Portiera Lovita Si Zgariata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Portiera Lovita Si Zgariata

    Salut,

    Azi mi s-a intamplat si mie primul "eveniment'' neplacut din viata mea de sofer.Am agatat Loganul in parcarea subterana din Real, Brasov.Am incercat sa parchez intre un stalp patrat de beton si un matiz si din cauza spatiului restrans am zgrijelit portiera stanga spate de stalp.Am CASCO si intrebarea mea este : sa o fac pe banii mei sau pe CASCO si daca portiera mai poate fi reparata in conditiile in care avaria s-a produs exact pe muchia portierei.Astept sfaturi si opinii.



    Last edited by khaymanu; 14 August 2010, 20:29.

  • #2
    Ce e alb (ala mare) e vopsea/var de pe stalpul de beton?
    Ai putea da fata de usa jos si sa impingi din interior spre exterior...poate se indreapta.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Eu zic pe bani tai, daca mai ai si fransiza exclus casco, iti umfla rata degeaba. Daca dispui de ceva banuti cauta un service cu tinichigerie buna si te intelegi cu ei. Daca mi se intampla mie mai mult ca sigur o faceam singur. Se poate impinge de pe interior sa o dai la fata, apoi vezi cuta aia de pe muchie daca o poti readuce la nivel, daca nu in service aia baga un felx cu lama felxibila si polizeaza pana la metal si ii trage fin un kit clasic, eu i-as fi dat kit de fibra si gata vine vopsitorie pe toata usa. Prin buc iesi cu vreo 350 - 400 lei/reper vopsit+cuptor si lucrarea iese acceptabil.
      Logan PH2 1.4 MPI ABS+AFU+GPL ProiectoareEchilibru perfect.

      Comment


      • #4
        daca esti in leasing poti sa mergi linistit la casco. si se scoate muchia, am vazut cu ochii mei cum se trage tabla in service. daca ai franciza incearca sa o indrepti cumva. daca vrei te pot ajuta eu sa mai reduci sau sa scapi de zgarieturi. vi la mine in curte luni (sau intr-o zi) daca e si incercam. eu am aripa dreapta fata foarte putin sifonata de un prieten cu un aveo chiar pe muchie...am scos zgarieturile si am mai indreptat putin tabla (dar acolo e mult mai greu), si acum se vede mai bine. n-am bagat-o pe casco, desi ulterior am avut ceva la revopsit (nu am franciza). deci gandeste-te si eu te pot ajuta cu cea mai mare placere.
        Last edited by B 83 RMJ; 14 August 2010, 21:47.
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          @valeriuciprian Nu e var/vopsea aia...e stratul de sub vopseaua mea

          Din ce am citit in contractul de CASCO nu am franciza, aveam 1% doar daca se intampla vreun eveniment in primul an, ori eu sunt in al doilea deja.Masina e luata in rate si am casco de la ASIBAN(Groupama).
          Se da greu fata aia de usa jos?

          Comment


          • #6
            Nu se da greu, are un mastic gen silicon ce nu se usuca niciodata, asta de jur imprejur, to trebuie sa tragi de ea, bagi si o surubelnita plata si scoti din cleme. Inainte sa nu uiti de suruburi sa le desfaci . cel mai simplu vizionezi un tutorial de la colegul streulea http://www.tutorialelogan.ro/
            Logan PH2 1.4 MPI ABS+AFU+GPL ProiectoareEchilibru perfect.

            Comment


            • #7
              Si daca ma duc la aia de la casco, e mai bine sa le zic adevarul sau sa clampanesc ca mi-am gasit masina asa in vreo parcare?

              Comment


              • #8
                le zici adevarul. n-a avut loc stalpul de tine. faci o schita cam cum s-a intamplat si gata. eu asa am facut ca sa imi revopses spoilerele care erau zgariate si capota portbagaj pe care cazuse o bucata de tigla de pe casa. spoilerul spate i-am zis ca am gasit masina in parcarea subterana la real (desi nu era asa), ala din fata am zis ca l-am atins eu (abele erau foarte putin zgariate pe colturi) si capota portbagaj am zis ca a cazut ceva de pe casa. mi le-a bagat impreuna.
                poti sa mergi la casco, daca zici ca nu mai ai franciza. eu am la omniasig si la mine scrie clar franciza: 0.
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #9
                  Hmm, au vazut-o vreo cativa colegi si vreo 2 vecini si toti au fost de parere sa incerc sa o fac singur, sa dau fata de usa jos si sa incerc sa o readuc la linia de plutire.Deja o parte din ce credeam ca erau zgarieturi le-am sters, era ceva vopsea de pe stalpul ala.Dimineata am incercat sa scot fata de usa dar nu am reusit sa scot manivela de coborare a geamului spate si acu nevasta-mea a plecat cu masina la shopping, deci diseara o sa ma mai chinui sa vad daca merge.Mai am 2 intrebari :
                  1.Daca incerc sa o readuc eu la forma initiala si totusi nu reusesc, o sa comenteze ceva aia de la casco ?
                  2.Zgarieturile alea se pot corecta cu ceva gen http://www.dacia.ro/servicii-pentru-...tus-dacia.html ?

                  Comment


                  • #10
                    Manivela din spate are o agrafa care trebuie apasata in jos si o sa o poti scoate. Ca sa ajungi la acea agrafa tragi inspre tine inelul de plastic dintre panoul usei si manivela. Zgirieturile se scot in proportie de 90% cu o masina de polisat si un polish de calitate.
                    Bafta.

                    Comment


                    • #11
                      la dacia,5 mil reparatia,5 mil vopsitul,am avut si eu ceva similar,baga casco nene

                      Comment


                      • #12
                        Zgarieturile ies in proportie de 90 95 % cu polish. Indoitura iese sigur, daca vrei iti recomand un atelier care e specializat pe detailing si mici retusuri - scoate acea indoitura usoara fara sa se atinga de vopsea

                        In service - ciocan, chit si vopsea - eu recomand sincer sa o indrepti la niste profesionisti (iti recomand eu) - am avut si eu o mica patanie similara (lovitura usoara de copii) - pe care am rezolvat-o la un atelier specializat - preturi de iti vine sa razi - era mai scumpa benzina sa o scot din parcare


                        Ma tot uit la poze si sunt din ce in ce mai convins ca singura cale e sa apelezi la niste profesionisti - in service iti va vopsii toata laterala masinii (sa nu se cunoasca dif. de coloare) - la atelierul unde am fost eu scoate acea indoitura fara sa se atinga de vopsea + polish etc.
                        Last edited by fainis cristian; 16 August 2010, 10:57.

                        Comment


                        • #13
                          Am dus-o azi la s-o vada ala de la casco, maine dimineata o bag la service.Sper sa iasa frumos.

                          Comment


                          • #14
                            Gata, azi am scos-o din service...devizul pt lucrare a fost de 1820 lei, o suma imensa dupa parerea mea.Nu stiu de ce or fi scris ca au demontat/montat lampa spate...plus o gramada de alte nimicuri.Important e ca a iesit bine si nu se mai cunoaste nimic, plus ca cei de la Groupama mi-au dat acceptul instant. S-auzim de bine.

                            Comment


                            • #15
                              1820? Doamne nici nu vreau sa ma gandesc cat a fost un deviz la mine (aripa stanga fata sifonata serios si schimbata ,far stanga spart ,bara fata schimbata).
                              Satisfac blonde pe gume Turbo.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google