nu am fosrtat-o la turatii mari.sau ar putea fi de la alternator?vreau sa va spun k sunetul se aude cand ridic capota din zona curelii care invarte alternatorul si toate cele!ms

                Comment


                • #9
                  Originally posted by MDshell View Post
                  Salut detin o dacia Logan model Preference modelul face lift ( ph2 ), merge ok, dar nu stiu de ce azi o inceput sa fluiere pur si simplu ceva la motor, acuma cine nu circula cu masina toata ziua poate nici nu isi da seama dar eu cum o conduc cam 30 km cel putin in fiecare zi mi-am dat seama imediat si e suparator sa auzi ca fluiera. Ideea este ca fluieratul se amplifica odata cu turatia motorului, pana acum nu s-a mai intamplat asa ceva.
                  Am ridicat capota m-am uitat pe acolo dar nu pare nimic ciudat, fluieratul parca provine de la injectoare acuma asa se aude cand ridic capota, dar nu e relevant poate provenii si de altundeva. Ceva ideei de unde am colectat acest fluierat la motor??
                  fluieratul provine de la rola care intinde cureaua, daca o slabeti putin o sa vezi ca nu mai fluiera asa tare...sau schimba rola, mie asa mi-au spus ca service .

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by catalin_26 View Post
                    fluieratul provine de la rola care intinde cureaua, daca o slabeti putin o sa vezi ca nu mai fluiera asa tare...sau schimba rola, mie asa mi-au spus ca service .

                    am avut aceeaşi problemă şi am remediat-o prin aceeaşi metodă
                    am schimbat rola întinzătoare

                    Comment


                    • #11
                      rola aia sa fie problema ca si eu am aceasi "suparare"?am aproape zece mii km parcursi.

                      Comment


                      • #12
                        Cred ca e cureaua de accesorii sau rola intinzatoare

                        Am avut si eu o problema asemanatoare. Dupa ce am schimbat distributia a inceput sa fluiere destul de serios cand acceleram mai rapid sau cand bagam intr-o treapta inferioara, adica cand crestea turatia motorului. Am mai intins putin cureaua si s-a dus, dar a ramas un fluierat usor constant. Nu pare sa se agraveze sau sau sa provoace vreo problema, asa ca il las in pace deocamdata.

                        Comment


                        • #13
                          pai aia ii faza.ii de luat in seama fluieratul ala sau ba?poate sa fie probleme ca acum apare acum dispare fluieratul .a mea e in garantie dar n-as vrea sa ma plimb prin service-uri cu toate astea

                          Comment


                          • #14
                            Eu nu cred ca-i ingrijorator, dar daca tot e in garantie, fa-ti ceva timp si da o fuga pana la un service. A mea-i mai veche, daca-i ceva nasol o sa pice inainte de a ta, si te anunt din timp

                            Comment


                            • #15
                              am si eu fluieratul asta de mult timp si am fost la service (automoldova) prima data au zis ca e ceva normal ca nu au ce face,urmatoarea data mi-au zis ca epompa de apa,lucru pe care le-am demonstrat ca nu e scotand cureaua si nu vea nici un zgomot.in continuare cred ca e de la o curea sau rola.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google