Problema Spoiler Si Aripa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Spoiler Si Aripa

    Salut.
    Am si eu un logan ph2 cumparat acum 2 luni si acu 2 saptamani am avut un mic incident...nici macar nu mi-am inmatriculat-o si am gasit-o acrosata usor in parcare...spoilerul dreapta spate zgaraiat foarte rau pe o lungime de juma de metru in lateral plus 2 centimetri atinsa aripa.
    Pana la urma prin bunavointa unei persoane am aflat cine a facut magaria si am facut reclamatie la politie,a fost chemata persoana de fata cu politistu si a recunoscut vina acum suportand consecintele(amenda+ suspendare permis pt 1 luna).
    Am primit polita de asigurare RCA a respectivului si ieri am fost la BCR si mi-au dat dovada pt. reparatie.
    Acum nu stiu la care service sa ma duc sa-mi repare stricaciunile(eu fiind din Iasi),multi spunand ca la service-ul Caremil se fac foarte multe magarii si drept sa va spun imi e cam frica sa nu imi schimbe piese de pe masina in situatia in care trebuie sa o las mai multe zile la ei la service.Cine a mai apelat la serviciile Caremil pt. reparatii de genu asta puteti posta ca sa-mi fac si eu o parere.
    Va multumesc!
    PS:Aprop..daca spoilerul nu e crapat ci doar zgaraiat foarte rau va fi inlocuit sau se va incerca revopsirea lui?..ma gandesc ca in urma impactului acesta s-a deformat si a revenit la pozitia initiala..deci posibil sa fie crapat pe partea interioara....

  • #2
    teoretic per la motor nu are ce piese sa-ti ia, uita-te l asigilii s anu fie rupte.
    cat despre reparatia spoilerului....mai bine unul nou, desi nu cred ca la constatare ti-au dat inlocuire ci doar revopsire.
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • #3
      daca ar fii doar motorul dar mai sunt atatea componente pe care le pot schimba in intervalul e o sapt. -doua cat va sta in service.

      Comment


      • #4
        Eu la ei am fost pentru resoftare si am lasat masina cam 5 ore acolo si nu mi-au schimbat nimic la ea.

        Daca vrei sa stai linga masina dute la directorul de service de la caremil si vorbeste cu el. Daca nu te lasa, poti sa te duci la oricare alt service din tara. Incerca la Vaslui sau Roman.

        La caremil daca spoilerul e doar zgiriat si nu e spart ti-l revopsesc; la fel si la aripa spate o indreapta pe masina, chit, apoi revopsire.

        Comment


        • #5
          iti dai seama ca nu pot sta mai multe zile langa masina pt. ca reparatia cam dureaza pt ca au de dat jos spoilerul,matuit pregatit si apoi vopsit...plus acelasi tratament si pentru aripa.ce alt service serios este in iasi in afara de caremil?

          Comment


          • #6
            Exact asa am patit si eu, am tot Logan PH2, mi-am gasit masina lovita in parcare la aripa stanga spate si pe spoiler destul de urat, am atasat niste poze pe forum atunci cu lovitura, dar eu n-am prins "faptasul" si am fost la dealeru de aici de la mine din oras si neavand atunci CASCO pt ca n-am apucat sa imi fac ma costa intre 1.500 si 2.000 de lei dupa capul lor toata treaba + ca imi tzineu masina in service 2-3 saptamaniv spunandu-mi ca daca merg in alta parte sa o repar pierd garantia pe intreaga masina DD. Asa ca am mers la un alt atelier de tinichigerie-vopsitorie si am rezolvat toata treaba cu 800 de lei, a iesit foarte bine nu se vede nicio diferenta. Nu mi-a inlocuit nici spoileru si nici aripa. Aripa spate a fost indreptata, chituita, grunduita si vopsita toata iar spoilerul reglat inapoi pe pozitie si vosit partea stanga unde a fost atins. Cum am zis si mai inainte sunt foarte multumit de cum a iesit.

            Comment


            • #7
              Da....am fost programat pt. reparatii in ziua de vineri cu mentiunea ca vor tine masina si in weekend....e posibil sa fie grosi de obraz si sa nu termine in cele 2 zile?a mai dus careva masina la reparatii la Caremil Iasi???

              Comment


              • #8
                Eventual cum a-si putea sa-mi dau seama daca cei din service imi inlocuiesc vre-o piesa?..exista ceva sigilii la care ar trebui sa fiu atent?

                Comment


                • #9
                  masina find noua se cunoaste daca se umbla in alta parte dar nu cred ca ar fi chiar asa magari

                  Comment


                  • #10
                    eieiiii nuu;;;;se mai gaseste cate un prost in romania asta.........stiti si voi prea bine

                    Comment


                    • #11
                      Daca vrei sa fii linistit, marcheaza cu un marker permanent piesele in risc de a fi schimbate: baterie etc.

                      Comment


                      • #12
                        Detin un logan laureate 2010 in garantie . Duminica un taximetrist m-a lovit in bara spate. Asiguratorul a stabilit ca trebuie schimbata si revopsita. Am inteles ca asiguratorul cumpara bara spate.Intrebare: Pot sa oblig firma de asigurari sa puna pe masina numai piese originale dacia?

                        Comment


                        • #13
                          Nu asiguratorul cumpara bara, ci service-ul da comanda.
                          Normal si de drept se pun piese originale pe masini. Dar depinde de asigurator la asigurator. Daca nu iti convine cum se aseaza bara pe masina poti sa refuzi sa semnezi de ridicare. Daca cumva semnezi ca ai luat masina din service nu mai poti face nimic, poti sa te dai si peste cap, dar degeaba.
                          Last edited by PrietenCuTine; 11 October 2011, 13:36.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Foarte adevarat de zice @ PrietenCuTine cand te-ai hotarat la ce servis duci masina ( vezi daca ai vre unul mai cu pile ) le spui de la bun inceput , daca nu sunt piese de origine , nu se aseaza s-au alte chesti nu accepti ridicarea masinii din servis .

                            Asta inseamna ca servisu nu isi ridica bani de la asigurator automat nu vor vrea sa faca magarii cu unul care deja i-a avertizat .

                            Bara o poti destinge prim material in primul rand cum se aseaza pe masina si in ultima instanta inscrieri ( care se contrafac de juri ca e originala )
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Am primit raspuns de la asigurator "BUNA ZIUA,

                              PIESELE CARE SE VOR LIVRA LA SERVICE-UL AGREAT ASTRA VOR FI ORIGINALE, CU HOLOGRAMA DACIA.

                              CONFORM LOGISLATIEI DIN ROMANIA, ACESTEA AU GARANTIE 24 LUNI (PERS. FIZICE), RESPECTIV 12 LUNI (PERS. JURIDICE).

                              MULTUMESC," . Sper sa fie seriosi.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google