Aripa Infundata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aripa Infundata

    Salut. Maine merg cu masina in service pentru a-mi schimba aripa fata dreapta, aripa pe care mi-a lovit-o un prieten. Intrebarile mele sunt: 1)daca se va observa diferenta de culoare dupa inlocuire. 2)cat timp o tin in service.
    Ms anticipat.
    Attached Files

  • #2
    Fiind o piesa detasabila, aripa se poate vopsi in principiu inainte sa mergi in service cu masina. Inlocuirea aripii dureaza o ora maximum. De aici incolo intervine ingeniozitatea ta si a celor din service. Poti pleca intr-o ora sau intr-o saptamana.
    Iar cu culoarea...din experienta mea cu sistemul Ixell, se dau mari rateuri de nuanta, depinde foarte mult de vopsitor. Poate sa iasa perfect sau cu deosebire de nuanta.
    Multa bafta!

    Comment


    • #3
      Dar ce ai tu acolo se poate rezolva cu un pumn tras pe partea ailalta sau cu un lemn si un ciocan. Nu ar rost sa-ti schimbi aripa toata ca se poate indrepta usor si nici macar nu-ti trebuie revopsire.

      ps: Daca vopsirea nu se face intr-un service autorizat dacia o sa se cunoasca diferenta daca nu au vopseaua de la dacia.

      Comment


      • #4
        daca masina este relativ noua si nu a fost arsa de soare si se foloseste vopsea originala nu ar trebui sa se observe diferente. am vazut la cei de pe discovery care refac masini ca daca folosesti aceeasi vopsea dar vopsesti o piesa in picioare si alta culcata, apar diferente. deci sunt mai multi factori care pot influenta acest proces.
        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

        Comment


        • #5
          la cald cu ciocan cu varf rotund si apoi revopsire intrucat vopseaua e posibil sa cedeze sau daca nu va ceda cu siguranta...
          "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

          Comment


          • #6
            Originally posted by maistoru View Post
            daca masina este relativ noua si nu a fost arsa de soare si se foloseste vopsea originala nu ar trebui sa se observe diferente.
            Masina are putin peste 6 luni. Nu vreau sa o indrept pentru ca nu va iesi ca noua, oricum nu o fac pe banii mei. Am auzit de la cineva ca o sa stau cu ea in service cateva zile pentru ca cei de la service-ul Dacia refuza sa vopseasca aripa dezmembrata existand riscul de zgariere la montare. Va tin la curent...

            Comment


            • #7
              Lovitura aceia depe aripa se poate indrepta fara sa se vopseasca, fara sa se schimbe aripa, daca erai in galati iti puteam recomanda 2 ateliere care se ocupa cu asa ceva.Ce ai tu acolo e un mizilic pt ei.

              Comment


              • #8
                Aripa e lovita intr-un loc si stramba in trei . Nu cred ca e asa usor de indreptat mai ales ca e pe dunga aceea, plus ca e sarita si vopseaua intr-un loc. Maine e ziua ce-a mare, sper sa o si iau inapoi.

                Comment


                • #9
                  si eu am patit-o cu noanta de culoare, nu a iesit, asa ca mare grija la paletele de culori pe care le prezinta laboratorul, chiar daca este paleta de culori originale de la fabricantul de la Mioveni. nu am avut ce sa fac asa am lasat-o asa.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am exact aceeasi culoare la masina, bleu electriq, si am avut-o lovita de 2 ori la aripa spate tot acolo pe dunga si mai tare. Nu am vopsit-o la Dacia ci la un atelier din oras si a iesit impecabil. Nu se vede deloc diferenta de nuanta, vopseaua se prepara pe calculator dupa codul de pe stalp nu este nimic special. Se poate repara usor si aripa care o ai, dar daca nu o faci pe banii tai poti sa o schimbi linistit, doar cei care o vopsesc sa fie cat de cat priceputi si sa aiba in atelier dotarile corespunzatoare.

                    Comment


                    • #11
                      Tinand cont ca masina ta e noua, si daca o sa o faci la un service Dacia, nu ar trebuie sa se cunoasca diferenta de culoare.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by juann View Post
                        ps: Daca vopsirea nu se face intr-un service autorizat dacia o sa se cunoasca diferenta daca nu au vopseaua de la dacia.
                        nu fi atat de sigur.
                        un prieten cu mcv gris comete a vopsit aripa spate stanga la unul din dealerii din brasov si se vedea nuanta de culoare ca era diferita. l-am intrebat de ce e asa si el a zis ca vopseaua din fabrica are alta componenta fata de asta, ca asta ar fi pe baza de apa si aia de la uzina nu stiu cum...si alt prieten, cu un logan rosu, a vopsit usile de pe dreapta si acum s-au decolorat usile...se vede diferenta foarte bine
                        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                        Comment


                        • #13
                          Pai si daca e sa se vada diferenta nu pot sa fac nici o plangere la Vocea Clientului???

                          Comment


                          • #14
                            nu te opreste nimeni. doar sa nu pui botu` repede la ce vrajeli iti baga ei. le spui clar ca ai codul vopselei pe stalpul dintre usile din dreapta si tu vrei sa nu se vada diferenta. oricum sa 'ii ameninti' putin pe aia de la service cand lasi masina la vopsit. le spui ca daca e diferenta de culoare nu ridici masina, pana nu o vopsesc iar si iese nuanta la fel. si atunci o sa ai ceva sanse...si sa te uiti atent inainte sa o iei. la soare se vede diferenta de nuanta foarte bine, deci nu prea te pot pacali
                            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                            Comment


                            • #15
                              pai si la mine inseamna ca e groasa... am lovit-o vineri, ma duc miine cu ea la Pitesti pentru ca la noi la service Dacia nu au vopsitor bun, am aripa dreapta flambata si impinsa, bara sparta, capota sifonata si indoita ,far spart, se vede si ramforsarea metalica de sub bara indoita la impact.
                              si am blue electriq..(lovitura pe partea dreapta) am atins un sandero alb, el are toata partea dreapta,cum m-a sters pe mine, aripa,usi,aripa...
                              AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google