Blocare Pedala Acceleratie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Blocare Pedala Acceleratie

    Salut,

    Am si eu o problema cu un Laureat 1.4MPi.Cand e motorul cald, uneori se blocheaza pedala de acceleratie la relanti in asa fel incat nu o mai pot apasa nici un mm, nu pot pleca de la semafor, e beton. Isi revine dupa cateva minute, daca opresc motorul. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
    PS-are 60000, nu mai e in garantie
    Multumesc anticipat pentru sugestii!

  • #2
    Inafara de cablu de acceleratie la ce spui tu, nu are ce sa fie altceva. Deci schimba cablul...

    Comment


    • #3
      este ceva ax la clapeta de acceleratie. ala trebuie desfacut si curatat. la mine a durat 30 min.-pentru baietii de la dacia. poti lucra si singur, dar ai de desfacut filtrul de aer si inca vreo 3 suruburi si conducte.

      Comment


      • #4
        si mie mi s-a intamplat si in mers, chiar la 150 km/h.......
        Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
        ID: cipry263

        Comment


        • #5
          si eu am patit .... am calcato putin mai tare si pe la 90 am constantat k mi s a blocat pedala de acceleratie....m am speriat putin dar pana la urma a sarit....si a revenit...

          Comment


          • #6
            cablul l-am schimbat, aceeasi problema, sa inteleg ca este vorba de corp clapeta sau ax

            Comment


            • #7
              am patit aceeasi chestie si la opel astra.. dar de vreo 2 ori si n-am schimbat nimica, dar acuma nu mai face asa... aceeasi chestie si la logan....
              Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
              ID: cipry263

              Comment


              • #8
                desfaci axul clapetei de acceleratie, cureti, gresezi, remontezi. gresezi cablu acceleratie, masina ca noua
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Si mie mi s-a intamplat sa se blocheze cand am calcat-o tare,dar de aia i-am facut remap sa nu mai fiu nevoit sa o calc pana la blana pedala.

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa incerc varianta demontat,curatat,gresat ax.
                    Un Paste fericit!

                    Comment


                    • #11
                      Sigur problema e de la corpul clapeta. Incearca sa gresezi, daca nu merge, trebuie schimbat.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google