Probleme Frana - Fata, Tremura Pedala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Frana - Fata, Tremura Pedala

    Salutare, am o problema ... la viteze mari ... peste 80 km/h cand apas pedala de frana mai tare se misca "sus-jos" ca si cum tremura pedala ... neavand abs la modelul de Logan. Placutele si discurile au fost schimbate la ultima sau pen-ultima revizie....

    Masina are peste 80 mii km si e 1.4.

    Daca stie cineva care ar putea fi cauza ....
    Va multumesc.

  • #2
    Discuri ovalizate, mai mult ca sigur...

    Comment


    • #3
      Discuri ovalizate sau posibilitatea unei jante strambe sau o anvelopa cu probleme
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        si mie imi tremura..in curbe am observat cel mai mult..insa nu tare..cand apas un pic pedala simt cum imi trebura..tre' sa imi fac griji ?
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • #5
          Tremura si volanul sau doar frana?
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #6
            La mine tremura numai pedala, dar tremura nu joaca mai ales la viteze mari >80km .... Ar putea sa fie si de la anvelope ca sunt cam tocite si trebuie schimbate... ?

            Discuri ovalizate = trebuiesc schimbate ?

            Cum spunea si 'tzony_18' : tre' sa imi fac griji ?
            Last edited by mucdetigare; 16 April 2009, 02:56.

            Comment


            • #7
              bucsele de bascula le-ai verificat?
              Fuarte Nervos !!!

              Comment


              • #8
                Originally posted by mucdetigare View Post
                La mine tremura numai pedala, dar tremura nu joaca mai ales la viteze mari >80km .... Ar putea sa fie si de la anvelope ca sunt cam tocite si trebuie schimbate... ?

                Discuri ovalizate = trebuiesc schimbate ?

                Cum spunea si 'tzony_18' : tre' sa imi fac griji ?
                Daca tremura numai cand pui frana, nu prea e de la cauciucuri.
                Cel mai probabil ai un disc stramb/ovalizat.
                Cat de tare tremura?
                Griji mari nu tre' sa-ti faci, dar e musai sa mergi la un mester sa vada daca e de la discuri, daca e de la ele, trebuie schimbate clar (in timp indelungat cam paradesti tot trenu de rulare - rulmenti, pivot, cap de bara).

                Comment


                • #9
                  dar dupa 35 000 km poate fi disc ovalizat ? ( ma refer la mine )
                  la mine nu prea tremura tare si doar in curbe cand pun usor frana ..
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • #10
                    Discul ovalizat poate sa apara si 'n 100 km de cand ai luat masina ... depinde cum il "intretii" ....

                    Comment


                    • #11
                      De mentionat ca discul de frana se ovalizeaza (se deformeaza) in urma diferentelor mari de temperatura survenite in timp foarte scurt: adica sa zicem ca franezi la un moment dat foarte puternic dupa care intri intr-o balta, discul fiind foarte incins, la contactul cu apa se raceste foarte repede si astfel se deformeaza...nu e vorba de deformari vizibile dar suficient cat sa inceapa sa "emita" vibratii cand placutele incep sa preseze
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        pai mai mult de 30 000 km a fost condus de taicamiu..eu am condus vreo 5000 km si eu-s cu condusu' sportiv oricum o sa fac o vizita la doctor sa vad daca are ceva
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • #13
                          Aveti grija cand spalati masinile ... daca va duceti cu discurile incinse .. si intra imediat la spalat = ovalizare.

                          Comment


                          • #14
                            Daca toate subansamblele din zona rotii sunt in regula atunci problema e ori de la servofrana, ori de la discuri.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              pai nu stiu ce sa zic baieti..pedala se lasa cam tare ( placute noi ) desi am frana buna .. sper sa nu fie ceva in neinregula
                              multzum' de raspunsuri
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google