Coeficient Aerodinamic?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Merci Seba!
    Asta am constatat si eu, ca gasesti tot felul de chituri optice: spoilere fata, praguri, spoilere de luneta sau portbagaj, insa nici o referinta la imbunatatirile aerodinamice cu cifre (de genul - scade presiunea/creste depresiunea sub masina cu X% sau creste apasarea pe puntea spate cu Y..., etc)

    Pe cateva masini am vazut montate niste spoilere pe portbagaj, gen aripa pe niste suporti mai inalti "zabrelati" cu niste suruburi de reglare a unghiului aripei. Probabil ca alea erau cat de cat ceva adevarat, la care se putea regla apasarea pe puntea spate si respectiv ameliorarea turbulentelor din spatele masinii --- cu conditia sa aiba CINE si UNDE sa le regleze. Fara un tunel aerodinamic, sau niste instructiuni precise de montaj pentru o anume masina, e cam greu de crezut ca se pot obtine exact rezultatele dorite (adica ca stii exact ce faci)

    In privinta "ciocurilor" alea generatoare de vortex de pe logan, chiar si daca facem rost de ele si nu sunt montate exact in pozitia care trebuie pe capota si sub unghiurile care trebuie sunt puse degeaba (intr-o poza mai clara, am vazut ca ele sunt puse cate doua in oglinda intr-un fel de "V"... insirate astfel pe plafon, astfel incat sa genereze turbulentele aducatoare de ameliorare aerodinamica)

    M-ar interesa o documentatie despre asa ceva. Cu pusul in practica cred ca e ceva mai greu.

    Apropos de spoilerul de sub bara fata - am vazut pe un Opel Vectra C (2002-2008) care e ceva mai lat decat la majoritatea masinilor care au asa ceva, inclusiv ca cel de Logan. Sa vad daca gasesc asa ceva la dezmembrari si la ce bani.

    Comment


    • #32
      Logan faza 1 are SCX 0,75, symbolul din 2011 pare foarte aerodinamic si are Scx de 0,695 deci nu o diferenta teribila. Si la consum e o diferenta insa nu extrem de importanta.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google