Huruit Major Dreapta Fata, Nu E De La Rulment!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ferodoul de pe placuta uzat si atinge fier pe fier sau a intrat si sa instalat o graunta de nisip.

    Comment


    • #47
      Sa stii ca este posibil sa fie rulmentul. Exact asa am patit si eu, credeam ca este dreapta fata, dar de fapt era pe stanfa. Pe la 60 km/h era in masina un zgomot de fond de te apuca durerea de cap. Cand am dat jos fuzeta, rulmentul facea zgomot doar la simpla rotire cu mana.

      Comment


      • #48
        Multumesc pt ca ati avut timp sa-mi raspundeti! Trebuie sa ma apuc de desfacut. E posibil sa fie si de pe spate ceva?
        Am 93.000 km si pana acu nu am schimbat nici un rulment, cam care e durata lor de viata?

        Comment


        • #49
          eu am 115k inca nu am schimat rulmentii ! ...dar nu este de la rulment acel fasait-huruit la mine
          Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

          Comment


          • #50
            am avut si eu un huruit pe fata si sa dovedit a fi de la placute,au fost date jos curatate si inversate(stanga-dreapta) si nu am mai avut probleme,se auzea cand puneam frana,era sa uit aveam si o roata putin infranata
            Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

            Comment


            • #51
              zgomot dreapta fata

              Eu am luat masina sh pe la 89k . la putin timp a inceput sa huruie de nu te mai intelegeai dar doar la anumite viteze ex 50Km Si intre 80-110 dupa asta nu se mai auzea. Am schimbat urmatoarele ca sa scap de zgomot:
              - rulmentii spate (a mai disparut din zgomot: facea zgomot in orice curba doar daca mergeai drept nu facea)
              _ rulmenti fata (camasa interioara de la un rulment avea denivelari) Acum nu se mai aude nimk.
              Deci este posibil sa fie de la rulmenti cu zgomotul nu trebuie sa aiba joc.

              Are ciineva idee ce se poate intampla daca o roata are ceva joc de la rulment dar nu se aude nimik nicun zgomot? se poate merege in continuare cu masina pana apare sau trebuie schimbat urgent?
              Last edited by barzaunu; 25 September 2010, 02:37. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #52
                trebuie schimbat urgent , se poate sparge vreo bila sau mai multe si sa se blocheze roata brusc. Depinde la ce viteza se intampla treaba asta
                Pain brings out the truth in us all...
                ...how much truth can you stand?

                Comment


                • #53
                  Si le maine se aude un huruit undeva spre dreapta fata,cel mai bine se aude pe liber dela 30 la ora in sus.E de vreo cateva luni.Am schimbat placutele,nimic.Am fost la un service,verificat,nimic.Doar zgomotul.La alt service(dealer),verificat mai amanuntit,tot nimic,doar un capac de borna baterie si o saiba in scut.Noroc cu muzica din masina.Parca la drum lung se atenueaza sau ma obisnuiesc eu cu el.

                  Comment


                  • #54
                    Multam de raspuns .
                    Sper sa nu se intample curand treaba asta ca o sa il schimb intr-o luna cam asa.)

                    Comment


                    • #55
                      te tine o luna lejer dar inainte sa il schimbi incearca sa mai strangi piulita planetarei cu o tubulara de 30 si un prelungitor mai lung (daca e pe fata),pe spate acelasi lucru numai ca trebuie sa scoti capacul tamburului

                      Comment


                      • #56
                        Aha k o sa incerc atunci merci.

                        Comment


                        • #57
                          Si la mine se aude un huruit dar doar daca merg mai tare de 90. sub praugul asta nu se aude. Acum o intrebare pentru cei care au schimbat rulmentii: pe langa rulmenti ce trebuie sa mai cumpar si ce tip de rulmenti imi trebuiesc (fata+ spate)?
                          Va multumesc !
                          Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                          Comment


                          • #58
                            pai in primul rand trebuie sa mai vada cineva masina , ca n-are rost sa schimbi 4 rulmenti si sa constati in final ca era de la cauciucuri . In privinta rulmentilor e simplu , de spate sunt de un singur tip ptr tamburii mici de berlina faza 1 , iar pe fata daca ai ABS sunt 2 modele , acolo trebuie avut grija la alegerea rulmentului. Un rulment bunicel pleaca de la 100 lei in sus si ajunge la 2-300 lei , deci nu te apuci sa-i schimbi pe toti ca e cam scump. Cauta un mecanic bun sa mai "stranga cercul " .
                            Pain brings out the truth in us all...
                            ...how much truth can you stand?

                            Comment


                            • #59
                              Multumesc Eugen !
                              Am rezolvat. Era de la antena!
                              Chiar nu ma asteptam la asa ceva.
                              Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Da, un huruit d'asta am si eu de ceva vreme, de parca n-ar fi fost suficient "fluieratul" in treapta 3 in jur de 2000 rpm sau mai putin, gen la mers prin oras.
                                La mine insa huruitul e pe stanga, sau cel putin asa il percep eu si se aude imediat cum se misca masina si persista la orice viteza, eventual este acoperit de alte zgomote, dar e acolo...
                                In service n-am fost si nici nu merg prea repede, ca n-am nici bani nici chef de glume proaste...
                                Un nene mi-a zis in parcare ca imi "canta grupu" da' pana sa-l intreb de sanatate a plecat...
                                Scapase de la "9" sau e pe bune ? Ce e ala grup ?!
                                Keyboard error or no keyboard present.
                                Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google