Zgomot Roti La Gropi, Denivelari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Roti La Gropi, Denivelari

    Salutare,
    Se aud niste zgomote ciudate la roti cand iau gropi sau unele denivelari (damburi) ... care ar putea fi problema ?

  • #2
    E ca si cum ai intreba: "se aud niste zgomote in beci/pod, ce poate fi?".
    Da-ne si tu mai multe detalii, chiar ghicitori cu glob de cristal nu suntem...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Zgomtele se aud si cand mergi pe drum denivelat sau treci peste un limitator de viteza? Ai incercat sa apesi pe masina in dreptul fiecarei roti sa vezi daca se aud?
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        cand apas pe masina in dreptul rotii stanga fata, se aude un scartait. de la ce ar putea sa fie? amortizor, arcuri? locul unde arcul calca pe talpa aceea?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Se aude in roata cu care iau o grapa sau cand trec peste un dâmb de pamant (nisip) ....
          andrei: nu am apasat inca in partea din spate, dar am sa incerc si revin

          Comment


          • #6
            Am apasat in partea din spate stanga si cand apas se aude un trosc, cand apas mai tare ... un trosc mai infundat...

            Vro idee andrei ?

            Comment


            • #7
              Sigur e de la amortizor. Daca nu ai depasit 50.000 km sau 18 luni cu masina, mergi in service si se schimba pe garantie.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Deci e foarte probabil sa fie acel ''trosc'' (''harr har harr'') la apasarea pe spate cel care il auzim cu totii, sau majoritatea (sau cand ridici roata spate pe cric, face zgomot asa ''harr har har...sau ''carr carr carr'' cum vreti voi)
                Nu are nimic telescopul, e de la protectia de plastic de pe telescop.

                Comment


                • #9
                  La el se aude si in mers si oricum, zgomotul de care vorbesti nu e prezent la toate Loganurile, testat de mine.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    salut, am un logan diesel din 2006 cu 72000 m parcursi si astazi i-am schimbat placutele de frana pt prima data ca scartiau, dupa inlocuire am remarcat ca pe langa faptul ca placutele tot scartie(am inteles ca pana se pasuiesc putin) se aude un zgomot ca un greiere la roata stanga fata. Spuneti-mi si mie ce ar fii va rog. ms

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mucdetigare View Post
                      Am apasat in partea din spate stanga si cand apas se aude un trosc, cand apas mai tare ... un trosc mai infundat...
                      Eu as zice ca este de la arc , se aseaza pe oala , daca zici ca intradevar ai apasat destul de tare pe masina. Daca se aude un fel de harait , Octavian_30 a zis bine de unde este .
                      , sunt cu ochii pe voi !
                      :thumbsup:

                      Comment


                      • #12
                        are dreptate floryn.
                        @gene , mai desfa odata placutele , si vezi ca este o tablita in spatele placutelor de frana, e chiar sub calaret , aia banuiesc ca i-ai lasat un colt mai inafara si atinge pe disc , si de acolo greierasu...
                        ori verifica etrieru , sa nu fi ramas blocat , sau sa nu fi tras complet placuta
                        oricum , la ce ai zis tu , sigur e tablita aia enervanta * am patito si eu , si acum tot asa merg , ca am calaretu rupt in partea de sus...
                        sper sa te fi ajutat ...noroc
                        sigpicSa traiasca urile , si

                        Comment


                        • #13
                          o problema de genu asta am si eu,cand virez total stanga si dau in marsalier se aude la roata dreapta fata un zgomot de cauciuc care"horcaie",oricum face un zgomot destul de urat se aude si cand e muzica data un pic mai tare,dar de ce se aude numai in marsalier?cand merg innainte nu are nimic sau poate nu imi dau eu seama...

                          Comment


                          • #14
                            @dreamer unghiul de fuga
                            nu e nimic grav , stai linistit ... la mine si cand merg inainte si virez maxim la intoarcere sau curba , se aude...
                            noroc
                            sigpicSa traiasca urile , si

                            Comment


                            • #15
                              ok mersi mult,oricum stateam linistit ca nu ma deranjeaza cand merg cu masina decat cand dau cu spatele si virez...mersi inca o data

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google