Lumini LED Pe Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumini LED Pe Logan

    Salut! Scuze in avans daca mai e un thread asemanator dar eu nu l-am gasit )

    Anyhow, ma o mica nelamurire. As vrea sa imi pun LED-uri pe masina, dar nu angel eyes. Tipul de LED pe care le tot testeaza Cristi (tutorialelogan). Ce vreau sa stiu este legat de legalitatea lor.

    La o adica, ar fi motiv pentru baietii de la rutiera sa te intrebe de sanatate despre ele? Mai ales ca vreau sa pun inclusiv pe faruri. Nu neaparat pt ca arata bine ci ca am vazut ca sunt mult mai bune ca functionalitate si din ce am vazut nu deranjeaza nici pe ceilalti participanti.

    Deci risc talonul? Mai ales cei care aveti deja, ce ziceti?

    Mersi

  • #2
    Nu sunt legale. Si eu asi pune, dar am nevoie de talon Eu as putea pune numai pe lunga, dar mi se par extrem de scumpe.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      Halogen it is then

      Mersi, mumus! Astept si alte pareri.

      Comment


      • #4
        Nu au cum sa fie si alte pareri. Sunt ilegale si atat. Nu mai e nimic de intrepretat.

        Daca vrei sa iti imbunatatesti puterea farurilor te sfatuiesc sa iti iei becuri cu halogen de la philips cu 100% mai multa lumina.
        Last edited by Teo_730; 8 March 2015, 19:44.

        Comment


        • #5
          Susţin ce scrie colegul mai sus.Am Philips Extreme Vision si sunt foarte ok.Nu se compara cu becurile stock.

          Comment


          • #6
            Am inteles. Am vazut becurile de la Philips si nu sunt scumpe

            Comment


            • #7
              Da confirm si eu ca nu este legal sa pui leduri in far la Logan .

              Ai grija cu becurile Philips Extreme Vision sa nu-ti "atace" farul, vezi postarile lui dr_mke in jurnalul sau de bord pentru Loganul de 1.6 16v.

              Eu detin Philips Vision Plus si sunt foarte ok.

              E o diferenta intre becuri cel din stanga : Philips Vision Plus cel din dreapta H4 din fabrica un Osram nu stiu de care
              Attached Files
              Last edited by prometheus; 8 March 2015, 22:44.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #8
                Daca le schimb le schimb pe ambele oricum)

                O sa apelez cred la Extreme Vision. Din ce am vazut la Norauto setul ar fi cam 100 de lei.

                Mersi pt sfaturi si sugestii. Pacat ca.s ilegale dar asta e. Nu mi.e cald cu talonul in buzunar)

                Comment


                • #9
                  Originally posted by ElRusso View Post
                  Am inteles. Am vazut becurile de la Philips si nu sunt scumpe
                  Cum nu sunt scumpe...2 becuri xenon 70 ron...2 becuri halogen deastea bune peste 80... Si nu le compari cu xenonul...

                  Scria careva mai sus ceva de prb cu farul de la halogen....daca sunt de 100w sau fake...da, altfel zero probleme.
                  Last edited by mumus; 9 March 2015, 07:37. Reason: Automerged Doublepost
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mumus View Post
                    Cum nu sunt scumpe...2 becuri xenon 70 ron...2 becuri halogen deastea bune peste 80... Si nu le compari cu xenonul...
                    Daca isi fac treaba la nivelul asteptarilor mele, atunci 100 de lei nu cred ca e mult. Raportat calitate pret. Acuma asteptam ziua de salariu.

                    Comment


                    • #11
                      daca stii ce becuri sa-ti cumperi, sunt legale. la fel cum sunt legale si becuride la philips cu tenta galbena/verde/roz si altele.
                      ElRusso, daca vrei philips de calitate, recomand sa le cumperi de pe philips shop sau din afara.
                      LED-urile tastate de streulea poate nu sunt legale, dar sunt altele 100% legale.

                      P.S. Pe mine m-a oprit politia vineri la intrarea in sebes pentru DRL-uri. Si ce crezi, cand le-am aratat omologarea au ramas paf. Pana la urma tot mi-au dat un avertisment, deoarece in Romania e obligatorie faza scurta. Dar daca le arati si normele europene care spun ca DRL-ul e inlocuitorul fazei scurte, ii inchizi de tot.

                      Comment


                      • #12
                        Leduri pe faza scurta la logan NU EXISTA !
                        Ca tu ai scapat de amenda e ceva.... Dar daca era rar-ul, ala iti verifica pe drl daca apar omologarile, iti cerea dovada montarii drl-ului in service...si daca nu ai....pa talon

                        Iar noile becuri philips cu tenta, sunt legale, ptr ca lumina lor care ajunge pe strada e tot alba, tenta colorata e doar in oglinda farului.

                        Cand aveam xenon china pe 8000k pe corsa, ma oprit un politist noaptea, se freca la ochi si zice: ce naiba de becuri ai ca m-ai orbit...

                        Am facut pe prostu, i-am zis ca...cred ca xenon...si i-am aratat ca din greseala cand am urcat in masina, am atins reglajul farului cu genunchiul si sau ridicat maxim sus, le-am lasat jos si gata, drum bun... Daca eu am scapat, inseamna ca sunt legale?
                        Last edited by mumus; 9 March 2015, 11:33.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #13
                          Am inteles. Le-am vazut si la Norauto, si nu pot spune decat de bine de experientele anterioare cu ei, deci as lua de la ei. E mult mai aproape de mine )

                          Imi poate da cineva niste exemple de LED-uri legale?

                          Am inteles, e mai naspa pe faruri, desi e pacat. ca mie imi plac la nebunie alea. Dar deh ) Insa la fel de ilegale sunt si cele testate de Cristi pt spate? Pentru ca sunt unele de-a dreptul bestiale

                          Comment


                          • #14
                            ....daca tu nu intelegi ca nu exista led ptr faza scurta legal....e problema ta....
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • #15
                              Ledurile sunt legale cand reflectorul farului sau stopului e facut din fabrica pentru LEDUri. Ceea ce nu e cazul la Loganuri.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google