Airbag Sarit DIN SENIN !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Airbag Sarit DIN SENIN !!

    Salut. Desi sunt vechi pe acest forum recuoasc ca nu l-am mai urmarit de mult. Detin un logan prestige cumparat in anul 2007 . Toate bune si frumoase , s-a comportat bine pana ieri cand mi-a explodat airbagul pasager din senin . Mergean prin statiunea mamaia cu 20 30 kmph pe banda 1 cautand un loc de parcare cand s-a auzit un bazait si apoi explozia . Speriat m-am ghemuit si mi-am acoperit capul cu mainile crezand ca m-a lovit cineva din spate dar gazul acela din airbag mi-a intrat in ochi . Dupa ce m-am bezmeticit am calcat frana desi masina aproape era oprita pe loc si cu ochii lacrimand am iesit din ea si am lasar usile deschise deoarece nu se mai vedea nimic .Mentionez ca nu am luat nici o groapa , nu a suferit nici un soc si ca in 3 ani arata ca noua avand doar 25000 km .Este posibil asa ceva? mi-e frica sa mai merg cu ea deoarece e posibil sa imi sara si cel de la sofer !!! Maine o sa merg la dacia cu ea pentru o evaluare ! ce sfaturi imi dati? amn de gand sa le fac scandal mare !! am avut noroc ca nu era nimeni pe scaunul din dreapta ! Nu e posibil sa cumpasr o masina noua si sa se intample asa ceva !

  • #2
    Sunt uimit de ce citesc...ai ceva poze?
    Si da...mergi la service cu ea ca e nasoala treaba.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Pai degeaba le faci scandal la aia din service ca nu ei au construit masina. In plus, s-a dus vestea ca la reprezentanta din constanta te trateaza cu curul,daca le mai faci si scandal din prima nu stiu ce rezolvi.Totusi sunt curios ce explicatie o sa-ti dea pentru problema ta.
      ps: nu mai bine te plimbai cu motorul ?(daca nu te confund)
      MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

      Comment


      • #4
        Poze nu am dar promit sa fac in seara asta cateva ! Sincer iti zic ca am vrut sa o las acolo si sa merg pe jos dar nu m-am indurat . Deja baietii din hotelul in dreptul caruia eram vroiau sa iasa cu extinctoare crezand ca am luat foc . Nu vreau sa fiu carcotas dar nu cred ca e normal sa se intample asa ceva unei masini de 3 ani pe care am intretinut-o ca la carte si pe care am platit cash 10400E care totusi sunt banii pentru romanul nostru ! Doamne ajuta ca nu s-a intamplat mai rau... sa fi avut 80 90! Sunt dezgustat!
        Nu ma confunzi... ma simt de 100 de ori mai in siguranta pe motocicleta dupa faza asta ! evit sa ma mai urc in ea !

        Comment


        • #5
          Si nu numai la service...daca intelegi ce spun.
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #6
            Probleme cu airbag-ul sarit au fost la: 99% din marcile si modelele posibile. Este o defectiune ce nu tine cont de masina ci de factori electrici/electronici.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Sfatul meu este sa te duci la service si sa nu te certi. Pentru ca ei doar vor constata defectul, vor face poze si vor schimba ECU-ul de airbag.
              Problema este sa nu te puna sa lasi masina in service pana vine un expert de la Dacia, din Pitesti sa vada care a fost problema. Pentru ca daca ECU-ul se da jos de pe masina sunt anumite chestii care nu pot fi verificate.


              Am o intrebare, ai facut ceva modificari pe la instalatia electrica?

              Stiu ca a mai fost o problema cu un airbag sarit la sofer, dar proprietarul masinii a pus niste boxe sau ceva de genu asta si a taiat din greseala izolatia la un fir care a facut scurt cand mergea pe un drum mai nasol si a sarit airbag-ul. In concluzie el a fgost vinovat si a platit tot(deplasare inginer Dacia, manopera, ECU-ul).

              Nu vreau sa te sperii dar sunt fel de fel de cazuri.

              Daca se constata defect din fabricatie, le poti cere daune.
              Last edited by vali007; 1 August 2010, 21:12.

              Comment


              • #8
                pai bun... e o defectiune ! si eu ce vina am ! cand am platit masina am cumparat un bun care sa fie in regula din punct de vedere tehnic si care sa nu imi faca probleme decat in cazul unei erori " de pilotaj" ! ce am primit? tocmai elementele de siguranta ma baga in belele?

                LE : masina a primit fata de cum a venit ea stock un capat de toba din inox ! in rest e exact cum au fabricat-o... romanii ! Toate reviziile s-au efectuat la service autorizat sau la reprezentanta dacia !
                pana si radiocd-ul e cel stock , in 3 ani nu am schimbat nici macar un bec la ea , inafara de sonda de marcharriere care a fost schimbata la reprezentanta .
                Last edited by silviu_cos; 1 August 2010, 21:11.

                Comment


                • #9
                  Coane, au fost oameni care au facut accidente din cauza airbag-ului sarit din senin si asta cu masini cu multe zerouri la sfarsit.. Se poate intampla si in Bentley. Bine ca n-ai patit mai rau. Pur si simplu shit happens. Degeaba te duci sa te certi cu cei din service...poti sa te duci si la Dacia si la Renault sa te certi cu toti. Nu rezolvi nimic. Mergi si verifica ce anume s-a defectat. Astea sunt fiarele...acum 200 de ani se rupea roata de caruta acum sare airbag-ul
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    daca te stii fara modificare masive , du-te la ei dar nu cu scandal le explici frumos. si suni si la vc ii spui ca le vei cere daune morale in instanta . etc dastea fa pe gigi duru dar fa-o civilizat. oricum nasol foooarte nasol. ma sperie gandu ca am si eu al2lea mcv cu doar 7000de km si mi-a aparut eroare de airbag in bord dar nu am avut timp sa ma duc la dealer , nici nu prea umblu cu ea , o las in parcare pana cand am timp sa ajung la tulcea la dealer.

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      acum 200 de ani se rupea roata de caruta acum sare airbag-ul
                      Si daca avea 130 pe A2?
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • #12
                        Eu am priceput ! o sa merg maine la service! sper sa il schimbe de buna voie si sa nu fie nevoie de circ ! nu ca as fi atat de chitros sa nu vreau sa platesc airbag-ul dar nu mi se pare normal ! Plus de asta daca va fi nevoie sa suport eu cheltuielile , o vand asa cum e si imi iau alta marca !
                        Adica eu nu stiu cum vezi tu asa ceva " normal"! Doamne fereste sa iti sara airbag-ul la sofer in mers pe la 100 ! Nu de alta... dar e caldura mare afara si coroanele-s grele...

                        Comment


                        • #13
                          bai dark , atat timp cat masina aia e in garantie clar dacia trebuie macar sasi ceara scuze ptr cele intamplate si clar reparat inlocuit totul fara sa zica nici pas. si daca nu e in garantie sa specifice ba boule la 5ani schimba airbagu ca e vechi si exista riscuri.
                          sincer si eu as fi foarte nervos si intrigat pe dacia pentru ce sa intamplat. e ca si cu blocatu volanului , shit happens

                          chiar asa airbagurile astea nu au o garantie nimic , sar asa?cand vor?

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Dar daca era pe A1?
                            Nu conteaza cat a avut sau cat putea sa aibe.Daca o lasi moale si stii cum si unde sa vorbesti,o sa primesti si despagubiri.

                            Comment


                            • #15
                              Nu stiu de ce tot o tineti pe asta cu "ai grija cum vorbesti"?Deocamdata s-ar parea ca nu-i vina lui.
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google