Greseli Filtru Ulei Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dilema asta am avut-o si eu. Pentru motorul de 48 kw se foloseste un filtru cu supapa de 1,3 bari iar de la motoarele de 50 kw(parca, oricum mai noi ca al meu) s-a trecut la cel cu supapa de 2 bari. Ma gandeam sa ii pun si eu de 2 bari, dar daca nu fac bine...Intr-un final am renuntat la idee si i-am pus cum zice cartea ca este mai sigur.

    Comment


    • Întotdeauna ce recomandă cartea este cel mai bine pentru maşina respectivă.
      Mă rog, aproape întotdeauna... (vezi uleiuri de motor, plăcuţe de frână, acumulatori şi alte repere pe care le poţi găsi mai bune decât cele din echiparea de origine).

      Comment


      • Concret si pana la urma, eu am motorizarea de 1.5 dci 85 CP, de care filtru scrie in manual ca trebuie, si care manual?

        Comment


        • Până acum ce filtru de ulei ai folosit?

          Comment


          • Sincer nu m-am uitat niciodata la codul de pe el, a fost cu siguranta Mann de cele mai multe ori, dar nu stiu codul, ma bazam pe cei din magazin, acum am W75/3 si cred ca numai de-astea am avut si inainte.

            Comment


            • Daca zici ca ai folosit MANN intra pe catalogul lor on-line si vezi ce iti apare. Am o vaga presimtire ca la tine trebuie w79, dar nu o lua de buna, verifica!

              Comment


              • Pentru motorul tău acesta este filtrul de ulei din echiparea de origine cu codul aferent:
                - Purflux OEM 82 00 768 913

                Comment


                • De la Mann avem W75/3, filtru ulei pentru benzinare si W79 pentru dCi.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Nici filtrele de ulei de la Knecht-Mahle nu sunt de lepădat.

                    Comment


                    • Intr-adevar pe catalogul on-line Mann apare W79 pentru motorizarea de 1.5 85 CP. Oricum vad ca pe majoritatea filtrelor Mann a inceput sa scrie Made in China, cred ca ma voi reorienta. La inceput scria doar pe unele, de combustibil, ieri am schimbat la o Skoda unul de ulei pe care scria mare Made in China.

                      Comment


                      • Salutare !

                        Urmeaza sa fac schimbul de ulei si filtrele aferente - aer , ulei si motorina pentru 1.5 dCi , 48 KW , 65 cp, Euro 3.

                        Vreau sa va intreb daca sa continui cu acelasi filtru de ulei de origine cu codul : 82 00 768 913 ( la care a facut referire si colegul Ampt - mai sus ) sau trebuie alt cod ?
                        Filtru Mahle pentru ulei a folosit vreun coleg pentru a face o comparatie cu cel de origine ?
                        Multumesc

                        Comment


                        • Am schimbat azi filtrul de ulei, si uleiul.Filtrul este man w 75 si ce-o mai scrie pe el, dar e made in ba.L-am cumpart dintr-un magazin cat de cat scuturat, si nu cred ca aduc porcarii.Pe filtrul de anul trecut tot made in ba scria!

                          Comment


                          • Salutare

                            luna trecuta am trecut de 150k si am decis sa fac revizia la service (schimb ulei +filtre), pentru ca .. frig afara
                            in dimineta asta am ridicat capota sa completez cu lichid de parbriz si am verificat nivelul de ulei, cand am observat ca filtru de ulei este o idee mai mic de cel pe care il puneam eu deobicei.
                            A crapat la cineva motorul de la 10mii parcursi cu filtru "dalalalt"?
                            http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                            Comment


                            • Filtru mai mare are suprafata (elementul filtrant) mai mare si opreste mai bine impuritatile din ulei. Supapa cu cat deschide la o presiune mai mare cu atat e mai bine ca nu lasa uleiul cu impuritati sa intre in motor.
                              Poate au fost prosti cei din fabrica ca mi-au pus filtru mare W79 la diesel sau le-a fost frica ca am avut garantie extinsa si masina din lotul pentru export.

                              Comment


                              • Rog clemeta moderatorilor, am postat din greseala de doua ori

                                am ul logan 1.6 mpi am cerut la reprezentanta filtru ulei purflux si mi s-a dat cun filtru cu cod LS218 si un cod pe cutie 7700274177, din ce am citit pe aici pe forum ar fii ok, rog sa imi spuneti daca e ceea ce trebuie.
                                acum vin cu mai multe nelamuriri: 1.- din ce am citit pe acest forum, filtrele de ulei au o supapa care deschide la o anumita presiune, de la 1.3 pana la 2-2.5 bari in functie de model;
                                2.- rolul acestei supape este sa deschida la presiunea indicata in functie de: gradul de imbaxire al elementului filtrant(hartia), fluiditatea uleiului(temperaturi scazute in sezonul rece), turatii ridicate(debit mai mare furnizat de pompa de ulei. etc
                                3. - presiunea indicata pentru deschiderea acestei supape este data de rezistenta care o opune in momentrul trecerii uleiului prin elementrul filtrant. ex: la o supapa de 1.5 bari. daca uleiului ii trebuie o presiune peste 1.5 bari pentru a trece prin hartia filtrului atunci supapa se deschide si lasa uleiul sa treaca.

                                am data acest examplu pentru ca cineva"nestiutor" zic eu si rog sa ma corectati, mi-a spus, ca in cazul exemplului de mai sus ca, daca am o presiune a uleiului furnizata de pompa de ulei sub 1.5 bari atunci nu mai trece uleiul prin filtru, gresit zic eu, poate numai in cazul in care exista o pompa de ulei uzata ce nu poate ridica presiunea uleiului peste 1.5 bari si un filtru de ulei foarte imbaxit.

                                4.-Acum intreb, la logan 1.6 mpi se poate pune un filtru mai mare( cu suprafata elementului filtrant), hartie filtranta mai multa?? de exemplu de la mann un W79/3 sau ceva de la purflux cu toate ca am vazut ca aceste filtre au supana de deschidere la peste 2 bari, dar ma gandesc ca uleiul ar trece mai repede prin hartia filtrului datorita soprafetei mai mare a acesteia si nu ar mai crea presiune ca sa fie nevoie sa deschida acea supapa si implicit nu ar mai intra ulei nefiltrat in motor.


                                am expus aceste probleme pentru a ma lamuri cu privire la aspectele prezentate mai sus si daca as primi raspunsuri de la cunascatori ar fi cu atat mai bine.
                                Multumesc!
                                Last edited by mallibu; 6 January 2016, 14:53. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google