Logan Ph2 Prestige 1,6 16v Sau 1,5 DCI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Ph2 Prestige 1,6 16v Sau 1,5 DCI

    Vreau sa-mi cumpar un Logan II Prestige si nu am idee ce sa-mi iau Diesel Sau MPI !?! Merg in jur de 10-12 mii pe an , 80 % in oras .... Si sunt posesor de logan 1,4 pe care vreau sa-l schimb cu unul nou ! Conduc de 15 ani ... Am peste 300 de mii km parcusi in total ... Si acum pt prima data nu stiu ce sa-mi cumpar ... E galagios DCI-ul ?

  • #2
    A mai fost cineva care intreba ceva asemanator si el tot chitit pe Dci era, deci ma intreb de ce a mai intrebat!La cat mergi tu pe an Dci-ul nu e rentabil pt ca iti vei scoate diferenta de bani data in plus peste ceva ani buni!Tu ia-ti ce vrei, daca ai vre-o preferinta!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Cu dci economisesti undeva la 6 ron/100 km, insa dai 1150 euro la achizitionare in plus fata de 1.6 16v.
      16v e mai ieftin+20 cai in plus.
      Dci nu e galagios, e destul de bine antifonata masina. Zgomotul se face prezent pe la 2500-3000 rpm.
      Last edited by Cezar; 9 September 2008, 13:32.

      Comment


      • #4
        Ok el vrea sa isi cumpere aceasta masina insa nu se stie cand se va putea cumpara versiunea care o vrea el fie ea DCI sau MPI

        Comment


        • #5
          Originally posted by Cezar View Post
          Cu dci economisesti undeva la 6 ron/100 km, insa dai 1150 euro la achizitionare in plus fata de 1.6 16v.
          16v e mai ieftin+20 cai in plus.
          Dci nu e galagios, e destul de bine antifonata masina. Zgomotul se face prezent pe la 2500-3000 rpm.
          Ideea e ca motorizare cum vi se pare !? Cred ca 1,6 16 v "rupe" dar nu am idee cat consuma in oras ... Eu schimb undeva pe la 2500 pe a mea si am consum de 9-10 in Bucuresti

          Comment


          • #6
            Va consuma undeva la 10-11 in oras.
            In timp ce un dci 85 va consuma cam 6-7.
            Cu DCI vei simti o mai mare placere la condusul in oras ( datorita acelui cuplu de 200 NM).
            Daca acei 1000 euro nu sunt un impediment (caci ii vei recupera dupa vreo 5-6 ani)....mergi pe DCI.
            Daca insa sunt, alege 16 v.
            PS: senzatia la condus va fi exact inversa realitatii: dci rupe, in timp de 16 v nu prea.
            Last edited by Cezar; 9 September 2008, 13:42.

            Comment


            • #7
              Originally posted by alex86 View Post
              Ok el vrea sa isi cumpere aceasta masina insa nu se stie cand se va putea cumpara versiunea care o vrea el fie ea DCI sau MPI
              Cica apare la sfarsitul lui septembrie ...

              Comment


              • #8
                Am intrebat eu la ei........Prin mail si uite raspuns..


                In legatura cu solicitarea dumneavoastra va informam ca versiunea Prestige pentru Noua Dacia Logan va fi lansata in toamna acestui an. Va asiguram ca in momentul lansarii pe piata a unei noi versiuni in cadrul gamei Dacia, acest eveniment va fi mediatizat pentru ca publicul larg din Romania sa afle din timp toate informatiile legate de acesta si de serviciile asociate.

                Comment


                • #9
                  Eu as merge pe 1,6 16v.Adevarat ca la consum nu te iarta .E mai ieftin la revizii,mai multi km intre revizii si din cate am vazut la motoarele dci de la renault sunt cam multe belele.Parerea mea.Eu de asta am si luat pe benzina ptr ca am 2 bucati de papuc diesel la care la unu sa dus pompa de injectie si al doillea cred ca o sa moara la fel asa ca ..
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #10
                    Cam cat pot lua pe un logan ambiance martie 2005 ? Aveti idee?

                    Comment


                    • #11
                      Ce sa zic ... Maxim 4000 ? Nu stiu exact intereseza-te pe net .. Uitte-te .. Eu as alege 1.6 16v , e super si dci-ul , lucrez pe unu de 65cp cu 245000km la bord si pe altul de 70cp la 150000
                      nu am condus 16v dar merge si ala de rupe ..
                      la dci imi place ca pleaca foarte usor din ambreiaj doar , la deal trage bine cu consum redus ... Eu zic ca daca ai bani sa il intretii dci`ul ramai pe el .. Daca nu te uiti la consum ramani pe benzinaru de 16v , daca nu faci km multi ramai pe benzina ,revizii mai rare si mai ieftine
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • #12
                        In bucuresti mers ziua la ore de varf cam 12-13%.Noaptea cam 9%. Acum in vara a fost undeva pe la 11% consumul ziua. Insa a fost muuuult mai lejer traficul vara asta fatza de ce o sa fie dupa 15 septembrie in bucuresti .

                        Pe un logan ambiance cam 4500 maxim, mai ales ca e si din 2005. Acum nu stiu ce sa iti recomand,eu nu suport dieselurile, asa ca parerea mea ar fi total subiectiva.
                        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                        Comment


                        • #13
                          DCI remapat daca ati place sa mai dai talpa si sa nu te doara la buzunar dar la cati km faci pe an creca poti sa iei linistit benzina.Fug bine amandoua dar mie personal ami place mai mult dieselul ca nu tre sa scoti pistoanele prin capota ca sa alerge bine.

                          Comment


                          • #14
                            Pai la benzina asta e farmecul , poti scoate pistoanele din el ca nui problema mare .. "asa-i place"
                            Its just a car ...

                            Comment


                            • #15
                              Pai depinde de om ca unora nu le place sa simta ca chinuie masina ;) in schimb la altii le place sa plece numa cu scartaieli si sa auda cum urla motoru dar astea vin cu un cost la combustibil mai ridicat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google