Dacia Logan facelift

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aia cu spoileru o am si eu de la aparatorile de noroi cum s-a mai miscat s-a slabit din bradutii aia cu care e prins in caroserie.
    astept primavara sa ii strang la loc, acuma muzica mai tare si nu se mai aude
    sal la toata lumea si ph2 e cel mai tare
    Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

    Comment


    • Referitor la ce scria cineva mai inainte de cablurile de sub scaune. Sa nu radeti, da eu unu m-am gandit la cablurile alea ca fiind pentru ca sa nu sara airbag-urile daca cineva nu sta pe scun. Un fel de senzor de prezenta. Adevaru e ca nu m-am uita nici eu prea bine sa vad daca intra undeva firele alea sau stau doar asa.

      Comment


      • salutare wwwwwwwwwwww

        Comment


        • Salutare....

          Vreau sa imi comand si eu un Logan Laureat de 1.2, sper ca in 2, 3 saptamani sa reusesc. Numai ca am o nelamurire.... Am intrat pe site la Dacia si la configurator acolo la dotari in dreptul ABS+AFU e o steluta, care zice: "pentru vehiculele fabricate in 2009"!!!! Adica pentru cele fabricate in 2010 nu va mai fi AFU?..., ca ABS ma indoiesc ca nu va fi pentru ca e obligatoriu. Sper sa nu vi sa pare imbeciala intrebarea dar ma astept la orice, din cate am citit pe forum pe aici, nu mai exista bara stabilizatoare, nu exista filtru de polen, nu mai exista reglaj lombar, si sper sa nu mai fie si alte asemenea lipsuri.
          Va multumesc!

          Comment


          • Alrite boys, since I'll be for a while in Romania, I decided to buy the national car. Heard a lot about it, unfortunately is not available in some countries yet (UK for example). Many countries are manufacturing it, guess Renault was not expected this model to be so successful. In Mexico Logan is sold under Nissan, in India under Mahindra (saw few of them last year in New Delhi, and the Logan Taxi is 3-4 times more expensive than a regular one!) and so on.

            So, after a day lost in converting Romanian currency to buy the car and then transferring it not to the store but to Dacia directly, I finally had the car the day after.
            It's a KISS FM 1.4 MPI / Laureate based / Phase 2

            First impression: AWESOME! You can laugh, curse me etc, but this one is one of the best car drove so far: better than Fiesta, WV etc, it really gave me satisfaction driving it!
            ABS, servo is great, this car incredible!
            Interior is great (it's not the crap plastic like years ago), chairs are really comfortable.

            Downs!
            1. I guess this is Romania: to sell me a BRAND NEW car without lamps??? :O
            got home in the evening and noticed that the front lights are not so strong, looked again and saw that main lamps are missing
            I carefully studied the car in the showroom, to not be scratched, spare wheel was in its place, but NEVER though to look for the lamps

            2. The audio system is a piece of crap. The Sony unit provided does not recognize my flash devices
            It has "50" maximum level volume, but beyond "30" makes a lot of noise and distortion

            3. The adjustable chair: am I stupid that I'm not finding out the intermediate position or it hsas only TWO positions? up/down?

            Comment


            • @gigelgicuta Nu cred sa nu fie dar de la astia de poti astepta la orice .. eu am masina din martie 2009 .. am bara stabilizatoare .. n-am reglaj lombar si n-am filtru de polen .. Intr-un an nu am observat acest AFU .. nici macar nu stiu cum se manifesta si ce face


              LE : din cate am citit .. se pare ca din 2009 s-a introdus obligatoriu ABS + AFU .. daia cred ca scrie acolo fabricate in 2009
              Last edited by PeRuZzI; 12 March 2010, 01:18.

              Comment


              • Originally posted by matrixworld View Post
                Alrite boys, since I'll be for a while in Romania, I decided to buy the national car. Heard a lot about it, unfortunately is not available in some countries yet (UK for example). Many countries are manufacturing it, guess Renault was not expected this model to be so successful. In Mexico Logan is sold under Nissan, in India under Mahindra (saw few of them last year in New Delhi, and the Logan Taxi is 3-4 times more expensive than a regular one!) and so on.

                So, after a day lost in converting Romanian currency to buy the car and then transferring it not to the store but to Dacia directly, I finally had the car the day after.
                It's a KISS FM 1.4 MPI / Laureate based / Phase 2

                First impression: AWESOME! You can laugh, curse me etc, but this one is one of the best car drove so far: better than Fiesta, WV etc, it really gave me satisfaction driving it!
                ABS, servo is great, this car incredible!
                Interior is great (it's not the crap plastic like years ago), chairs are really comfortable.

                Downs!
                1. I guess this is Romania: to sell me a BRAND NEW car without lamps??? :O
                got home in the evening and noticed that the front lights are not so strong, looked again and saw that main lamps are missing
                I carefully studied the car in the showroom, to not be scratched, spare wheel was in its place, but NEVER though to look for the lamps

                2. The audio system is a piece of crap. The Sony unit provided does not recognize my flash devices
                It has "50" maximum level volume, but beyond "30" makes a lot of noise and distortion

                3. The adjustable chair: am I stupid that I'm not finding out the intermediate position or it hsas only TWO positions? up/down?
                Hello.
                1.They are building them like crazy in the factory so it's very likely they simply forgot, now that they have a new line, the Duster. It's rare but not unheard. You can buy a new set, same type and keep the spare in the car for later use.
                2. At 30 it's just enough for me.
                3. I am really not sure what you are looking for... my Ph2 Preferance has 2 adjustments: rails fw/bw and back adjustment. The lombar adjustment was disscontinued some time ago ...
                On another note Welcome to Romania.
                Logan PH2 1.4 MPI ABS+AFU+GPL ProiectoareEchilibru perfect.

                Comment


                • beside fw/bw position there is also up and down, they say that this is available from Laureate version, so I can't figure out if there are only TWO positions up max /down max? Can't lock it in any intermediary position.

                  yap called the service... I'm not an idiot... There are ONLY TWO positions: up/down!

                  if you wanna lift it, you have to grab the wheel and stand up or better get down and handle the lever

                  apparently this option is no longer available for all expensive models.

                  Last edited by matrixworld; 12 March 2010, 13:09. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by gigelgicuta View Post
                    Salutare....

                    Vreau sa imi comand si eu un Logan Laureat de 1.2, sper ca in 2, 3 saptamani sa reusesc. Numai ca am o nelamurire.... Am intrat pe site la Dacia si la configurator acolo la dotari in dreptul ABS+AFU e o steluta, care zice: "pentru vehiculele fabricate in 2009"!!!! Adica pentru cele fabricate in 2010 nu va mai fi AFU?..., ca ABS ma indoiesc ca nu va fi pentru ca e obligatoriu. Sper sa nu vi sa pare imbeciala intrebarea dar ma astept la orice, din cate am citit pe forum pe aici, nu mai exista bara stabilizatoare, nu exista filtru de polen, nu mai exista reglaj lombar, si sper sa nu mai fie si alte asemenea lipsuri.
                    Va multumesc!
                    Referior la steluta cred ca au gresit si in loc de "din" au pus "in" .Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji,sau ...?
                    O intrebare am, de ce 1.2?Multi s-au plans de el si au zis ca "nu prinde demaraj decat la vale" .

                    Am fost astazi la dealer,m-am informat si despre aceasta privinta,nu este nicio problema,toate modelele dispun de ABS + AFU!
                    Last edited by CataLiNNN; 16 March 2010, 19:30. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Asa ma gandisem si eu in legatura cu steluta, da am zis sa intreb totusi, ca sa fiu sigur .
                      Iar cat priveste motorizarea ce sa zic... Am condus un 1.4 destul de multi km si am fost relativ multumit. Am condus si un 1.2 nu foarte multi km dar indeajuns incat sa imi fac o parere si pot sa zic ca nu am vazut nici o diferenta in rau. Plus ca taxele sunt mai mici, consumul si el mai mic, pe testate. In fine, acum depinde si pentru ce iti trebuie masina, sau mai bine zis ce vrei de la ea. Eu personal vreau sa imi fac treaba cu ea, naveta, plimbat familia, fara liniute si alte impresii. Mai degraba vreau siguranta decat putere .

                      Comment


                      • well, solved the issue with the USB... apparently you'll have to format it as FAT/FAT32 first, otherwise the Sony device won't see it.

                        I did that, and everything is alrite.
                        on the other hand, when you're writing a CD with MP3 for your car, with folders and so on, well, this is NOT a must, but to not have surprises better close the CD, don't leave the session open. I had a CD that the Sony device didn't see it, I closed the session and now it's working.
                        Last edited by matrixworld; 16 March 2010, 22:55. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am reusit sa comand vineri un logan laureat de 1.2 gris platine. Intr-adevar steluta de la AFU se refera la cele fabricate incepand cu 2009 si nu doar la cele fabricate in 2009. In legatura cu bara stabilizatoare si reglajul lombar nu am intrebat ca sigur nu exista, filtrul de polen nu a stiut sa imi zica nimic oficial pentru ca nu au primit scris in legatura cu asta dar neoficial a zis ca am sanse foarte mari sa fie prezent. Inscriptionarea motorului nu mai exista nici ea. Am mai intrebat daca poate sa imi spuna cu ce cauciucuri vine, si a zis ca am foarte mari sanse sa fie kormoran , pt ca ultimele asa au venit, iar pe 4 masini din 5 ce aveau in showroom erau cauciucuri Barum. Am mai intrebat si in legatura cu muzica, si a zis ca pot sa vin eu cu ce MP3 doresc, numai sa corespunda la mufe, si il pun ei fara nici o problema. Si la intrebarea daca "pot sa il pun eu singurel" a spus ca sub nicio forma ca pierd garantia la partea electrica. Acum intrebarea mea e ce imi recomandati la partea audio?, vreau sa fie neaparat cu mufa USB si pana in 500 lei. Mufa din ce ma citit pe aici trebuie sa fi ISO, dar care marci au asa ceva!?, ca la partea asta chiar nu ma pricep.

                          Masina ar trebui sa fie OK pt ridicat cam pe 15 aprilie, si asta pentru ca am luat-o prin programul rabla si trebuie sa astept verificarea voucherelor.

                          Comment


                          • Eu mi-am pus sigur Mp3 pe masina si cand am fost la revizie mi-au spus ca nu trebuia sa-l pun sa mearga fara contact ca poate il uit aprins , n-au comentat nimic cu garantia si vrajeli dastea

                            Comment


                            • gigelgicuta e imposibil sa iti vina incaltata cu kormorane!!

                              Comment


                              • Nu va mirati, asteptati-va la ce e mai rau si pregatiti primul upgrade pe ceva gume/jante daca sunt bani. Asta este politica dacia, economie pana in panzele albe, ce tu siguranta ce tu aderenta, ce e aia???? la 75-90 de cai castrati de ce sa le dea adidasi de firma?
                                Oricat am insistat pe langa dealer sa nu vina cu cele mai proaste tot asa a venit, chiar daca am luat si abs atunci tot aia e ... oricum cat e in rodaj mai bine catinel pan la 4000km fara forja apoi daca vrei incepi sa modifici la ea.

                                App de cas si restul de electrica, daca va duceti la ei si nu aveti ce face, experimentati, vedeti daca va scrie undeva pe caietele ca v-a montat la service autorizat si agreeat .... va spun eu acum din start, nici nu va intreaba daca il aveti la voi doar va taie chitanta/factura pe manopera.
                                Logan PH2 1.4 MPI ABS+AFU+GPL ProiectoareEchilibru perfect.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google