Becuri H4 Anti-UV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Becuri H4 Anti-UV

    Bun găsit.
    În manualul de utilizare al Loganului scrie că becurile H4 de la faruri trebuie să fie de tip anti-UV. Problema este că la mine în oraș, la toate magazinele de piese auto unde am întrebat de acest tip de becuri, s-au uitat vânzătorii la mine ca la un extraterestru și mi-au zis că n-au auzit de așa ceva, ceea ce mă face să cred că loganiștii din oraș nu pun prea mare preț pe „zicerile” din manual când își cumpără becuri. Mai mult, pe site-urile de vânzări piese auto n-am găsit la nicio marcă de becuri H4 prezentată această specificație „anti-UV”, iar dacă am trimis mesaje cu solicitare de a primi lămuriri n-am primit niciun răspuns.
    Poate cineva să-mi indice niște mărci de becuri H4 care să fie anti-UV, ca să știu ce să caut?
    Mulțumesc.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

  • #2
    Orice bec Osram sau Philips H4 este anti UV.
    Doar becurile fara nume sau de la producatori obscuri nu au filtru UV.

    Phillips Vision Plus H4 +50%
    Osram Silver Star H4
    Osram Night Breaker H4
    am avut si 2 seturi de H4 din Lidl gama +50% si nu am avut probleme sa se matuiasca farurile sau altceva

    Asadar poti lua orice bec de la un producator recunoscut si nu vei avea probleme cu matuirea farurilor.
    Last edited by stolniceanulucian; 3 September 2016, 21:28.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #3
      A-ha, am priceput acum. Oricum eu mă feresc în general de „no-name”-uri în orice domeniu, așa că n-aveam cum să iau becuri proaste, doar că n-am știut acest lucru. Credeam că trebuie să aibă vreo specificație pe ele sau în vreo fișă de produs.
      Mulțumesc pentru lămurire.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • #4
        Daca te uiti atent la oricare producator cunoscut de becuri auto pe ambalajul produsului va scrie si ca este anti-UV.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • #5
          Așa o să fac. Până acum n-am avut ocazia fiindcă nu mi s-a ars niciun bec, dar am luat un set de becuri și siguranțe de rezervă de la un magazin, că e bine să le am în mașină, dar nu scria nimic pe etichetă legat de „anti-UV”. Este un set ieftin, chinezesc și mi-am dat seama că nu voi putea folosi cele două becuri H4 existente în el. Asta însă nu e o problemă, o să folosesc celelalte becuri din set când va fi nevoie iar becuri H4 de calitate o să cumpăr separat, acum că știu ce să cer la magazin.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • #6
            Producatorul scrie la becurile ambalate individual sau la pereche de cate doua becuri pe ambalaj/verso "anti -UV".
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #7
              sa nu iei hella, ca-s petarde. made in germany. au tinut fix 3 saptamani, mers in concediu pe autostrada, nu gropi. dn nou, petarde... bine ca nu se fac in timisoara, ca ii omoram pe fostii mei colegi
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                O să iau Philips sau Osram, depinde pe care le găsesc.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • #9
                  Eu iti recomand Osram , sunt mult mai fiabile fata de Philips.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • #10
                    da, din astea am si eu pe masina si au tinut mai mult, chit ca lumina nu e asa puternica ca la philips-uri. oricum ai destula lumina, daca masina n-a avut botul botit si farurile sunt bine reglate.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      OK, atunci Osram să fie. Poimâine o să dau o talpă prin magazine (că-mi trebuie și o baterie nouă, asta de acum e cea originală a mașinii, din 2009, și dă semne că vrea să mă lase) și-o să caut și becuri Osram. Dacă nu găsesc aici, am văzut că pe internet se găsesc și-o să-mi comand online.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • #12
                        Osram , identice cu cele cu care vin masinile echipate se gasesc pana si in Kaufland . Eu in 10 ani , am schimbat un set pe cand avea 8 ani masina ...

                        Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Vezi daca merita luate de pe emag!
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • #14
                            De pe e-mag doar dacă comand de o valoare mai mare ca să nu plătesc transportul.
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • #15
                              Ia macar Osram Silverstar +50%. Ideale ar fi Night Breaker dar sunt mai scumpe.
                              Osram Bilux, cele de baza tin foarte mult dar dupa un an sau doi sunt ca niste lumanari de galbejite si chioare.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google