Dacia Logan facelift

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A fost efectuat in acelasi timp cu SANDERO in noiembrie si a obtinut 4 respectiv 3 stele . 4 stele cu SAFETY PACK (3 tetiere spate + airbaguri laterale + centuri cu limitatoare de tensiune SRP) . Normele NCAP tot atunci au fost si schimbate . Punctajul maxim este de 37 de puncte si s-a facut test inclusiv la scaune (impact posterior) Daca era dupa vechiul punctaj lua 4 stele si fara SafetyPack , dar asa s-a ridicat stafeta mai sus si a luat 3 fara el . Are 5 % ranforsari in plus conform Renault (mie nu mi se pare)
    1.6 MPi Icy White

    Comment


    • nu cred ca aveau de ce sa mai faca test si la ph2 ca nu iau schimbat structura masini au umblat doar la design

      Comment


      • Loganu are centuri cu limitatoare de tensiune ?
        Am citit un articol in care se afirma ca doar Sandero
        Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

        Comment


        • Logan nu are centuri cu limitatoare de efort, doar Sandero are daca se cumpara pachetul Airbag-uri laterale.

          Comment


          • Deci la Logan chiar daca cumperi optiunea airbag-uri laterale tot nu ai centuri cu limitatoare de efort. asta sa inteleg?
            Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

            Comment


            • Da, asta e: la logan nu exista centuri cu limitatoare de efort.

              Comment


              • @ingerulol: S-a schimbat si structura si s-au efectuat modificari si la siguranta pasiva.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Originally posted by bunicuta View Post
                  Da, asta e: la logan nu exista centuri cu limitatoare de efort.
                  eu am logan ph2 prestige, cu airbaguri laterale si SRP (garantat, scrie si pe bord)
                  te inseli amarnic

                  Comment


                  • din cate stiu , si scrie cred pe site la dacia, centurile alea mai destepte nu sunt decat la sandero...
                    AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                    Comment


                    • nu stiu celelalte versiuni de logan ph 2, dar prestige-ul meu care are si airbag-uri laterale are implementat sistemul SRP, care include centuri pretensionate cu limitator de efort. Scrie in cartea tehnica, scrie pe volan, scrie in dreapta unde este airbag-ul pasager

                      Comment


                      • Si la mine la Laureat cu aibaguri laterale scrie SRP
                        Sistemul cu Reţinere Programată (SRP).


                        În caz de şoc frontal sau lateral, airbag-urile şi centurile se completează pentru o cât mai bună dozare şi repartizare a efortului de reţinere al ocupanţilor. Sistemul cu reţinere programată este compus din :
                        • pretensionatoare,
                        • centuri cu limitare a efortului,
                        • unul sau mai mulţi saci gonflabili (airbag-uri),
                        • un calculator electronic,
                        • captori externi.
                        Last edited by MS1.6>16V; 26 January 2009, 23:37.

                        Comment


                        • Dupa o scurta documentare am observat pe site-ul Dacia ca doar Sandero are in dotare la cumpararea optiunii air bag-uri laterale centuri de siguranta fata pretensionate si tetiere fata model nou, Loganul nu are.
                          Puteti verifica pe site la configurator va uitati la siguranta ce ofera fara activarea optiunii si ce ofera cu activarea optiunii air bag-uri laterale si asta doar la Sandero caci la Logan nu apare nimic.
                          Am trimis mesaj la Vocea Clientului si am intrebat de acest subiect pentru ca am observat ca activarea optiunii la ambele modele costa la fel .
                          Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                          Comment


                          • Structura este modificata la PH2 din cate stiu si o imbunatatire adusa de alte elemente pasive de siguranta si disiparea energiei de soc . La Laureate pe care-l am PH2 si amplasarea motorului este altfel decat la PH1 , cand ajung la PITESTi le pozez pe amandoua (mai e ceva pana cand ajung) sa faceti voi diferentele . Amandoua sunt 1.6 cu AC , intradevar s-ar putea sa fie din cauza instalatie GPL LR din fabrica , dar nu cred (am vazut inca un 1.6 PH2 Rosu si era cam la fel amplasat)- poate ma insel . Cert este ca ei se lauda cu acest Sistemul cu Reţinere Programată (SRP) si centurile cu pretensionare pe mai multe niveluri. Daca fac rost de manual PH2 din uzina cu structura sau gasesc schema CATIA postez ;)
                            1.6 MPi Icy White

                            Comment


                            • Din moment ce scrie pe volan, pe bord in dreapta unde se alfa airbag-ul pasager si in plus in manualul de utilizare este descris ( e vorba de SRP) de ce tot o tin unii pe a lor ca logan-ul nu are centuri pretensionate si cu limitator de efort ??? O sa pun o poza sa va convingeti si un scan din manualul de utilizare

                              Comment


                              • K4M Logan NU are centuri cu limitator de efort, doar Sandero are (cel putin momentan)
                                ps. limitatorul de efort nu are nici o lagatura (directa) cu airbag-urile. Limitatorul de efort e un mecanism pirotehnic fixat la baza centurii de siguranta si care in caz de accident permite toracelui sa se deplaseze in fata inspre airbag evitand fortele asupra toracelui, claviculei.
                                Limitatorul de efort este controlat de UCE Airbag.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google