Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • .In sonda sunt doua termorezistente
    Mai precis, un termistor avand coeficient de temperatura negativ (NTC), la care rezistenta scade odata cu cresterea temperaturii, cu doua terminale; unul conectat la tabloul de bord si celalalt in comunicatie cu ECU.
    Cam asta e sonda de temperatura de pe Logan, adica aia cea mai putin responsabila de erorile de afisaj, dupa parerea mea.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by mumus View Post
      Lasa, ca el inca mai testeaza pana ii mai zice careva ca nu e termostatul, si iar se linisteste 5 zile. ca de vreo 2 luni e activ la termostate aici

      Nu am spus-o cu rautate, ci pur si simplu este o constatare ))
      nu ai inteles ca cei din reprezentanta au zis ca termostatu e bun si ca ar fi sonda?! la tine, tot fara suparare, am observat ca orice ar fi e termostatu, altceva nu mai exista
      Last edited by cristi....; 22 March 2015, 21:50.

      Comment


      • Daca aia e buba...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • p.s

          daca are vreo relevanta: noxele au iesit f bine la itp, citisem undeva ca daca termostatu e pleznit, noxele nu mai ies cum trebuie. daca nu ai apucat sa citesti din pag anterioare, apa pe tester in mers sta la 86 de grade. acum nu stiu daca aceasta valoare de 86 de grade e ok, pt ca unul dintre colegi m-a bagat putin in ceata in sensul ca apa ar trebui sa stea in intervalul 89-91 de grade
          Last edited by cristi....; 22 March 2015, 21:59.

          Comment


          • Parțial corect, poza spune multe 247(TdB), 244(sonda), 120(injectia) și ajungem la problema cu masele

            Cât despre termostate:
            - astea se aleg în funcție de clima țării de destinație, nu de alta dar în maroc ai un tip de climă, în tările nordice altă climă, iar la noi încă e climă temperată.
            - termostatul mecanic nu are doar 2 stări închis/deschis ci și poziții intermediare.

            Acum ai 2 opțiuni:
            1. crezi ce îți spune testerul
            2. schimbi termostatul și poate termini cu bâlciul (îl schimb... nu în schimb)
            Attached Files
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • @Cristi...
              Ai primit toate, da toate informatiile posibile, dar nu esti in stare sa citesti... despre termostate cu deschidere diferita am scris si eu in cel putin 2 posturi.
              Ai primit informatii complete de la mai multi useri...

              Eu unu nu mai scriu aici tie nimic, ca tocesc tastele degeaba...
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Rog a se verifica faptul ca sunt 2 termorezistente(NTC)... Una "comunica" cu calculatorul motorului,pe ambele terminale,iar a doua "comunica" cu instrumentele de bord,pe 1 terminal,celalalt fiind legat la masa sondei(implicit masa motorului).Compararea temperaturilor este imperios necesara(cu testerul dureaza citeva secunde),pentru a vedea exactitatea ambelor semnale,iar cind coincid,se poate raporta la pragul de deschidere al termostatului.Totul se poate testa,fara a demonta nimic... Precizarea a fost facuta pentru, IancuMIC...
                Last edited by lenush64; 22 March 2015, 22:24. Reason: x

                Comment


                • bine, bine, nu va mai stresez, promit

                  Comment


                  • Revin si eu cu un update.
                    In Decembrie am schimbat termostatul dupa 7 ani de functionare. Nu facea probleme mari, ci doar foarte ocazional, mai ales cand era foarte frig, scadea pentru cateva secunde la 2 pavele.
                    Bun, l-am schimbat, am pus silicon negru gasket, toate bune si frumoase pana de curand cand am facut un drum pe serpentine, unde am turat masina si pe la 5000.
                    Nu curgea, insa supura putin, era umed acolo la imbinarea dintre corpul de plastic si cel de aluminiu. Asa ca m-am lamurit cu acel gasket silicon (cel mai probabil nu este unul de calitate), asa ca am cautat o garnitura mare, rotunda, pe care am pus-o intre corpul de plastic si cel de aluminiu, am strans bine si i-am dat talpa pana s-a taiat alimentarea.
                    Rezultatul? Zero supurare/scurgeri, indiferent cat de minore ar fi.

                    PS. Termostatul functioneaza perfect.
                    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                    Comment


                    • Eu nu am pus nimic extra si la 6000 e tot uscat... Depinde de planeitatea pieselor...
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Cred ca ai dreptate, sa se fi strambat imperceptibil acel corp de plastic. Am vrut sa cumpar unul nou, dar vanzatorul imi cerea vreo 65 de Lei. Cand am pus in balanta 3 Lei garnitura vs 65 de Lei, am ales ce era mai ieftin. Am ales special o garnitura mai groasa, dar elastica. Cred ca din 5 mm grosime, am strans-o pana a ajuns la 1 mm. Cred ca e solutia corecta, caci pe la orice tevi am pus pana acum garnituri dimensionate corect, niciodata nu am dat gres. 'Om vedea
                        MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                        Comment


                        • Originally posted by t0rquemada View Post
                          - termostatul mecanic nu are doar 2 stări închis/deschis ci și poziții intermediare.
                          Sunt curioasa care sunt aceste pozitii intermediare,precizari tehnice in acest sens,nu am intilnit...

                          Comment


                          • Să înteleg că, după tine, termostatul trece brusc din închis în deschis?
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Daca tot mi-ai raspuns cu o intrebare,eu consider ca intre "inchis" si "deschis",exista o cursa liniar crescatoare,fara pozitii definite...

                              Comment


                              • Adică apa trece brusc de la de ex. 77C la 95C în 0,001 secunde?!
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google