Nu Mai Merge Kilometrajul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu Mai Merge Kilometrajul

    chiar acum cateva zile, am observat k acul de la kilometraj a cazut deodata la 0 in mers, nu a oscilat, nu a dat semne de revenire, a murit si acolo a ramas. Nu am nici un bec de avarie aprins in bord in urma defectiunii. Urmand alte sfaturi am verificat: mufa de la cititorul de pe cutie, mufa din spatele ceasurilor[nu sant coxate, fac bine contact], firele nu sant smulse din mufe, nu sant jupuite, am verificat si melcul de plastic din cutie[este ok, se invarte odata cu roata], ba chiar am schimbat vreo 3 senzori [noi din magazin]cititori de pe cutie si nici un rezultat.......................... va rog, care va pricepeti sau care ati mai patit asa ceva, sa-mi dati si mie un sfat concret

  • #2
    verifica sigurantele,am uitat cu ce e legat acul de km dar daca e de la siguranta trebuie sa nu iti mai mearga si altceva,ca de pilda cd player-ul daca e legat pe contact sau plafoniera poate si bricheta sau aeroterma numai stiu cu ce e legat verifica sigurantele sau daca ti-ai schimbat luminile in bord e nasoleala sa nu ai vreun contact electronic exfoliat,revino cu ce ai facut si daca s-a rezolvat de la ce era
    DRIVE SAFE
    sigpic
    Poate pentru lume ești o singură personă,dar
    pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

    Comment


    • #3
      vezi ca ai un fir verde in mufa cd-playerului, fir ce vine de la senzorul de viteza al cutiei de viteza. daca nu ti se modifica nici kilometrajul, atunci firul ala are o hiba. ori nu face contact bun in mufa cd-ului si nu da semnalul mai departe, ori a iesit mufa de pe senzorul respectiv din cutie, ori mufa tabloului de bord are o hiba, desi asta e cel mai putin probabil. vezi la cutie, la cd-player si sa fie sigurantele in regula. daca totul e ok, mergi la un service...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        incearca un alt tablou de bord...poate o fi de-acolo...scoate si playerul

        Comment


        • #5
          prima data vezi totusi la cutia de viteze, sa nu fi agata cumva cablul si sa-l smulgi din papucul senzorului. apoi cd-playerul. ia-le in ordinea simplitatii, ce-i mai usor prima data
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            mufele sant verificate, firele au continuitate prin mufe, iar casetofonul este scos de tot [este codat si nu stiu codul]

            nu mai raspunde cu "quote" la ultimul post! foloseste "quick reply" (raspuns rapid) din josul paginii!
            Last edited by Seba; 30 June 2009, 15:17.

            Comment


            • #7
              Originally posted by B 74 NYT View Post
              verifica sigurantele, am uitat cu ce e legat acul de km dar daca e de la siguranta trebuie sa nu iti mai mearga si altceva, ca de pilda cd player-ul daca e legat pe contact sau plafoniera poate si bricheta sau aeroterma numai stiu cu ce e legat verifica sigurantele sau daca ti-ai schimbat luminile in bord e nasoleala sa nu ai vreun contact electronic exfoliat,revino cu ce ai facut si daca s-a rezolvat de la ce era
              DRIVE SAFE
              am verificat si sigurantele, toate sunt bune, totul este functional pe masina[plafoniera, bricheta, etc] mai putin acul de km... cred ca mai am 2 incercari, montarea vechiului casetofon cu toate ca e codat, sau schimbarea ceasurilor de bord

              nu mai scrie mIRC (tz, sh, k)!!!
              Attached Files
              Last edited by Zsolt; 1 July 2009, 00:42.

              Comment


              • #8
                numarul kilometrilor se schimba sau au ramas tot atatia de cand 'ti-a cazut' acul? un baiat de aici din brasov scoate o mufa de undeva de la motor, din spatele bateriei (pe langa peretele de foc), ca sa nu mai adune km cand face un drum in interes propriu si sa isi scoata benzina pe firma. am vazut unde baga mana, insa s-a miscat foarte repede si nu am vazut exact. mi-a zis ca e o mufa sau ceva de genul. am fost si in masina cu el cand avea mufa scoasa si se misca doar acul turometrului, iar cel de viteza si nr kilometriolor 'stateau' pe loc.
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #9
                  aia era mufa de la cititor, a mea e ok .................................................. ................. intr-un final, a dat dumnezeu si i-am dat de cap.............. problema s-a rezolvat, am montat casetofonul vechi, [multumim dacia grup renault pentru shmecherie] la masinile respectabile opel, vw, bmw, etc. nu se intampla asa ceva, iar in final multumesc tuturor celor ce au postat aici, mi-au fost de mare ajutor................. poate, daca ma duceam la service, ma cocoshau aia cu factura........... merci DACIA-FORUM

                  Comment


                  • #10
                    scoate firele verzi din mufa, dar fara sa le desfaci unul de altul si poti schimba cd-ul fara probleme. eu am pus sony pe masina si nu a trebuit sa scot firele. poate la unele cd-uri trebuie facuta smecheria. mufa iso e mufa iso la majoritatea producatorilor. ma gandesc ca la tine cdplayerul e problema, din moment ce sony, kenwood, clarion, panasonic, jvc, nu necesita modificari la firele mufelor si masina merge fara probleme.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      Diferenta kolometraj

                      Buna ziua !

                      Am un logan DCI 85 cp, nou cu 500 Km
                      Am observat o diferenta de 5 Km (in plus) la kilometraj intre acul indicator si GPS
                      Daca am pe bord 80 Km/ora .. GPS-ul afiseaza 75 Km/ora
                      Tin sa precizez ca pe alt logan, 16v, acest decalaj nu intervine

                      Sa fie de la ceas ? voi aveti diferente de viteza intre GPS si acul indicator ?

                      Va multumesc

                      Comment


                      • #12
                        in mod normal exista o diferenta de 5,6,7 chiar 8 km intre vitezometru si gps la toti fabricantii de masini.la ala la care nu era decalaj e posibil sa fie smenuite acele.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • #13
                          in mod normal, toate loganurile aata mai mult cu 5-6-7km/h, alea cu acele date inapoi arata mai exact. alea ïe tiganie"
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Am si eu o rugaminte va rog am aceeasi problema cu kilometrajul nu imi merge am montat un casetofon nou si nu stiu unde sa leg firele verzi probabil de acolo e cauza va rog un raspuns
                            :sign_war

                            Comment


                            • #15
                              Vitezometrul asa e setat din fabrica la mai multi producatori de masini nu mumai la Dacia...eu unu am vazut doar 2 producatori pana acuma care redau viteza reala cu care circuli acestea sunt Audi si Bmw...am testat personal....La logan cu cat cresti in viteza cu atata decalajul creste ...cel putin la masina mea la 130 pe gps imi arata 121 km/h....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google