aer conditionat montat ulterior.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aer conditionat montat ulterior.

    Salutare prieteni si imi cer scuze daca informatia pe care o caut exista pe undeva. Eu am cautat si n-am gasit (daca exista spuneti-mi unde).

    Pe scurt prietena mea vrea sa-si cumpere o masina. Bugetul s-ar opri cam pe la un Preferance sua ABS + . Intrebarea mea este daca pana la vara as putea monta aer conditionat pe masina respectiva, in sevice-urile Dacia si daca nu, asta afecteaza in vreun fel garantia in cazul in care se face in alta parte. Multumesc mult.

  • #2
    Se poate dar te costa destul de mult si pierzi si garantia. Ideea e ca mai bine mai strange niste bani si gata. Dacia nu monteaza ulterior AC si ABS.

    Comment


    • #3
      In general nu se poate...nu se baga nimeni la asa ceva...daca insa ai gasi pe cineva care ar face asa ceva costa foarte mult si nu se merita...mai bine faci un sacrificiu si incerci sa iei si AC de prima data...nu vei regreta.
      sigpic

      Comment


      • #4
        are dreptate valeriuciprian: clima si abs nu o sa-ti bage dupa ce-ai luat masina, din acelasi motiv pt care n-au vrut sa-mi puna mie airbag-uri laterale (fmc de neseriosi, cica e prea scump...). clima, pana la urma, s-ar putea sa-ti puna, dar poate numai cu scandal si cu un cost ca mai bine strangi din c..., scuze, dinti, cateva luni si-ti iei din prima masina cu ac...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Costa in jur de 1000-1500 euro, depinde de motorizare. Deci mai bine ia masina de la inceput cu AC.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Si poate nu functioneaza ca cel pus de fabrica.De la chestia asta cu a.c. mai in gluma mai in serios m-am hotarat ca pana in vara sa-mi iau un Prestige 16v
            Last edited by D-FENS; 13 December 2007, 21:11.
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #7
              multumesc

              Multumesc tuturor! M-am interesat la un service de reprezentanta de la Focsani (am gasit un amic acolo). Ar costa cu tot cu manopera cam 3000 Euro. Cica sunt foarte multe modificari care trebuie facute. Si atunci chiar ca iti iei Prestige (ori Prestige imi iau eu la anu )....
              Ma gandesc sa-i sugerez prietenei un Laureat SH. Cred ca pe la 6000 gasim unul bun, iar eu chiar cred in fiabilitatea masinilor astora. Abia isi face mana un an doi ca e incepatoare... Dar asta deja poate face obiectul unei alte discutii la rubrica "versus":"Preferance nou versus "Laureat" SH" Sau poate cineva posteaza un nou thread cu tema : ce masina sa-si ia prietena ) Va doresc numai bine!

              Comment


              • #8
                probabil cel mai bin e sa iti iei unul cu AC si ABS direct montate

                Comment


                • #9
                  Parerea mea e sa nu-i sugerezi un Logan SH (in 6000 E). Ia un ABS+ cu AC nou si gata! La rata pt 20 lei in plus pe luna, nu merita sa iei fara AC.

                  PS: eu nu am AC, n-am treaba mare cu virgula caldura, dar altii (doar vezi cum e vara...) pot sa lesine la cat de cald se face in masina...

                  Comment


                  • #10
                    mai bine sh, zice bine omu, nici eu nu as fi luat-o da am fost nevoit.
                    dai 8000 pe un laureat in fabrica si il vinzi in 6 luni cu 5000 la bord cu 6500-700.
                    unde mai pui ca se economisesc alti 200E pe taxa de prima inmatriculare.
                    deci daca ai banii in mana ia un sh cu putini km la bord si cat mai nou

                    Comment


                    • #11
                      Mai bine sa stiu ca fac eu aia cativa zeci de mii de km...dau 2000 in plus daca stiu ca ii fac eu.

                      Comment


                      • #12
                        Doamne, ce spaima aveti de masinile second-hand. Bine faceti.
                        numar secundele

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Octavian___28
                          Mai bine sa stiu ca fac eu aia cativa zeci de mii de km...dau 2000 in plus daca stiu ca ii fac eu.
                          asta e prostie, cu tota sinceritatea iti spun
                          aici nu vorbim de o masina din germanica adua de un samsar sau luata cu 150 mii la bord, vb de masina de 1 an max 1 jumate cu garantie in tara, carte service si altele
                          ah si nu zeci de mii, vb de max 20 mii aici;)

                          Comment


                          • #14
                            multumesc

                            Salutare dragilor,

                            Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Eu zic ca pentru un incepator un sh este mai bun. Si oricum pentru masina noua cu abs si aer cam depasim bugetul. Problema e ca sh am lua cu banul jos iar pentru noua ar trebui credit. Iar eu stiu ce inseamna sa platesti la banca sa-ti vina rau. Mai ales cand nu stii sigur ce masina vrei, mai bine sh. Te plictisesti, o vinzi si ... alta. Eu unul am sa-mi iau masina noua (sper Prestige 16 v) pentru ca nu m-ar dereanja sa conduc Logan 3-4 ani.

                            Dar ce te faci cand doamna are figuri in cap si nu vrea Logan?! Vrea Spark, Matiz sau ceva mai mic si chipurile mai manevrabil. Nu-ti vine sa-ti dai cu Loganul in cap?! V-am pupat si sarbatori fericite!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by sambo
                              Salutare dragilor,
                              Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Eu zic ca pentru un incepator un sh este mai bun. Si oricum pentru masina noua cu abs si aer cam depasim bugetul. Problema e ca sh am lua cu banul jos iar pentru noua ar trebui credit. Iar eu stiu ce inseamna sa platesti la banca sa-ti vina rau. Mai ales cand nu stii sigur ce masina vrei, mai bine sh. Te plictisesti, o vinzi si ... alta. Eu unul am sa-mi iau masina noua (sper Prestige 16 v) pentru ca nu m-ar dereanja sa conduc Logan 3-4 ani.
                              Dar ce te faci cand doamna are figuri in cap si nu vrea Logan?! Vrea Spark, Matiz sau ceva mai mic si chipurile mai manevrabil. Nu-ti vine sa-ti dai cu Loganul in cap?! V-am pupat si sarbatori fericite!
                              ii explci doamnei ca alea-s supozitoare cu motor...eu zic sa te mai gandesti cu sh-ul, ca numa o turbina de diesel e cateva sute de iepuroi. stiu oameni care si-au lauat sh cu 7000 de euro si-u bagat in mai putin de-un an cam 800 in piese. pana una alta la logan numa reviziile, si mai e garantie un an si 6 luni. ce-i drept, initial a fost 8800, nu 7000...dar n-as fi luat matiz nici picurat cu ceara. chiar doamnei iitrebuia portbagaj mare, deci a iesit supozitorul din discutie. vezi poate-o convingi...
                              serios, nu vreau sa te influentez, pana la urma sunt banii vostri si masina voastra, tot ce zic e sa va ganditi bine. si eu stiu cum e sa platesti la banca...
                              numai bine.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google