Cd Player Phillips - Speed Option

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cd Player Phillips - Speed Option

    Am auzit de la cineva ca poti avea optiunea aceasta...Adica cu cat urca masina in turatii cu atat se aude mai tare sunetul...Stie cineva cum se face ?
    Logan 1.4 MPI 2005 BR 48 MIH

    1300 1.3 Turbo 1976 BR 76 BCD

  • #2
    Salut, in primul rand nu este o optiune... ca A/C-ul de ex. sau sistemul audio. Este o modificare pe care o poti face sa se auda altfel (mai tare, mai furios, mai nervos, mai frumos motorul), insa motorul isi va schimba sunetul si la alte turatii. Poti pune filtru sport cu tubulatura, adica sa scapi de carcasa filtrului de aer. Sau sa schimbi toba cu una sport, sau toata galeria de admisie cu una sport si toata galeria de evacuare. Dar astea sunt alte povesti. Ca sa schimbi sunetul motorului e de ajuns sa pui filtru sport cu tubulatura. Dar oricum pana la urma intrebarea e un pic aiurea deoarece ...atunci cand motorul urac in ture oricum se aude sunetul mai tare . Daca spuneai , cu cat urca masina in ture sa se auda sunetul mai incet atunci era interesant dar ... imposibil de realizat . Bafta si numai bine.


    Despre filtre sport s-a discutat mult si bine pe aici si peste tot.

    Comment


    • #3
      Eu n-am auzit de o asemenea optiune la Logan.
      Last edited by IancuMIC; 11 March 2014, 23:31.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        Ma refeream ca urca volumul casetofonului...Nu a motorului...Adica la 1500 rpm se aude mai incet,daca ii dai 5000 rpm se aude tare...
        Logan 1.4 MPI 2005 BR 48 MIH

        1300 1.3 Turbo 1976 BR 76 BCD

        Comment


        • #5
          De ce ai vrea asa ceva? Teoretic poti face , ai nevoie de un senzor de sunet si o memorie cu un soft capabil sa decodeze senzorul de sunet si sa comande volumul playerului. Sau poti decoda semnalul de la turometru. O gramada de munca pentru o chestie total inutila .
          I changed her oil , she changed my life
          sigpic

          Comment


          • #6
            Blaupunkt-ul pus pe Logan pana in 2006 avea optiunea asta in meniu. dupa 2007 cand s-a scos consumul instant s-a scos si legatura (s-a eliminat un fir) din mufa de la radio CD
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • #7
              La Symbol stiu ca poti alege optiunea asta.

              Comment


              • #8
                Este disponibila optiunea cel putin pe CD player stock (Philips). Tii apasat cateva secunde, ori pe "nota muzicala"ori pe SRC, nu mai tin minte si navighezi prin optiuni cu sagatile din stanga

                Comment


                • #9
                  Dar e cu viteza, nu cu turatia. in rest confirm pentru Philipsul de pe ambition 2005.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #10
                    Corect, playerele fara mp3 din 2005-2006 au optiunea de crestere a volumului playerului in functie de viteza, nu de turatie. Sunt playerel Philips. La Blaupunkt au scos optiunea.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #11
                      Eu am Preferance 2005 deci cred ca este...Imi poate explica cum se face...?
                      Logan 1.4 MPI 2005 BR 48 MIH

                      1300 1.3 Turbo 1976 BR 76 BCD

                      Comment


                      • #12
                        Partea meniu expert din manualul aparatului.
                        Attached Files

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google