Bujii 1,6 16 V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulysse
    replied
    Originally posted by o8MeLC View Post
    crezi ca din 31st January 2011, 21:34 a reusit sa se decida ce sa cumpere? :P
    Chiar că m-am decis.. Am cumpărat altă mașină. Dacia-Renault mi-a mâncat ficații.. dar și eu lor. In 4 ani de garanție (extinsă) am schimbat jumătate de mașina. In rest merge perfect.
    Cu stima.

    Leave a comment:


  • mike26ro
    replied
    Am intrebat si eu....ma gandeam sa nu aiba filetul mai lung sau mai scurt....sa difere diametrul filetului....etc


    Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied
    Putin off-topic , Sa le vedeti pe cele de 1.2 16v cat de diferite sunt fata de restul gamei si ce cheie trebuie sa ai ca sa le scoti.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    N-am auzit sa existe bujii pentru 1.4, 1.6, sau 1.6-16v.

    Leave a comment:


  • mike26ro
    replied
    Bujiile de pe 16 v sunt la fel cu cele de pe 8v?

    Leave a comment:


  • o8MeLC
    replied
    crezi ca din 31st January 2011, 21:34 a reusit sa se decida ce sa cumpere? :P

    Leave a comment:


  • yedy33edy
    replied
    Originally posted by Ulysse View Post
    Buna seara,

    am o intrebare simpla : din informatiile voastre, cu ce bujii trebuie sa fie echipat un motor 1,6 16 v ?

    Multumesc
    folosesc cele recomandate de producator au codul 7700500168

    Leave a comment:


  • Ulysse
    replied
    Permiteti sa revin ?

    Am o masina buna, merge bine, dar din cand in cand se mai aprinde ``martorul de bujii incandescente``? La un motor pe benzina? ce parere aveti ?
    Daaa? aceeasi ca si service -urile? S-ar putea ca si DACIA ? sa aibe aceesi parere? ca se uita toti la mine ca la masini straine ? Ca nu s-a mai vazut asa ceva?

    Gata cu ironiile. ce perere aveti ?

    Leave a comment:


  • grecu george
    replied
    e posibil ca bujiile sa nu functioneze corect iar dupa ce au pus altele noi sa rezolvat problema sa dea domnu sa nu mai ai probleme
    succes

    Leave a comment:


  • Ulysse
    replied
    Multumesc de intrebare,

    deocamdata motorul functioneaza bine, fara rateuri. crezi ca s-a mai uitat cineva la bujii daca sunt negre sau albastre? ma intereseaza sa mearga bine.

    Leave a comment:


  • grecu george
    replied
    si acum mai afuma bujiile au dat o explicatie ceva sau au placa au asa face toate?

    Leave a comment:


  • Ulysse
    replied
    Sa revin,
    am fost la diagnoza, totul este in regula la testul clip, bujii champion de asemenea afumate; am insistat si acum am bujii eyquem cu 1 electrod.

    Leave a comment:


  • dr_mke
    replied
    Bujiile iridium au avantajul longevitatii fata de cele standard. Sunt mai scump de achizitionat insa in 100.000 km costa ceva mai ieftin decat schimburile normale de bujii standard indicate de producator. De asemenea la mers potolit aduc si o mica scadere a consumului, observabila doar daca-i tii evidenta riguros.

    Mie imi plac pentru ca vreme de 90.000 km nu trebuie sa ma mai uit la ele.

    Mi-s deja om batran si am ajunite fixuri cu privire la diverse tipuri si marci de consumabile

    Leave a comment:


  • JREwing
    replied
    Mergi la diagnoză, ca să îți verifice debitul pe injectoare, timpii de injecție, aerul / amestecul, bujiile. Fie ai un amestec prea bogat, fără legătură aparentă cu bujiile, fie ai o problemă de aprindere (senzor de pe volantă, bobinele de pe bujii - că fiecare bujie are bobina ei, dar e puțin probabil să fie crăpate toate 4). Înțelege că, chiar dacă ar avea 1000 de electrozi, ăștia sunt la masă (e un singur electrod central) deci, fie are scânteie, fie nu are...
    Diagnoza te scoate din dilemă. Și fii tare-n gură: „domle, mașina merge ca sosu, faceți-o, că iese circ...”
    Baftă.

    Leave a comment:


  • Ulysse
    replied
    Multumesc ptr. raspunsuri, dar intreb din urmatorul motiv : bujii champion la 700 km pot fi negre ? Adica noi ? Fara nici o explicatie din partea personalului de service ? Care este mai mirat decat mine ca am bujii Champion si nu Eyquem ?
    Masina are 7oo km; merge prost, bujii negre, se opreste, da in nas, la relanti turatia variaza. Din aceste motive intreb, ca de citit am tot citit destule de pe forum.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google