Schimbare Claxon Ph2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Claxon Ph2

    ziceti.mi si mie dak a.ti schimbat vreunu claxonul de la ph2 cu AC... am 2 claxoane de logan ph1 din 2006, se aud fbine... da am observat ca difera mufa si apoi dak mai ai si AC doar cu un batz poti ajunge la claxon ... nici vorba sa bagi mana
    Multumesc.

  • #2
    Ca sa dai jos claxonul trebuie sa dai bara jos mai ales ca ai si AC nu ai nici o sansa sa le schimbi fara bara data jos trebuie stranse cu surub nu poti sa faci cu (batu). Cat despre mufe nu stiam ca difera si daca da iei mufa de la claxonul nou, dezizolezi pe cel vechi si o aplici.Operatiunea nu este foarte grea mai rau este ca trebuie sa dai bara jos.

    Uite un link care sa te ajute http://www.tutorialelogan.ro/2010/05...a-fata-la.html Multumim strulea!!

    Spor la treaba!
    sigpic

    Comment


    • #3
      ...

      ms Felix ... la faza cu bara data jos m.am gandit si eu ... numai sa reusesc sa fac partea electrica
      si sa gasesc loc pentru ambele claxoane ca am impresia ca nu incap amndoua in locul ala... e posibil sa pun unu in stanga si unu dreapta si asta rezulta alte imbinari de cabluri si alta munca )... asta e. Daca s.au gandit domnii de la Dacia sa schimbe claxoanele pe ph2 fata de ph1 ... mai aveau umpic si montau o trompeta de bicicleta

      Comment


      • #4
        Claxoanele trebuie sa fie unul langa altul ca altfel nu se acordeaza si se aude ca drecu.

        Daca vrei dami un PM si iti dau mai multe detali.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Claxonul la PH2 este fixat chiar sub farul din stanga. Pentru a-l putea demonta e suficient sa scoti capacul de plastic de jos. Acesta este prins in trei suruburi si doi braduti.
          Problema e mufa, are doua contacte (+ si -), eu asa ceva n-am gasit, nu am vrut sa tai cablul asa ca am renuntat pe moment.

          Comment


          • #6
            eu am avut data bara jos saptamana asta si va pot spune ca sunt 2 claxoane unu sub farul din stanga si unu sub farul din dreapta.
            Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

            Comment


            • #7
              Maine caut si in dreapta. Claxonul meu nu e tip "goarna" ( ca la PH1), sunt tare curios daca il gasesc si pe al doilea...

              Comment


              • #8
                Eu m-am uitat sub farul din stanga si nu am gasit nici un claxon, poate nu m-am uitat eu bine.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Nu se poate... ar fi culmea.
                  Oricum, m-am uitat si la un PH1, asta avea goarna, prins intr-un surub mult mai accesibil. Se putea lucra lejer de sus, nu era necesara scoaterea capacului inferior...

                  Confirm, la PH2 sunt doua claxoane, cate unul sub fiecare far. Accesul se foate face lejer prin partea de jos, nu trebuie demontata bara ci doar capacele.
                  Last edited by Ozon; 22 August 2010, 10:40. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    m-am gandit si eu sa-mi schimb claxonul,si poate o sa radeti, dar in momentul in care claxonez ma gadila in talpa... da ,dak tin piciorul stang pe sub pedala de aambreiaj(am obiceiul sa ma intind cateodata() si cand claxonez imi da vibratii ,e ca si cum te gadila in talpa si m gandesc sa vad care e treaba cu el.acu nu prea am timp dar sigur o sa fac ceva si pan atunci nu am sa-l folosesc.asta e ...nu stiu daca a mai patit cineva asa ceva.e o senzatie ciudata ....

                    Comment


                    • #11
                      Ar fi bine daca cineva ar face niste poze la claxonul de ph2 sa vad unde este ca nu il gasesc nicicum. Mersi.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Sper sa nu gresesc, dar parca la-m zarit in interiorul traversei metalice... aia care preia socurile in caz de accident. Dar ca sunt 2 la ph2 nu stiam, tre sa ma uit si eu ca sa il schimb, caci este penal, zici ca sunt pe scuter si nici macar unu dala mai scump
                        Logan PH2 1.4 MPI ABS+AFU+GPL ProiectoareEchilibru perfect.

                        Comment


                        • #13
                          poi daia vreau si eu sa il schimb... am facut rost de 2 claxoane ph1 cu goarna ca vad ca la ph2 sunt ca la scuter ) vyp75 are dreptate cu claxoanele , am auzit la mai multi ca e la fiecare far, dar cu montaju nici nu mi.am bagat nasu sa desfac capacele ,ca multi au zis ca trebuie sa dau bara jos. totusi a reusit cineva sa schimbe mufa aceea , ca nu corespunde cu ph1? :-?

                          Comment


                          • #14
                            Nu sunt doua pe toate, depinde de versiunea masinii...
                            Multa lume, putini oameni...

                            Comment


                            • #15
                              Si la Ph1 sunt diferentiate - de la Laureate in sus au pus claxonul bitonal. La cele mai ieftine este un singur claxon.
                              GL-22-TOF

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google