Mici îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mici îmbunătățiri

    Salut tuturor.
    Deschid acest thread pentru a prezenta câteva îmbunătățiri specifice pentru PH2 pe care le-am făcut și le poate face, cred, oricine.

    Prima îmbunătățire.

    Acum vreo 2 luni mi s-a ars un bec din consolă, mai exact de la comenzile de ventilație. Am urmărit tutorialul lui Cristi Streulea de pe tutorialelogan.ro și am desfăcut consola complet, chiar dacă acest lucru nu era necesar, mai mult pentru a vedea cum se împrăștie lumina în interior.

    Față de PH1, consola de PH2 are două becuri din acelea cu răsucire la 90 de grare, un pic mai ușor accesibile întrucât sunt mai sus dar tot foarte dificil de lucrat. Recomandarea mea este să împingeți consola înăuntru și s-o lăsați în jos.

    Inițial, neavând becuri de schimb, m-am jucat puțin pe acolo, ocazie cu care s-a ars și al doilea bec. Am încercat să găsesc o soluție pe la noi dar totul a fost în zadar. Am găsit în cele din urmă două leduri cu tot cu soclu (dulie) la Carrefour, dar, în afară de faptul că luminau slab, erau roșii și nu trecea lumina prin zona cu buline albastre la căldură.

    Am apelat în schimb la prietenii mei, chinezii de pe DealExtreme.com, care au aproape orice. Am găsit la ei mai multe becuri cu led și soclu T5, dar cele mai bune și cele pe care le recomand mi s-au părut acestea:
    T5 2SMD 5050 White LED Car Light Bulb (SKU 135514)

    Acestea au marele avantaj, pe lângă faptul că folosesc led-uri SMD 5050, că ledurile sunt poziționate la 90 de grade față de soclu. Este foarte important pentru că, dacă erau drepte, ar fi luminat fix în niște elemente de plastic și o mare parte din lumină s-ar fi irosit.

    Rezultatul, pe timp de zi, în imaginea atașată (o să fac o poză și noaptea).

    P.S.: Nu am vrut să șterg portocaliul de pe serigrafia originală - ținta mea este să înlocuiesc piese existente cu altele, fără a face modificări ireversibile mașinii.
    Attached Files

  • #2
    A doua modificare constă în schimbarea proiectoarelor chioare cu ceva cel puțin la fel de chior, dacă nu un pic mai bun.
    Având în vedere că pozițiile sunt deja schimbate cu cele de la dacia-shop, am zis să schimb și proiectoarele.

    Proiectoarele se accesează la fel ca în tutorialul lui Cristi Streulea, prin desfacerea a 3 șuruburi Torx 20 și un dop de plastic pentru care recomand un patent. Diferența constă în prinderea becului. Dacă la H11 becul se răsucea 90 de grade și ieșea, la H16 treaba e un pic mai complicată. Becul (sau, mai exact, soclul) are două cleme care se apasă și se trage becul cu totul.

    Ca să ne facă treaba mai complicată, cei de la Dacia au turnat un fel de dop cu un căpăcel care face imposibilă scoaterea becului fără a scoate mai întâi căpăcelul. Acesta este poziționat în partea de sus și nu se vede cu ochiul liber, așa că sfatul meu este ori să pipăiți bine înainte de a începe să trageți, ori să scoateți proiectorul cu totul (este prins cu două șuruburi torx 20).
    Eu am tras de primul în mod greșit și i-am rupt urechile, apoi a trebuie să mă chinui cu o șurubelniță cu cap drept să îl scot. Nu faceți ca mine (al doilea a ieșit mult mai ușor).

    Întrucât becul normal de 24W scoate doar vreo 500 lumeni (inițial am crezut că sunt 800), am căutat ceva pe DealExtreme cu mai mulți lumeni. Deși pentru soclul H16 am găsit mai multe becuri, singurele care depășesc 800 lumeni sunt acestea:
    https://CL20121204-4 H16 13.6W 932lm...4V) SKU 176248

    Ca un ultim truc murdar pe care l-au făcut cei de la Dacia, becurile PSX24W nu se potrivesc în socluri H16 (destinate pentru PS24W).

    Din acest motiv, ledurile trebuie ajustate, și anume tăiate câteva ghidaje:

    și încă unul pe partea opusă, care este singur!
    Plasticul este destul de moale, așa că sarcina nu e dificilă.

    Odată tăiate acele ghidaje, becul intră cât de cât ușor (trebuie nițel convins și trebuie apăsate clemele din spate (nu din lateral). Nu uitați să puneți înapoi căpăcelul albastru pe moțul de deasupra.

    Rezultatul ziua e în atașamente (voi reveni și cu efectul pe timp de noapte)
    Attached Files
    Last edited by vladk2k; 18 April 2013, 18:49.

    Comment


    • #3
      Interesant. Felicitari. Care este pretul la becul de proiectoare?
      sigpic

      Comment


      • #4
        Am stricat link-ul... le poti comanda de aici, costa 15,6 dolari fiecare iar transportul este gratuit (probabil vei vedea 1 cent acolo). Asta inseamna cam 110 lei pentru amandoua, plus manopera ;-)

        Comment


        • #5
          Manopera la ce?
          sigpic

          Comment


          • #6
            Am zis manoperă în sensul că te va costa ceva timp să le înlocuiești, plus eventuale jertfe (eu mi-am julit un deget). Sau dacă nu te pricepi, o bere cui se bagă sub mașină să ți le schimbe.

            Am uitat să adaug, transportul de acolo durează cam o lună, avantajul este că are sistem de urmărire deci poți să vezi pe unde umblă (ultimul colet a vizitat juma de Europa până să ajungă în România )

            A, și nu știu dacă se potrivește pe noul Logan, habar n-am ce becuri are, eu am PH2

            Comment


            • #7
              Am revenit cu poze făcute seara. Se poate vedea consola iluminată mult mai uniform, și becurile cu led pentru poziții/frână de pe daciashop (nu le mai găsesc pe site). Prima poză este de ansamblu, a doua este mai de aproape, si a treia este cu blitz.

              Pentru proiectoare am făcut o galerie cu diferite imagini, poate fi accesată aici:
              Galerie proiectoare
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Originally posted by vladk2k View Post
                Salut tuturor.
                Deschid acest thread pentru a prezenta câteva îmbunătățiri specifice pentru PH2 pe care le-am făcut și le poate face, cred, oricine.

                Prima îmbunătățire.

                Acum vreo 2 luni mi s-a ars un bec din consolă, mai exact de la comenzile de ventilație. Am urmărit tutorialul lui Cristi Streulea de pe tutorialelogan.ro și am desfăcut consola complet, chiar dacă acest lucru nu era necesar, mai mult pentru a vedea cum se împrăștie lumina în interior.

                Față de PH1, consola de PH2 are două becuri din acelea cu răsucire la 90 de grare, un pic mai ușor accesibile întrucât sunt mai sus dar tot foarte dificil de lucrat. Recomandarea mea este să împingeți consola înăuntru și s-o lăsați în jos.

                Inițial, neavând becuri de schimb, m-am jucat puțin pe acolo, ocazie cu care s-a ars și al doilea bec. Am încercat să găsesc o soluție pe la noi dar totul a fost în zadar. Am găsit în cele din urmă două leduri cu tot cu soclu (dulie) la Carrefour, dar, în afară de faptul că luminau slab, erau roșii și nu trecea lumina prin zona cu buline albastre la căldură.

                Am apelat în schimb la prietenii mei, chinezii de pe DealExtreme.com, care au aproape orice. Am găsit la ei mai multe becuri cu led și soclu T5, dar cele mai bune și cele pe care le recomand mi s-au părut acestea:
                T5 2SMD 5050 White LED Car Light Bulb (SKU 135514)

                Acestea au marele avantaj, pe lângă faptul că folosesc led-uri SMD 5050, că ledurile sunt poziționate la 90 de grade față de soclu. Este foarte important pentru că, dacă erau drepte, ar fi luminat fix în niște elemente de plastic și o mare parte din lumină s-ar fi irosit.

                Rezultatul, pe timp de zi, în imaginea atașată (o să fac o poză și noaptea).

                P.S.: Nu am vrut să șterg portocaliul de pe serigrafia originală - ținta mea este să înlocuiesc piese existente cu altele, fără a face modificări ireversibile mașinii.
                acum ai o consola de climatizare cu lumina galbena in loc de portocaliu.
                daca vrei sa obtii aceeasi lumina portocalie te rog sa ma contactezi deoarece pot sa te ajut cu becuri T5 cu leduri de culoare portocalie perfecte pentru logan ph1 si ph2. se va vedea foarte bine si culoarea rosie si cea albastra.
                Se mai poate obtine foarte usor culoare rosie la consola de climatizare fara a sterge portocaliul folosind becuri cu leduri de culoare rosie.
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Becurile respective dau lumină albă (se vede pe indicatorul butoanelor) și luminează foarte bine de jur împrejur. M-ar interesa, mai degrabă, o soluție cu niste leduri albe care se pot pune pe plasticele portocalii din butoanele de la geamuri, astfel încât să nu fie necesar să fac lipituri în buton efectiv, doar să înlocuiesc plasticul portocaliu cu bec cu un plastic portocaliu cu led.

                  Comment


                  • #10
                    butoane led

                    pot sa iti ofer exact ceea ce cauti tu pentru butoane.
                    da un search pe google: kit leduri butoane logan

                    Comment


                    • #11
                      Am revenit după ce am luat și am montat un kit de leduri de la colegul vicmar, sunt foarte mulțumit de rezultat și mai ales de cât de ușor se montează

                      În butoanele de dezaburire și blocare/deblocare uși se scoate plasticul galben și se pune direct modulul (are niște ghidaje, în plus față de ce e în poze.
                      În butoanele de la geamuri trebuie scos plasticul galben cu un patent mic (se ține în niște cleme) și scos becul din interior, apoi se pune modulul peste și se înfășoară de 2-3 ori pe urechile laterale. Trebui pus cu punctul spre dreapta, cum te uiți la buton.

                      În poză se mai vede un led alb cu lupă inversă (convexă?) în soclu T5, tot de pe dealextreme, pus în butonul pentru avarii. Am pus al doilea led din kitul de la dealextreme în iluminarea prizei de brichetă, dar rezultatul este foarte slab! Din păcate becul s-a ars în timpul operației și nu am mai putut să revin la iluminarea anterioară. Nu știu cum sunt becurile astea de 1,2W de prin mașină, parcă cum le atingi se și ard...

                      Nu pot să spun că recomand modificarea pe care am făcut-o în butonul pentru avarii, întrucât a trebuit să mai cioplesc din soclul ledului (stătea prea sus și nu lumina uniform cele două triunghiuri roșii) iar comportamentul este oarecum diferit.
                      În mod normal, când aprindeam pozițiile se aprindea și becul la jumătate, iar când puneam avariile se aprindea alternativ la jumătate/complet.
                      Acum, când pun pozițiile se aprinde la maxim, și când pun avariile se aprinde intermitent, stins/complet.

                      Oricum, recomand kitul lui vicmar, prețul este foarte bun și modulele ajung foarte repede, nu după o lună ca cele din China. Având în vedere că un kit de fabrică, cu becuri, costă 20 de lei, prețul lui este imbatabil!
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Adaug și o poză făcută pe aproape întuneric. Îmbunătățirea față de becurile alea portocalii este evidentă.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          pentru primul logan merg ledurile?
                          ca ma intereseaza sa le schimb si eu.
                          s-au ars vreo 2
                          zambeste ...

                          Comment


                          • #14
                            butoanele de ph1 sunt identice cu cele de ph2. difera plasticul doar. daca scoti capacul de la un ph2 si-l pui la ph1 merge fara probleme.

                            Originally posted by vladk2k View Post
                            Adaug și o poză făcută pe aproape întuneric. Îmbunătățirea față de becurile alea portocalii este evidentă.
                            mai bine stergi folia ,sa ramana alba,te invat eu cum sau ti-o fac eu (gratuit),ori faci butoanele galbene,ceea ce implica alte costuri. dar o sa se vada mult mai bine butoanele si consola aceeasi culoare.
                            Last edited by gaboneygg; 2 May 2013, 17:07. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              nu -i vad utilitatea acestui thread :
                              - fa-ti ''my ride'' si acolo postezi toate imbunatatirile pe care le faci tu loganului tau ;
                              - iese terci pe aici daca fiecare dintre noi care avem ph2 vine cu cate o imbunatatire de toate felurile si nu are nimeni rabdare sa citeasca toate postarile ;
                              - iar tot ce ai facut tu pana acum se incadreaza usor in alte 2 threadu-ri ;

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google