Benzina + Amestec

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benzina + Amestec

    Sper sa postez unde trebuie.
    Am o intrebare, am vreo 130 litri amestec benzina + ulei de drujba (proportie de 20 ml / litru). O pot folosi la masina sau dauneaza grav? Mi-a zis de la pompa ca amestecata cu benzina simpla se mai dilueaza uleiul si nu are nimic.

  • #2
    pai nu prea vad ce sa aiba.... mai alimentezi in timp peste ea si nu cred ca ar avea probleme...
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #3
      Asta ma gandeam si eu, ca procentajul e mic etc. Si nu o sa folosesc exclusiv acea benzina. Gen la un plin, o sa pun vreo 15-20 litri , mai astept pareri. Am pus la o 1310 si nu e nici o diferenta ) Dar asta e cu totul alta mancare de peste.

      Comment


      • #4
        Daca ai pus gand rau catalizatorului, pune cu incredere. Sa vezi ce bine e sa-l infunzi/otravesti sau sa umpli segmentii de funingine.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          10 litri la un plin e ok nu afecteaza

          Comment


          • #6
            Originally posted by einstein1984 View Post
            Daca ai pus gand rau catalizatorului, pune cu incredere. Sa vezi ce bine e sa-l infunzi/otravesti sau sa umpli segmentii de funingine.
            pai inseamna ca noi astia cu diesel care punem ulei 2T avem catalizatoarele imbacsite, varza.... d-aia nu trece a mea de 175 km/h?
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • #7
              Ideea e ca am posibilitatea de a "inmulti" acei litri de benzina cu benzina simpla, de-a lungul timpului. Altfel, ce fac cu ei, ii tin pana anu' viitor asa? Sau ies la drumul larg : "Cine mai doreste, cine mai pofteste?" ....Astept pareri pertinente si sustinute daca e posibil de o explicatie cat de cat logica.

              OFFTOPIC : Fratilor, nu mai vreau PM cu oferte "super" pt SMD. Sa dau 20 lei pt 1 smd nu e deloc oferta, eu mi-am comandat de pe ebay (la licitatie) 8 bucati la 1 dolar toate, + 2 dolari transport pana in Italia. Restul e istorie....

              Comment


              • #8
                Parerea mea e s-o mai diluezi macar 50/50 si nu are nimic . Combinatia de mai sus e prea mare , urmareste la coada daca murdareste rau o carpa alba.

                Comment


                • #9
                  I-am bagat azi 5 litri de benzina amestecata. Merge de rupe, am avut de facut un drum mai lung, nici o problema vizibila.

                  Comment


                  • #10
                    da o sa faceti MARI economii . mai a les dupa ce buliti catalizatorul.. asa bagam pe vremea lui cesca , dar de nevoie pt. ca aveam cota de 18 litri pe luna...

                    Comment


                    • #11
                      Se poate inchide . Am trecut pe la Dacia si am primit avizul lor, cu anumite recomandari!

                      Comment


                      • #12
                        Spune-ne, te rog, ce au zis baietii de la Dacia si ce recomandari ai primit.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Am vb cu un mecanic de acolo , desi nu era ceva oficial, am incredere in el.
                          In ceea ce priveste catalizatorul (vorba domnului radu) , o asemenea cantitate de ulei nu are cum sa ii dauneze, decat daca ar fi avut defect din fabricatie, lucru care iesea deja la iveala. Mi-a testat si noxele, sunt in parametri.
                          Mi-a sugerat doar ca pentru un plus de siguranta sa folosesc acea benzina in raport de maxim 40% si eventual, daca mai am drum pe la ei, sa le fac o vizita.
                          PS: Pt. mai multe informatii, google search cu utilitatea uleiului de amestec.

                          OFFOPIC : Se plange lumea de toate serviceurile Dacia. Eu la Turda merg ca la mine acasa.

                          Comment


                          • #14
                            Daca il intreb pe mecanicu lu peste habar n-are care sunt compusii activi din catalizator sau ce reactii chilmice se produc acolo. Sau cata funingine produce uleiul 2T. Dar el da sfaturi...
                            Drum bun si multi km.
                            Ulei 2T si catalizatoare pe google
                            Last edited by einstein1984; 25 February 2014, 10:52.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by 30_VLD View Post
                              OFFOPIC : Se plange lumea de toate serviceurile Dacia. Eu la Turda merg ca la mine acasa.
                              ...si cotizezi ca la ei acasa cand o fi ceva.
                              Last edited by Kojak; 25 February 2014, 12:00.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google